Král, jenž byl a bude. A Béowulf

Comics novinky

Přátelé, minule jsme si probrali rytíře Kulatého stolu - nejznámější britskou legendu. Která ale rozhodně není jediná. A už se nemusíme omezovat na Británii jako takovou, což takhle zabloudit až k anglosasům? K příběhu o statečném hrdinovi, jež bojoval proti netvorovi a jeho matce?

Legenda o Béowulfovi je stará snad stejně jako ta o Králi Artušovi. Nejspíš se mýlím a pokud je mezi vámi, čtenáři, nějaký historik, zcela jistě se teď pochechtává nad mou neznalostí. Připodobněním obou eposů chci říci, že obě legendy mají sílu, protože jsou s lidstvem velmi, velmi dlouho. Staly se součástí folklóru, neodmyslitelným kořením lidské fantazie. A právě to jim dává moc.

Král, jenž byl a bude nás druhou knihou s podtitulem Béowulf seznamuje blíže s fungováním reálného světa obývaného přišerami. A v našem případě i trochu strašidelnou verzí krále Artuše. Nyní do hry vstupuje nelítostný zabiják, jež monstra trháním paží zabíjí! Není to nikdo jiný než mladý a neohrožený Béowulf z národa Geátů, který jako černý kůň vstupuje do hry. Pravda, nějaký cizák tu Artušovi nebude rušit představu o čisté Anglii, ale proč ho nenasměrovat  na našeho Duncana a babču? On totiž nepřítel mého nepřítele je můj přítel... Nebo jak se to vlastně říká. Ovšem to by v tom musel být čert, aby šlo všechno tak hladce. Protože legenda o Béowulfovi není zdaleka pouze o Béowulfovi. A je celkem jedno, zda se jedná o symbolickou parafrázi vnitřního boje mezi tužbami a čistým srdcem. Když  máte skutečného Béowulfa, tak Grendel je sakra skutečný lidožravý obr. A po Grendelovi přichází...

Škoda slov! Legendu o Béowulfovi ostatně zná každý. Vtip je v tom, jak Kieron Gillen využije tento staroanglický hrdinský epos k ukázce fungování světa série Once & future. Zatímco první kniha fungovala jako klasická seznamovačka s hlavními postavami, ta druhá rozvíjí nápad a ukazuje, že Král, jenž byl a bude nechce zůstat krátkým, uzavřeným světem. Do hry tak vstupují nové postavy, nové plány, nová nebezpečenství. Pokud jste si v první knize užívali zejména frenetickou akci a vzájemnou chemii mezi postavami, zde můžete  být rozladěni: akce zůstává, chemie trochu vyprchala. Ještě aby ne, když Duncan je na babču stále naštvaný a místo randění s Rose musí lítat po anglickém venkově a lovit monstra (pokud se zrovna mostra nesnaží ulovit jeho). 

Nebojte se, ono to mezi Duncanem, Rose a Bridgette funguje na výbornou. Duncan je návnada, babča řeší trable a Rose rozhazuje špendlíky. Zkrátka dobře namazaný stroj lovců monster. Stále je to osvěžující, jako když si po smrtelně vážném Rambovi pustíte film s Jackie Chanem; v nabubřelém hrdinském komiksovém světě tak dostanete nevšední mix akce a humoru. Ale ruku na srdce: na tom toho moc nepostavíte. Gillen se tak nebojí poslat nás hlouběji do světa mýtů, jež jsou většinou nebezpečné, hladové a hodně zubaté. A to je jen špička ledovce sloužící k odlákání pozornosti našich hrdinů. Nový nepřítel totiž rád kuje pikle. A připravuje náš svět na nový pořádek. A vládu čistého krále Artuše!

Kireon Gillen si navíc ponechal dostatek místa na vtipně vypointované okamžiky, kdy střet s moderním válečnictvím nepřežije ani hrdina bez bázně a hany... A naopak i dokonalý policista Simon Pegg může být zaskočen starými mýty... Zkrátka Král, jenž byl a  bude je série, na kterou je třeba nahlížet jako na celek. Je to vtipné, rychlé, drsné, se spoustou suchých britských hlášek. Zároveň je to moderní, čtivé, s důrazem na legendy a jejich zkostnatělou podstatu dotaženou ad absurdum. A mezi zombie Artušem a námi stojí jen babča, Duncan a Rose. Snad jim to tak vydrží!

KOUPIT KOMIKS KRÁL, JENŽ BYL A BUDE 2: BÉOWULF PŘÍMO U COMICS CENTRA

Král, jenž byl a bude 2: Béowulf

Kieron Gillen, Dan Mora

Nakladatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 10/2021

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 158 x 239 mm

Počet stran: 160

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics novinky

Král, jenž byl a bude

Partneři