Zvláštní operace Z

recenze

Během studené války na sebe USA a SSSR sice dosti významně mávaly atomovkama, nicméně se nenašel žádný blázen, který by je skutečně použil. Zčásti i proto, že nukleární holocaust by se za vítězství dal považovat jen stěží. Co kdyby se ale našel blázen, který by dokázal obejít bleskurychlolu odvetu nepřítele? V tom případě hurá na New York! Jdeme rozsévat zkázu!

Tak dalece to zase nevíme. Vy jste prostě jen voják. Sice ze zvláštních jednotek SPECNAZ, ale stále jen kolečno ve velké, vojenské mašinerii. Na nic se neptáte ani když vás z horského Afgánistánu táhnout přes čtvrt světa do klaustrofobního prostředí ponorky. Prostě tam jdete a hádáte, kam asi doplujete. Že vás na konci cesty čeká peklo vám nikdo říkat nemusí. Ale jaké peklo, to pro vás zcela jistě bude překvapením!

Tak to bylo i s naší jednotkou. Vadim, Gulag, Princezna, Lebka, Mongol, Fraulein a Bažant. Úkol je jasný: Vyzvednout balíček na nádraží Grant Central v New Yorku. Tak kde se ksakru berou všichni ti zombíci?!

Touhle nabitou akční jízdou se nám představuje Gavin Grant Smith. Skotský spisovatel, který se proslavil coby autor sci-fi románů. Zvláštní operace Z je malou odbočkou k jeho oblíbenému žánru hororu. Jak sám říká, myšlenky na SPECNAZ zombie komando (ups, malý spoiler) se mu v hlavě rojily již delší dobu. Nyní máme možnost podívat se, jak se s celým problémem vypořádal.

Nebudu vás napínat: Autor to zvládnul hezky krvavě! Nosná myšlenka myslících zombnie a jejich nesnadné cesty za pomstou se mi líbí. Gavin Smith je akční a přímočarý. A to bohužel natolik, že popiskům akčních scén zcela propadl. To je pro čtenáře samozřejmě jen dobře. Problém nastane, když není potřeba zabíjet ostatní zombíky nebo nepřátelské vojáky. V takových chvílích ztrácí naše komando dech. Speciální výcvik je vám k ničemu, když máte snahu nimrat se v sebezpytujících proudech a propadat myšlenkám typu "Co řekne má rodina na to, že jsem zombie?" nebo "Proč je chráníš, jsou pro nás jen maso." a konečně "Co je to za existenci?" 

Filozofická dilemata a disputace jednotlivých členů komanda jsou naštěstí vždy brzy utnuta novým problémem, kterému musí naší hrdinní umrlčí vojáci čelit. Přesto ale tyto oslí můstky klidu a nudy působí vyloženě škodlivě a zbytečně přivádí čtenáře na myšlenku, jak chce autor za necelých třista stran naplnit zombie vendettu, když si každý krvavý cákanec vyloženě užívá. Odpověď je nasnadě: Nijak. Cesta za pomstou je podivně neukončená/ukončená, dle soudu čtenářova, který by si pokračování přál či nikoliv. Navíc to Zvláštní operace Z se svou frenetickou akcí nemá lehké. My Češi totiž máme Štěpána Kopřivu, který se také nebojí zašpinit si ruce vnitřnostmi zabitých nepřátel. A jehož Asfalt mi při čtení Zvláštní operace Z neustále přicházel na mysl, protože obě knihy mají v podstatě totožný leitmotiv. 

Celkově tak Zvláštní operace Z působí jako pilot kromobyčejně zajímavého seriálu, který sice má nějaká ta hluchá místa, o nichž si myslíte, že je musíte vidět (přičemž jsou naprosto zbytečná), ale jehož akční scény a naostřené lopatky zaseknuté v hlavách nemyslících zombíků nás beztak nutí - když už ne hýkat nadšením - alespoň uznale pokývat hlavou s jistotou, že na tohle se rozhodně dívat budete. Jen bych tady chtěl ten druhý díl. Gavin Smith se mezitím vrátil ke sci-fi a o zombie anabázi napříč Evropou si zatím můžeme nechat zdát. S pořádnou dávkou krve a dostatkem munice. To nudné meziakční filozofické blábolení beztak nejlépe utne dávka z ákáčka. 

KOUPIT ZVLÁŠTNÍ OPERACI Z PŘÍMO U PLANETY9

Zvláštní operace Z

Gavin G. Smith

Nakladatelství: Planeta9

Překlad: Lukáš Potužník

Rok vydání: 2022

Formát: 193 x 130 mm

Počet stran: 298

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Partneři