Doomboy

Comics novinky

Znáte Mournful Congregation? My Dying Bride? Forest of Shadows? Ne? No budiž. To jsou doom-metalové kapely. Znáte Doomboye? NE? Chyba! To je autorský debut Tonyho Sandovala. A nová pecka z nakladatelství Comics Centrum!

Dobře, nebudu vám lhát: Já také neznal ani jednu z těch kapel. Sakra, já vlastně ani netušil, že něco jako doom-metal existuje! Kniha Doomboy mi v tomto směru otevřela oči. Aby také ne, když její autor je velkým fanouškem právě metalu. A můžete hádat, které tři kapely poslouchal při tvorbě Doomboye...

"Ahoj, já jsem D. a právě jsem se dozvěděl, že mi umřela holka."

"Co se jí stalo? Hele, není to jedno? Jestli to byla autonehoda nebo rakovina fakt není podstatný. Já tady truchlím a  potřebuji ten smutek a všechny myšlenky na Annie dostat ven. A tohle je příběh o tom, jak jsem se s tím vším popral."

Antonio Sandoval... Jak bychom byli ochuzeni, nebýt jeho! U nás se představil již vloni malým překvapením jménem Vodní had (více o této čarokrásné knize najdete zde). Tento skromný umělec původem ze severozápadu Mexika je mistrem malých příběhů s velkým přesahem. O tom svědčí jak Vodní had, tak jeho slavný Doomboy. Tu nám dopřálo Comics Centrum v krásném, širokém formátu!

Kniha Doomboy nevznikala prostým "teď si sednu a vymyslím příběh". Hudba hrála při vzniku Doomboye velkou roli: Tony Sandoval jako fanoušek doom-metalu se cítil osamělý právě kvůli specifickému metalovému subžánru, který si zamiloval. A tak si nakreslil kluka jménem D. Trochu samotář, ale veskrze pohodový týpek, se kterým si rádi dáte pivko - prostě čistá esence Tonyho :) 

S Doomboyem na papíru si pohrával několik let, než si konečně řekl, že by měl dostat větší prostor. Tony sesbíral všechny střípky vlasatého D., přidal k tomu lásku k doom-metalu i stesk po svém rodném kraji (Doomboye vytvořil při svém působení v Paříži) a nová hvězda byla na světě!

Doomboy byl pro Tonyho Sandovala tím, čím The Dark Side of the Moon pro Pink Floyd. Díky melancholickému příběhu o snaze vyrovnat se se ztrátou milované osoby se Sandoval vyšvihnul ke komiksovým hvězdám a vysloužil si i nominaci na Eisnera. Příběh Doomboye je na první pohled jednoduchý, ale ne nadarmo jsem psal, že Tony Sandoval je mistr "malých-velkých" knih. Pod banální zápletkou naleznete hluboké myšlenky a jinotaje. Na příběh D. a jeho hudby můžete nahlížet různě: od běžné knihy s fantasy prvky až po surrealistický výlet po krajinách lidské duše. A všechny úhly pohledu budou správné! Zvláštnímu působení komiksu na čtenáře jistě nahrává i fakt, že sám Tony nechal dostatek prostoru pro čtenářovu fantazii: Místo věcných popisků se soustředí na pocity a atmosféru. D. je navíc sympaťák, který sice má autobiografické rysy, ale velmi snadno se do něj dokážete vcítit. Ostatně kdo z nás ne s někým nerozloučil tak, jak by si přál?

Napadá mě trochu kostrbaté přirovnání s imprintem Marvel Music nebo českým komiksem Bomber: Oba projekty měly snahu propojit komiksy s  hudbou. Marvel Music skončil neúspěchem, u Bombera člověk trochu tápe... Vtip je v tom, že Doomboy je komiks s hudbou spjatý, ačkoliv není prvoplánově určený k propojení těchno dvou médií. Přesto je zde inspirace magií tónů tak silná, že komiks přímo vybízí k tomu, aby se četl s nějakým doprovodem. A je jedno, jestli u toho budete poslouchat Swallow the Sun, Led Zeppelin nebo Floydy. Doomboy je fantaskní cestou za hranice všedních dnů. Vypněte mobil, nasaďte si sluchátka a nechte se unášet na tónech Doomboyovo kytary. Uvidíte sami, jak na vás bude působit!

KOUPIT DOOMBOYE PŘÍMO U COMICS CENTRA

Doomboy

Tony Sandoval

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 6/2021

Překlad: Ladislav Niklíček

Formát: 303 x 239 mm

Počet stran: 144

Provedení: Hardback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři