Ještě dávno předtím, než se objevila první monstrozní bichle Písně ohně a ledu byl G. R. R. Martin uznávaným žánrovým autorem. Pokud vám říká něco například název sbírky Písečníci, tak víte o čem mluvím. Jde o jednu z nejlepších žánrových povídek vůbec a dala jméno celé sbírce kratších příběhů, která skrývá nejeden klenot. Nakladatelství Argo se rozhodlo jednomu takovému klenotu dopřát úctyhodnou péči a vydat jí samostatně. Vydáme se tedy do Sídla červa!
Příběh se odehrává na planetě, která může být naší Zemí nebo taky nemusí. Prožívají ho lidé, kteří mohou být Homo Sapiens, ale také nemusí. Jedno je ale jisté, Slunce, které kdysi zahřívalo tuto planetu umírá stejně tak, jak za miliony let bude umírat naše Slunce. V Podzemí žijí poslední zbytky lidské rasy. V podzemí, které nese jméno Sídlo červa. Tito lidé jsou totiž trochu jiní než my. Svůj čas který jim zbývá než slunce definitivně vyhasne tráví většinou oslavami a maškarními a bezstarostně uctívají Bílého červa. Jeho zsátupcem mezi nimi je Lidočerv. Nepřítelem těchto lidí jsou pak hluboko v jeskyních Sídla žijící bytosti, kterým se říká dolňáci.
Hlavním hrdinou příběhu je mladý a hezký Annelyn, který se nechá vyprovokovat a zesměšnit šeredným lovcem, který se často vydává lovit čtverruké dolňáky. Rozhodne se mu pomstít v hlubinách na jeho lovu. Annelyn si však ani ve svých nejdivočejších snech nedokázal představit, co ho čeká.
Sídlo červa je ošklivá povídka. Příběh rozkladu mladého člověka, jeho postupného odhalování pravdy a hlubin jak metaforických tak doslovných, na pozadí stejně se rozpadající a měnící civilizace a světa je famózní. Ale rozhodně ne hezký. Na stránkách Sídla červa nás čeká smrt, dystopie, ztráta naděje i rozumu. George Martin rozjíždí tento příběh velmi pomalu a ze široka. Atmosféra však každou stránkou houstne a nálada se stává tísnívější a tísnivější. V tom se alespoň čtenář ztotožní s hlavním hrdinou.
Sídlo červa se dá bezesporu zasadit do žánru sci-fi, a to i přesto, že na nás tento žánr jen sem tam mrkne, ale už tehdy na začátku své kariéry si uměl Martin tato pomrknutí velmi dobře rozmyslet a použít je tak, aby do celého temnotou zahaleného příběhu vnesla alespoň trochu světla.
Jak bylo řečeno v úvodu, Sídlo červa je klenot skrytý v Písečnících a Argo udělalo výbornou práci s tím, že tento poklad z truhlice, kde nejvíce svítí Písečníci a zastiňují ostatní práce, vytáhla ven a věnovala jí samostatnou publikaci. Ta je sice rozsahem malá, ale pevná vazba s přebalem této povídce rozhodně sluší. Obrovským kladem je pak obálka, ale především naprosto úžasně minimalistické ilustrace, které zážitek z podzemního dobrodružství červích chodeb ještě umocní a přinesou nám perfektní zážitek.
Sídlo červa je jednou z raných prací obrovského autorského jména G. R. R. Martina a přesto, že je rozsahem menší než jiná pozdější díla a oproti jeho fantasy sáze můžeme mluvit o rozsahu miniaturním, tak dostáváme mnohem víc, než z x tisíců stránek Písně Ohně a ledu. Dostáváme nabité a vygradované emoce a klaustrofobici jako bonus i pár nočních můr.
CHCI SI SÍDLO ČERVA KOUPIT NEBO PŘEČÍST UKÁZKU!
Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair