Abe Sapien: S ďáblem nejsou žerty

Comics novinky

Abe Sapien je zpět. Náš mladý agent se tentokrát střetne s příšerou z rybníka, zombie námořníkem a strašidelným domem. To vše ve skvělé atmosféře s nádechem starých radovánek s Hellboyem!

První kniha Abea Sapiena Dýka z Lipu dokazuje, že věnovat našemu Ichthio Sapiens samostatnou řadu je rozhodně dobrý nápad. Ostatně celá série má zatím krásný oldschoolový nádech, díky kterému rádi zavzpomínáme na naše první setkání s Hellboyem a Ú. P. V. O., než bylo vše strženo vírem osudu. Trochu přímočaré, hodně napínavé. A v případě druhé Sapienovi knihy s podtitulem S ďáblem nejsou žerty taktéž trochu strašidelné. 

Kniha sama obsahuje tři povídky, jejichž společnou devízou je ukázka toho, že o kvalitním dííle nerozhoduje počet stránek. Scénáře se zhostil dlouholetý matador světa Ú. P. V. O. John Arcudi. Tomu sice koukal přes rameno Mike Mignola, nicméně jak sám Arcudi lakonicky dodává, on zcela jistě věnoval Sapienovi více spisovatelské péče a času nežli sám Mike :) A právě časovým zakomponováním příběhů obsažených ve druhém svazku do osmdesátých let chtěl John Arcudi získat jistou volnost v rozhodování. Chtěl nám ukázat Abea Sapiena jako mladého agenta, jemuž do otrlého mazáka sice ještě dost chybí, ale nějakou tu akci již má za sebou. A jelikož Abe sám říká, že "I primitivní případ je lepší než sedět v úřadu a nic nedělat", o zábavu bude postaráno. 

Všechny tři povídky mají tlumený, civilní nádech, kdy náš hrdina musí sám čelit veškerým nebezpečenstvím. Oproti velkolepým a rozmáchlým akcím, které můžeme sledovat v Ú. P. V. O., působí Arcudiho Abe Sapien jako krátká siesta po vydatném obědě. Osvěžující, neokoukaný, přesto důvěrně známý rámec "honu na příšery", který prostupuje celé Mignolaversum. Co je ale opravdu zajímavé, je výběr kreslířů.

V povídce Posedlý to je Patric Reynolds. Starý známý Johna Arcudiho, se kterým spolupracoval již na jeho Masce (ano, ona zelená, šílená Maska. Dokonce to je Arcudiho autorský počin). Reynolds se specializuje na strašidelné a lehce bizardní komiksy, jeho práci tak můžeme vidět u sérií jako Joe  Golem (tvořený Mikem Mignolou), Aliens, Grymoare nebo komiksovou adaptaci legendárního seriálu Firefly. Ostatně realistická kresba, kterou nás Reyńolds častuje na stránkách Sapiena si přímo říká o nějaké strašidlo!

Druhým kreslířem, kterého můžeme v Mignolaversu vidět vůbec poprvé (a rozhodně ne naposledy) je Peter Snejbjerg. Muž, jenž se proslavil hlavně díky práci na Books  of Magic a sérii Starman, si toho v životě nakreslil již mnoho. My jeho jednoduchou linku budeme obdivovat ještě v B. P. R. D.: Hell on Earth (což zde jistě vyjde!) Na Snejbjergovi mám rád jeho hravost, dokonce bych si troufl říci, že byl několikrát na pivku s Ericem Powellem, kde probírali všelijaké kreslířské fígle, soudě podle podobnosti tvorby obou pánů. Líbí se mi, že Arcudi a Snejbjerg dokázali zakomponovat do smutného příběhu o sovětském námořníkovi i humornou linku, která mě právě myšlenkami zavedla ke Goonovi :)

Posledním zúčastněným je James Haren, který se také objeví v sérii B. P. R. D. Příběh S ďáblem nejsou žerty je tajemný, strašidelný a lovecraftovský až na půdu (pardon, v našem případě až do sklepa) Starý, chátrající dům, šílený démonolog a děsivé tajemství prokletého rodu ve mě probouzí vzpomínky na Lovecraftův Dunwich horror. Harenova kresba je dynamičtější než na co jsme v rámci Mignolaversa zvyklí, ale není to na škodu, ba naopak.

Dokonce i Hellboy se ukáže a potvrdí to, co už je nám dávno jasné. Abe Sapien již není žádné ořezávátko, nýbrž výborně fungující, hrdý a samostatný člen velké rodiny vytvořené Mikem Mignolou. Fakt, že jeho dvorním vychovatelem je právě John Arcudi vůbec nevadí, tvorna obou géniů dokáže nabídnout pořádnou porci akce, zábavy i osudovosti. Jak se nám již potvrdilo v jiných knihách.

KOUPIT ABEA SAPIENA PŘÍMO U COMICS CENTRA

Abe Sapien 2: S ďáblem nejsou žerty a další příběhy

John Arcudi, Patric Reynolds, Peter Snejbjerg, James Haren

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 1/2020

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 144

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics novinky

Abe Sapien: Dýka z Lipu

Partneři