Vikingové – Pomsta synů

recenze

Zapomeňte na seriálové Vikingy, protože ti knižní jsou ještě mnohem drsnější a výpravnější. Ragnar je mrtev a jeho synové se ženou za zničující pomstou. Ale co když bylo všechno jinak?

Opravdu, jak píšu už výše, zapomeňte na prosáklý a známý seriál Vikingové. Jedinou společnou věcí jsou nejspíš postavy a zasazení, ale jinak nemá knižní Pomsta synů s televizní verzí mnoho podobného.

Po úvodních stranách knihy, které obsahují mapy ranně středověké Anglie a prolog uvádějící do děje, na Vás čeká temný románový příběh, který navíc obsahuje i detektivní prvky. Slavný Ragnar Lodbrok je mrtev, ale kdo by si myslel, že nyní nastane klidnější období, nemohl by se více mílit. Naopak se roztáčí kolotoč pomsty a krvavých událostí. Hlavním hrdinou ovšem není nikdo z Vikingů, ale anglický mladík Wulf, později Rolf, který unikne vlastní smrti oběšením jen o vlásek. Respektive on sice unikne, ale celá jeho vesnice je vypleněna a povražděna severskými nájezdníky, kteří se řítí za svou pomstou. Wulf se logicky přidá k Ragnarovým synům, protože nejen že mluví jejich jazykem a je velmi bystrý a všímavý, ale zároveň pomůže rozplést záhadu smrti jejich otce. A to může mít nedozírné následky pro všechny. A že děj nebude zrovna krátký a jednoduchý rozhodně vyplývá i ze skutečnosti, že se jedná o první díl románové trilogie.

Autor knihy – Lasse Holm je původem z Dánska, kde vystudoval grafický design a všechny mapy/náčrtky si do knih kreslí sám. I když jsou Vikingové jeho debutem u nás, ve světě je již několik let známý svými historickými romány především z Římské říše. Ostatně jeho nadšení pro historii vám jistě dojde při čtení, protože ač využívá fikci, zároveň vychází ze skutečných historických poznatků a zápisků. Dokazuje nám, že pravda může být leckdy děsivější a tvrdší, než fikce Hollywoodu. K tomu se váže i jedna z mých výtek. Všude možně se dočtete, že kniha je nezbytná pro fanoušky seriálu Vikingové. No, není. Naopak si troufnu říct, že každé médium si najde své příznivce, ale moc jich nebude společných. Seriálový Vikingové jsou více o fikci a založeny na historických nepřesnostech, román se naopak snaží být přesný až až. Ostatně nedávno vyšel s autorem rozhovor, kde to on sám uvádí.

Ono s historickou přesností jde pravděpodobně ruku v ruce i druhá výtka a tou je jistá rozvláčněnost a tempo knihy. Děj je občas zbytečně natahován a některé pasáže mi přišli skoro zbytečné a ani jejich finále mě jinak zvlášť nezasáhlo – ano, koukám na tebe Wulfovo dětství. Zkrátka celkový potenciál autor rozhodně nevyčerpal, i když to je zcela jistě, chtě nechtě, způsobeno právě tím, že se jedná o první díl trilogie.

Celkově se však rozhodně nejedná o špatný román, naopak. Pokud hledáte dobrodružný historický román, jsou Vikingové pro vás. Pokud hledáte napětí spolu s detektivkou, jsou Vikingové pro vás. Pokud máte rádi drsné Seveřany, ano, i v tom případě jsou Vikingové pro vás. Kniha je plná krve, násilí a boje a jistě tak potěší spíš mužskou část čtenářů. Navíc se jedná o skvělé historické okénko, které vám na jednu stranu vedle příběhu dost naturalisticky ukáže život v raném středověku. A že to nebyl žádný med. 

Takže ano, knihu Vikingové – Pomsta synů mohu s klidem v srdci doporučit všem výše uvedeným, ale věřím, že se bude líbit nejen jim. A hlavně, knih jako tato u nás tolik nevychází, tak proč jí nezkusit?

 

Koupit přímo u Dobrovského!

 

Vikingové – Pomsta synů

Autor: Lasse Holm

Nakladatelství: Fobos

Rok vydání: 2018

Formát: 130x200 mm, pevná s přebalem

Počet stran: 416

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři