Ve stínu rudé věže

recenze

O Liberci se říká, že tam buď prší nebo jdete do kopce. Toto severočeské město má tak silný Genius loci, na který jen tak nenarazíte. Ještě aby ne, když tam dřímá magický pramen!

Liberec mám rád. Nádherné město ležící uprostřed ještě krásnější krajiny s Hudáčkovo dominantou, kterou zná každý. Jak by ale Liberec vypadal, kdyby to bylo hlavní město Česka? A potažmo pupek moci celého světa? Kdybyste se v noci báli vycházet kvůli nebezpečí upírků a gryfů? Na to všechno vám odpoví veskrze originální fantasy z pera Karolíny Francové.

Ve stínu rudé věže popisuje svět, ve kterém Česko hraje prim v ovládání magie. Přesněji řečeno, Česká republika je jediná, která dokáže magii ovládat. Temný pán Radek Rener sídlící v Rudé věži sice přinesl zemi blahobyt a rozkvět, zároveň ale vyměnil demokracii za tyranii. Je proto jasné, že jeho nadvláda leží v žaludku mnoha lidem. Nemluvě o jeho dvou synech...

Popsat svět Purpurové noci (název série) jsem tedy zvládl v předchozím souvětí. I přes potenciál, který svět Karolíny Francové nabízí, se nám dostává do rukou komorní příběh o disharmonické rodině, která je jako jediná schopná ovládat magii. To jsem sice trochu zjednodušil, ale kostru první knihy jsem zachytil. Samozřejmě nám autorka nabízí četné flashbacky, díky kterým postupně zjišťujeme, jak to vlastně bylo s tou Puprurovou nocí. Tedy s časem, kdy se opět probudila magie. Spolu s ní zaplavily svět magické bytosti a Česká republika se stala středobodem světa. 

Svět Purpurové noci má své unikátní kouzlo. Na jednu stranu mě rozčilovalo, jak přímočarým až jednoduchým stylem je kniha napsaná. Příběh plyne rychle, bez zbytečných odklonů, ke kterým ale spojení magie a jedenadvacátého století přímo vybízí. Na druhou stranu ale dokáže autorka zaujmout nejen nápaditostí svého světa, ale také jednáním hlavních protagonistů, které bylo (až na malé vyjímky) dosti pochopitelné. Najdete zde nehynoucí lásku, nymfomanku, namakaného klaďase, citlivého a uhrančivého kluka i černokněžníka. Na začátku knihy to působí tak prvoplánově, až jsem koulel očima. Naštěstí jsem koulel zbytečně. Karolína Francová totiž vytvořila postavy, které jsou všechno možné, jen ne primitivní. I ten ďábelský kouzelník v Rudé věži není ryze zápornou postavou - a ani ten sympatický klaďas není úplně bez viny. Vlastně jsem se přistihl při tom, že každou jednotlivou postavu jsem si oblíbil. Pravda, Radka Renera trochu míň, ale mé sympatie si získal.

O to napínavější pro mě bylo sledovat směřování děje spějící ke svému vyvrcholení, byť se jedná o první knihu série. Nemusíte se tak bát, že v nejlepším končíme a vy si budete muset počkat na pokračování (btw, v době kdy píšu tyto řádky, je již druhý díl na pultech). A i přes jednoduchý styl psaní je znát, že svět magického Liberce má autorka v malíku. Cliffhangry a překvapení jsou častější s postupnou gradací děje a posledních pár desítek stran jsem hltal doslova jedním dechem!

Tím jediným, co tak můžu knížce vytknout je tak pocit nevyužitého potenciálu, kterého jsem se nemohl zbavit. Ano, je to první díl série. Ano, prostředí slouží pouze jako kulisa. Přesto ve mě nějaká ta malinká hořkost zůstala. Ale nebýt mého hnidopišství, Ve stínu rudé věže by dostalo pět bludišťáků. Takhle si plné hodnocení schovávám pro pokračování, které bude (jak pevně věřím) ještě lepší než tento úvod.

KOUPIT U NAKLADATELSTVÍ BROKILON

Ve stínu rudé věže (Purpurová noc 1)

Karolína Francová

Nakladatelství: Brokilon

Rok vydání: 12/2017

Formát: 137 x 213 mm

Počet stran: 300

Provedení: Paperback

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři