V dobách, kdy jediným kulturním obohacením společnosti bylo divadlo, měla opera neodmyslitelný statut vrcholného uměleckého projevu člověka. Tento post jí vydržel dodnes, byť ze všech stran útočí prefabrikovaná zábava pro masy. Pompéznosti a nadčasovosti opery se ale nic nevyrovná.
Jedinečnosti opery si je dobře vědom i Philip Craig Russell. Již jako malý chlapec byl operou zcela unešen. Příběhy o udatných recích, sličných pannách a mrzkých nástrahách zlovolného světa ho nepřestávaly fascinovat. Jako dítě miloval pohádky Walta Disneyho ne kvůli příběhu, nýbrž pro hudbu, kterou tvoří bez vyjímky nejslavnější klasičtí umělci (Beethoven, Čajkovskij atd.) Naštěstí tento skromný kreslíř zůstal sám sobě věrný a vždy si ponechal dostatek času na tvorbu, která ho bude nejenom živit, nýbrž i naplňovat. Ano, tušíte správně, řeč je o operních adaptacích, které u nás souborně vydalo Comics Centrum.
Po úspěchu komiksu Killraven, který Russell kreslil v sedmdesátých letech pro Marvel, si našel dostatek času na první operní adaptaci. Tou je Parsifal z pera Richarda Wagnera. Jen tak na okraj: P. C. Russell již tehdy věděl, že jednou z jeho adaptací bude největší Wagnerův opus Prsten Nibelungův (článek o tomto skvostu zde), ale na tak obsáhlou knihu teprve sbíral síly. Nezbývalo než podívat se po něčem stravitelnějším. Po dobrém příběhu s libozvučným libretem. Parsifal byl tou pravou volbou. Taktéž patří k těm nejexotičtěji vyhlížejícím příběhům v celé knize. Svou zásluhu na tom má velké ovlivnění prací Barryho Smitha, což sám Russell přiznává. Pokud Smithovu tvorbu neznáte tak vězte, že pro Marvel kreslil Conana. Díky tomu Parsifal i "conanovsky" vypadá :)
Na další operní pokračování si ale čtenáři museli počkat. A to až do roku 1984, kdy Russell přišel s Debussyho Pelleasem a Melisandrou. Russellův kreslířský styl si za ta léta našel svou vlastní cestu, které zůstal věrný dodnes: Můžeme se tak již kochat jemnou linkou, podpořenou secesními prvky. Pelleas a Melisandra je krásným příběhem o lásce a žárlivosti, který umně přenáší operu do komiksového média (což je věc vskutku nesnadná uvědomíme-li si, že veškeré informace jsou posluchači opery předávány výhradně slovem). Tato tragédie původně vyšel pod hlavičkou Eclipse comics, kde Russell vydal také Strausovu Salome (dle přepisu O. Wildea), Arianu a Modrovouse a v neposlední řadě Kouzelnou flétnu W. A. Mozarta. Právě Kouzelná flétna je jakýmsi styčným kamenem mezi Nibelungy a ostatními adaptacemi. Nejenom svým výtvarným pojetím, nýbrž i obsáhlostí: čítá přes 130 stran.
Za adaptace Pelleas a Melisandra a Salome byl P. C. Russell dokonce několikrát nominován na Kirbyho cenu, což je samo o sobě vyznamenáním. Z opery to byl jen Prsten Nibelungův, kterým si Russell vysloužil rovnou dvě ceny Willa Eisnera.
Po konci v Eclipse comics si ale fanoušci museli počkat celých osm let, než přišel P. C. Russell s dalším zpracováním, které se ovšem výrazně lišilo od jeho dosavadní tvorby. Všechny adaptace do roku 1990 mají takřka polobožské hrdiny, které nedokáže nic odradit od jejich cesty ke světlu/lásce, případně sledujeme vskutku antické tragédie. Komedianti podle opery R. Leoncavalla jsou oproti tomu civilním, lidským a svým způsobem hororovým příspěvkem, kde o napětí není nouze. V pochmurných náladách si libuje i Ein Heldentraum (2004) a taktéž Sedlák Kavalír nutně míří k tragickému konci. P. C. Russell tak ukazuje, že opera může být i moderní a blízká dnešnímu čtenáři.
Kouzelná flétna a další operní příběhy jednoduše nemohou být nahlíženy prostou optikou typu líbilo - nelíbilo. P. C. Russell těmito adaptacemi přitahuje čtenáře do světa, který má svou vlastní mystickou auru neuchopitelnosti a ukazuje tak, že opera dokáže vykřesat to nejlepší v nás. Právě toto kouzlo operního světa se nám snaží Russell předat, právě to můžeme sledovat skrze sedmadvacet let jeho práce. Russell sám si předsevzal, že vytvoří dvanáct adaptací. Tato kniha jich obsahuje deset. Prsten Nibelungův je jedenáctý. P. C. Russell tedy ještě neřekl poslední slovo. A opera také ne!
KOUPIT KOUZELNOU FLÉTNU PŘÍMO U COMICS CENTRA
Kouzelná flétna a další operní příběhy
Philip Craig Russell
Nakladatelství: Comics Centrum
Rok vydání: 12/2019
Překlad: Alexandra Niklíčková
Formát: 158 x 239 mm
Počet stran: 416
Provedení: Hardback s přebalem
Autor: Robin Podéšť RaptoR
Prsten Nibelungův