Vládce Arestonu

recenze

Do třetice všeho dobrého i zlého se vracíme na kosmické vězení, kde si svůj trest odpykává Ian Sršeň Terstegen a pár jeho přátel spolu s všelijakými kriminálními živly. A pokud vás tahle sci-fi jízda bavila stejně jako mě, jistě se těšíte na konečné rozuzlení a vysvětlení všeho podstatného!

Ale pozor! Než začnete vzrušeně tleskat a skákat, musím vaše nadšení trochu zkrotit. Možná by se hodila i studená sprcha. Ta vám totiž navodí stejné pocity, jaké jsem zakusoval během čtení posledního dílu z arestonské trilogie. Pojďme se ale trochu ponořit do děje.

Opět tu máme Sršně jako hlavní hvězdu, kolem které se menší hvězdičky točí. Ony totiž ostatní postavy se tu objevují, tu mizí, prostě podle potřeby autorovi, aniž bychom se dozveděli, co se s nimi dělo v době, kdy byly mimo. Ale nevadí, to se dá přehlédnout. Zvláště s přihlédnutím k faktu, že na 370 stranách se producíruje hrdinů víc než dost. Sršeň se jako velitel Černých jezdců snaží nastolit na Arestonu jakýs takýs demokratický režim, zatímco mu na paty začne šlapat dosti silný nepřítel, kterého jsem opravdu nečekal. Ostatně onen záporák je tak vypravěčsky silnou postavou, že tato dějová linka mě bavila nejvíc a zaručeně to bude boj Sršně s panem Špatným (nechci tu prozrazovat jeho jméno), co vás udrží u této knihy. Krom toho se samozřejmě bude odhalovat tajemství Arestonu, dostaneme se na kloub záhadnému vládci jménem Šogun, nemluvě o proniknutí našeho hrdiny do nepřístupného Jádra Arestonu. Ups! že jsem vyzradil něco zásadního? Ale kdepak. Ostatně o tom hovoří i sama anotace knihy.

A teď trochu kritiky, které se u Vládce Arestonu prostě nelze vyhnout. V recenzi na druhý díl - Útěk z Arestonu - jsem napsal, že odkrývání tajemství Arestonu jako takového je upozaděno, odsunuto na druhou kolej a že pevně doufám, že poslední kniha nám to v tomto směru vynahradí. Žel, nestalo se tak. Vládce Arestonu je v tomto směru prostoupen chaosem a spíš než že by něco vysvětloval, zanechá čtenáře zmateného a rozpačitě dumajícího, zda jsou dobrodružství Iana Terstegena myšlena jako trilogie nebo se někdy v budoucnu sám autor k Arestonu ještě vrátí. No, konec knihy nahrává oběma tvrzením. Dějová linka s Ianem Terstegenem je uzavřená (jak ostatně naznačuje i fiktivní rozhovor na začátku druhé knihy), ale Areston si většinu svých tajemství uchoval, ba dokonce pár nezodpovězených otázek ještě přidal. Samotný závěr a snaha Josefa Pecinovského uzavřít všechny dějové linky působí roztěkaně a pro mě osobně naprosto nepochopitelně.  Po dosavadních dobrodružstvích, jež jsme na Arestonu prožívali, se tak opravdu jedná o zmiňovanou studenou sprchu. Nezbývá než doufat, že se na Areston ještě někdy vypravíme a dostane se nám řádného prozření.

Vládce Arestonu je bohužel nejslabším článkem celé trilogie. Roztěkanost děje, chaos kolem zakončení zanechává ve čtenáři pocit, jakoby to celé bylo šité horkou jehlou. Jelikož si Areston klidně pluje vesmírem a kolem něj poletuje víc otázek než odpovědí, nezbývá než doufat že se na záhadnou kosmickou loď ještě někdy podíváme.

KOUPIT V NAKLADATELSTVÍ EPOCHA

Vládce Arestonu

Josef Pecinovský

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2017

Formát: 115 x 180 mm

Počet stran: 368

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři