Černá palice: Vzdor osudu 2

Comics novinky

Pokud si myslíte, že odhalením tajemství farmy se našim hrdinům ulevilo, jste na omylu. Není všechno zlato, co se třpytí; stejně jako nemusí být realita taková, jakou si jí pamatujete. A to i v případě, že jste zachránili svět před Antibohem. 

Disfunkční rodina z Rockwoodu se snad vrátí do Spiral City. O deset let později, ale přece. Jenže... Kde končí Paravesmír a začíná realita? Jak vlastně ona "realita" má vypadat? A otázka nejdůležitější: Pokud se podařil návrat hrdinů, může se vrátit i Antibůh? Spousta otázek, na které ovšem naleznete odpověď. Žádné vytáčky a napínání. Druhou částí Vzdoru osudu se s Černou palicí dostáváme do finále.

Teď mi dovolte malou odbočku: Jeff Lemire začal příběh kolem Černé palice vymýšlet někdy před deseti, dvanácti lety. Tehdy ještě nebyl komiksovým workoholikem a neměl za sebou spolupráci u velkých vydavatelů. Přesto miloval superhrdinský komiks a chtěl v něm zanechat svou stopu. Dnes již všichni víme, jak to dopadlo, Lemira ovšem myšlenka na vlastní tezi superhrdinů neopustila. Pouze jí trochu poupravil. A kupodivu nebyl jediný, kdo měl stejnou ideu: Víte, kdo to je Benoit Lapray? Francouzský fotograf. A s Jeffem Lemirem si položili - nezávisle na sobě - stejnou otázku: Jak by vypadali superhrdinové, kdyby ztratili smysl života? A zatímco Lapray vytvořil řadu unikátních fotografií, Lemire vybudoval farmu a postavil všechny zúčastněné před každodenní rutinu. A cesty, kterými se každý hrdina snaží vyrovnat se svým údělem, jsou nosným základem světa Černé palice. Je to hlavní myšlenka, na kterou je nasazená skutečná láska ke komiksovému médiu. Černá palice je poplatná všem sešitovkám Zlaté éry, ovšem v moderním pojetí. 

O obsahu poslední Černé palice se můžu vyjádřit čistě filozoficky: "Nekončí jen to, co nikdy nezačíná." Černá palice začíná bojem proti Antibohu. Jak asi skončí? Skončí poeticky. Skončí s melancholickým nádechem, který ovšem zanechá smutný úsměv na tváři. Skončí tak, jak to umí jen Jeff Lemire. 

A co bude dál? Jádro příběhu Černé palice - farma v ospalém Rockwoodu -  má své finále v této knize. Ovšem svět Černé palice čekají velké věci. U Dark Horse vychází šestidílná minisérie Skulldigger and Skeleton boy, která by - dle slov autora - měla mít zásadní vliv na budoucí směřování Lucy Weberové coby nové Černé palice. Venku jsou čtyři čísla, poslední šesté je naplánované na leden 2021, tak snad... Na světě je čtyřdílný Black Hammer ´45, svou sérii bude mít Plukovník Bizár i Barbufoun. Vše pod taktovkou Jeffa Lemira. Ten potvrdil i probíhající spolupráci s Legendary pictures na připravovaném seriálu.

Stále se máme nač těšit. Černá palice je láskyplný fenomén, který svým pojetím a netradičním přístupem k superhrdinství jako takovému překročil svůj stín a začal žít vlastním životem. Stále zde máme dostatek příběhů k vyprávění. A průvodce nejpovolanějšího. Jeff Lemire je mistr dialogů a sociální interkace. A dokazuje nám to i zde. 

KOUPIT ČERNOU PALICI: VZDOR OSUDU 2 PŘÍMO U COMICS CENTRA

Černá palice 4: Vzdor osudu 2

Jeff Lemire, Dean Orstom, Rich Tomasso

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 10/2020

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 192

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics novinky

Černá palice: Z temných koutů Spiral City

Comics recenze

Černá palice: Vzdor osudu 1

Partneři