Silikonový ostrov

recenze

Peklo může mít spoustu podob. Je jedno, jestli ho vnímáte jako Alighieriho zevrubný popis konce všech hříšníků, či filozoficky po vzoru Sartra. Pro sběrače a třídiče odpadu na Silikonovém ostrově je však peklo všudypřítomné, hmatatelné. S příchodem potencionálního investora je ale ve vzduchu cítit změna. A napětí...

Scott Brandle zastupuje nadnárodní korporaci, která by ráda zmodernizovala třídění na největší elektronické skládce světa - Silikonovém ostrově. Její nabídky ale vypadají až příliš lákavě. Tlumočníkem je Scottovi mladý Čchen Kchaj-cung, který se jakožto americký číňan vrací na ostrov nalézt sebe sama a své rodinné kořeny. Luo Ťin-čcheng je hlavnou jednoho ze tří klanů, kteří vlánou ostrovu. Mimi je šroťačka: od rána do noci třídí odpad a nepřestává doufat, že našetří dost peněz na útěk z pekla. Eva je mrtvá šimpanzí samička. Osudy natolik rozdílné, že je dohromady spojí pouze náhoda.

Silikonový ostrov je nejnovější knihou z nakladatelství Planeta9 a stejně jako se zbytkem jejich portfolia, i zde dostáváme něco navíc. Popsat totiž český debut spisovatele Čchen Čchiou-fana jako kyperpunk z blízké budoucnosti je stejně nepřesné jako tvrdit o Matrixu že to je film, kde létáte ve virtuálním světě. Kyberpunk zde naleznete: obří robot, lúza, virtuální drogy i kastovní rozdíly mezi spodinou a provilegovanými. Ale to, co kyberpunk využívá jako kulisu pro své příběhy, znásobuje Čchen Čchiou-fan syrovou sociální kritikou. Úhledně zabalenou do hedvábného lesku. Velkým vzorem pro Čchen Čchiou-fana je William Gibson, jehož odkaz na nás pomrkává i ze Silikonového ostrova. A na tvorbě Čchiou-fana to je znát. 

"To, co si Číňané myslí a to, co říkají, jdou dvě rozdílné věci..."

"A Američané zrovna tak!"

Dvě věty z knihy, které jí krásně vystihují jako celek. Silikonový ostrov je mix žánrů. Sociální sci-fi z nedaleké  chmurné budoucnosti. Kritika společenského systému v Číně, stejně jako jejich zkostnatělého uvažování. Kritika kapitalismu a materialismu, honby za mamonem a nikdy nekončící nadbytečné produkce. Je to kniha o skrytých cílech, hrabivosti a boji o moc. Čímž samozřejmě nejvíce trpí obyčejní lidé. Všechny tyto aspekty dal Čchen Čchiou-fan dohromady právě v Silikonovém ostrově. Vytvořil tak knihu, která se bude čtenáři poodhalovat jen velmi zvolna. Není to typ příběhu, kdy byste vše dostali předdefinované a jasně vysvětlené. Autor sice rozděluje hrdiny na "dobré" a "zlé", ale zbytek nechává na čtenáři. Za mě jsem nalezl jen jediného sympaťáka celé knihy... Víc vám ale nechci prozrazovat. 

Čchen Čchiou-fan mi v lecčems připomínal knihy Toma Clancyho: Promyšlený svět, ve kterém nás autor zahrnuje množstvím technických detailů. Hlavní protagonisté nejednají hloupě a přímočaře, mají rozvinuté osobnosti sledující své vlastní skryté cíle. Silikonový ostrov je víc thriller než sci-fi z jednoho prostého důvodu: Stejně jako u mnoha jiných moderních autorů fantastiky i Čchen Čchiou-fan se zaměřuje hlavně na lidi a jejich osudy. Nepředstavuje nám hvězdné dálavy, raději se zaměří na bahno všedních dní, které nejvíce vnímají ti, jenž stojí na společenském žebříčku nejníže. V našem případě to jsou šroťáci zastoupení bezelstnou a trochu naivní Mimi. 

Silikonový ostrov má své kouzlo. Není to kniha střídající akci za akcí. Stejně tak způsob vyprávněí nesedne každému. Čchen Čchiou-fan se nebojí opisovat věci různými způsoby a nechat čtenáře, aby si jednání protagonistů vyložil po svěm. Celou knihu prolínají palčivé sociální otázky mísící se s nádechem filozofie. Není to snadné čtení, ale rozhodně vás návštěva Silikonového ostrova obohatí.

KOUPIT SILIKONOVÝ OSTROV PŘÍMO V KRAKATITU

Silikonový ostrov

Čchen Čchiou-fan

Nakladatelství: Planeta9

Rok vydání: 2021

Překlad: Hana Do

Formát: 190 x 130 mm

Počet stran: 376

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři