Azimut hektičnosti

Comics recenze

Fascinující Azimut je zpátky! Vydejte se na cestu za nesmrtelností, jež vede krajinou divů a poťouchlých nápadů. S krásnou Manipu, kolem které se ovíjí budoucnost světa!

Když u nás v listopadu nakladatelství CREW vydalo první knihu Azimutu, nebyl jsem sám, kdo nadšeně vplul do světa surrealismu a pratchettovského humoru. Nyní je na čase uzavřít příběh a zjistit, jak to dopadlo s Manipu, králíkem, Evženem i Časorváčem!

Manipu čekají vdavky, což není tak překvapivé... Ve své podstatě  je ta krásná dívka stále středobodem všech trablů: Matka jí chce zabít, Časorváč jí chce získat, Evžen po ní touží a navíc se zde objevil ten tajemný pán zastupující Časovou banku...

Čtvrté a páté album, jež uzavírá svět Azimutu, jsou stále ukázkou nápaditosti jejich tvůrců. Přesto se čtenář nedokáže ubránit pocitu, že tomu všemu něco chybí. Že by nás Časorváč ukrátil o podstatnou část zážitku? Problémem není svět Azimutu jako takový. Při jeho objevování jsem si již zvykl očekávat neočekávatelné. Přesto jsem se ani já nestačil podivovat nad množstvím zásahů typu "deus ex machina". 

Wilfrid Lupano nám totiž v Azimutu nabízí jak sympatické a neotřelé hrdiny, tak fantastická dobrodružství, která číhají doslovana každém kroku. A ledva do tohoto světa vkročíte a smíříte se s tím, že vás o život může připravit hejno tučňáků časosběrných, už zde máme závěrečný virbl a opona padá dolů se slyšitelným uspěchaným skřípotem. Ono se nám totiž do dobře promazaného soukolí vtipně logicky-nelogického příběhu dostalo nějaké to hrubé znko přílišné nelogičnosti častého zásahu shůry.

Na nepravděpodobnostní pohon dokáže létat možná tak kosmický koráb Douglase Adamse. V druhé knize Azimutu jsem měl pocit, jako bychom se na palubu Adamsovi lodi Srdce ze zlata přenesli i my. To vše kvůli snaze nacpat tak poutavý svět do pěti alb. První kniha nás tak navnadí, že nejsme připraveni na nutné zklamání knihy druhé. Nechápejte mě špatně: Stále se jedná o zajímavý svět, který dokáže čtenáře pohltit. Děje se v něm ale tolik hektických eskapád, že jsem se po dočtení neubránil pocitu ochuzení. Azimut by hravě vydal na osm alb. Což by nám dovolovalo rochnit se ve všech pikantních detailech, které taková fyzická hmatatelnost času nabízí. Takto to celé působí jako spíchnuté horkou jehlou.

A to je škoda. Hektičnost je asi jediným rušivým elementem, který Azimut sráží na kolena. Svět Azimutu je fascinujícím místem s fantastickým vizuálem od Jeana-Baptista Andréaeho.. Přesto si z konce odnáším pocit průměrného příběhu zasazeného do exotických kulis. Sice nalezneme pár zajímavých pasáží, nicméně všeprostupující lehký humor první knihy se vytratil. 

Stále platí, že Azimut jako celek je neobyčejnou sérií, která svým čtenářům nabídne spoustu vtipu a neotřelých nápadů. Je to hmatatelný svět surrealismu, kde vše musíte brát s lehkostí a nadsázkou. Jinak si i pro vás přijde Časorváč.

KOUPIT DRUHÝ AZIMUT PŘÍMO U CRWE

Azimut 2

Wilfrid Lupano, Jean-Baptiste Andréae

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 4/2022

Překlad: Richard Podaný

Počet stran: 112

Formát: 233 x 310 mm

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Azimut fascinace

Partneři