Střepy země

recenze

Nemusíte být nutně největší či nejsilnější, abyste porazily zdánlivě nepřemožitelného protivníka. Své o tom ví i David, který prakem skolil Goliáše. Zůstává pak otázka, jak se vypořádat se svým odkazem hrdiny, který ukončil válku. A zda se úhlavní nepřítel jednoho dne nevrátí.

Náš příslovečný David se jmenuje Idris Telemmier. Sám dokázal zabít Architekta - mimozemskou entitu velikosti Měsíce, která svou bezbřehou silou ničí celé planety. Nyní jsou Architekti minulostí. Stejně jako většina lidí, která pamatuje Velkou galaktickou válku. Takže je na čase opět trochu zařinčet zbraněmi. A stačit nám k tomu budou staré dobré lidské frakce. 

A náš Idris se tak ocitá v nezáviděníhodné situaci: Jakožto válečný hrdina má pro lidstvo nevyčíslitelnou cenu. Zapomněl jsem na něco? Aha, já vám neřekl, že Idris je mediátor! 

Mediátoři jsou lidé, kteří byli pomocí operací mozku, ozařování a chemických polévek upraveni v něco víc. Díky svým psychickým schopnostem, které zdaleka přesahují běžného smrtelníka, jsou nepostradatelní. Teď nemám na mysli nudnou psychokinezi nebo přenos myšlenek. Mluvím zde o napojení na neprostor a možnost rychlého cestování mezi hvězdami. Mediátoři jsou z lidí jediní, díky nimž je možné rychle cestovat vesmírem. 

Mluvit o tom jako o daru je trochu silné slovo. Mediátorský program je velice brutální, pouze s malým procentem přeživších kadetů, kteří beztak brzy propadají šílenství. Protože když zíráte do hlubin vesmírné nicoty, nicota vám pohled oplácí. Proto najít mediátora, který je stále mladý a ani po sedmdesáti letech služby nemaže po stěně své kajuty výkaly, lze přirovnat k nalezení Svatého kosmického grálu. 

Náš Idris ovšem touží po klidném životě, kterého se mu zatím dostává na palubě malé lodi jménem Božský sup. Nesourodá směsice postav je typickým příkladem všech "astráků". Jsou svébytní a na každého hledí s nedůvěrou. A o svého pilota a navigátora Idrise se rádi servou klidně s celým vesmírem!

A že pěstmi a energetickými střelami šetřit nebudou, na to vemte jed! Jeden náhodný objev totiž naši milou posádku uvrhne do série intrik všech myslitelných frakcí, které si na Idrise brousí zuby. Zatímco v pozadí se rýsuje daleko větší hrozba...

Střepy Země je první knihou z trilogie, pod níž je podepsaný u nás velmi známý Adrian Tchaikovsky. Britský autor, pro jehož tvorbu je pár rysů typických: Rychlý děj, velká space opera a láska ke hmyzu. Poslední jmenované sice možná zní trochu komicky, nicméně Tchaikovsky skutečně studoval psychologii a zoologii se zaměřením na entomologii na britské univerzitě v Readingu. Díky tomu je jeho vesmír zabydlený velkým kvantem různých mimozemských ras, z nichž jen malé procento má nudné humanoidní tvary. 

Získáváte tak fantastický mix civilizací, kultur a nahlížení na okolní svět. V našem případě to zas tak důležité není, ale skvěle to vykresluje atmosféru, která vás ve výsledku přiková do křesla na pěkných pár hodin. I naše Střepy země mají děj rychlý, bez zbytečných odboček a zdlouhavých popisků. Autor sám důležité věci říká jen letmo, jakobi mezi řečí. Za mě velké plus je nevtíravý, jemný humor, kterým se Tchaikovsky nebál okořenit jinak velmi vypjaté situace a který dodával celku na svěžesti a nadhledu. Posádka Božského Supa je veskrze sympatická, byť nějaké té křečovitosti se bohužel nevyhneme. Celkem ale své partě fandíte, však se jedná o typický zápas slabého protivníka s olbřímím molochem. 

Ve Střepech země nás tak čeká space opera se vším všudy: Budete létat vesmírem, střílet paprskama a poznávat nové světy. Budete se prodírat džunglí, kde se vás každý bude snažit sežrat ( včetně stromů) a celou tu dobu budete řešit jednu záhadu za druhou. Přesto to není bezhlavé lítání sem a tam čistě pro fascinaci čtenáře. Vše má svou hlavu i patu a naše posádka se prostě jen snaží najít cestu z toho srabu, do kterého se nechtěně dostala. Dokud...

A víc vám nepovím! Nechci příliš spoilerovat, takže na zbytek budete muset přijít sami. Vězte ale, že Střepy země jsou parádní první knihou, která potěší srdce každého scifisty. A mám pocit, že nejenom jich. Každý má rád dobrodružství a napětí. Zvláště, když na bedrech jediného člověka leží osud všech myslících bytostí. 

KOUPIT STŘEPY ZEMĚ PŘÍMO U PLANETY9

Střepy země ( Architekti světů 1)

Adrian Tchaikovsky

Nakladatelství: Planeta9

Překlad: Milan Pohl

Rok vydání: 2023

Počet stran: 548

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři