Batman - Já jsem Gotham

Comics recenze

S Gothamem byl vždycky spojován jen jeden hrdina. I přesto, že má kolem sebe mnoho spolupracovníků nikdo nikdy neváhal ani na chvíli, když padla otázka, kdo je ochránce téhle líhně zločinu. Avšak pokud se na scéně objeví někdo, kde se po samotném městu pojmenuje, tak už je na pováženou jestli Bruceovi neleze moc do zelí!

Pojďme začít hezky upřímně. Ze všech stran můžete slyšet kacířské hlasy, že tato kniha není nic dobrého, a že to nenaplňuje očekávání, které se za poslední roky kolem jména autora Toma Kinga vytvořilo. No a ona je to pravda. Jedná se o průměrný příběh, který nepřináší nic převratného. Možná autor chtěl aspoň závěrem knihy udělat wau efekt, ale bohužel to není tak emotivní a k postavám jsme skoro vůbec nepřirostli, aby nás to významněji zasáhlo. Navíc z hlediska kontinuity se odvážím tvrdit, že když knihu ani nedočtete tak v to neuškodí, protože je to uzavřený příběh a asi se na něj nebude moc odkazovat. Tudíž čtete ať si uděláte názor sami, ale nečekejte, že budete nadšeni jak na začátku předchozí série New 52, kde byly milované sovičky. (ale třeba tady bude kvalita s postupem času stoupat a ne klesat jak u Snydera)

Ale teď hezky popořadě. Vítejte u série Znovuzrození hrdinů DC (Rebirth) u knihy o Batmanovi. Na přebalu máte napsáno, že je to ideální start pro nové čtenáře a jako jo to každý nový run, ale minimálně, aby jste nepátrali, kdo je ten malej černoušek, co byla válka s Jokerem a proč byl Batman mrtvej si přečtete předchozí New 52, která vycházela u Crwe a začíná knihou Soví tribunál. Tato série na ní úzce navazuje takže se to vyplatí. Proč se to tedy jmenuje Znovuzrození? To byste se měli dozvědět v malém eventu tohoto jména. Část z něj máte v prvním sešitu této knihy. V dalších knihách je to podobně a pak asi někdy vyjde něco, kde se to řeší počítám. Upřímně nevím jestli nebudou chybět útržky ze sérií, které se tu nebudou vydávat nebo jestli vyjdou souborově, ale je to mi asi fuk. Zaprvé samotný event nemá tak kladnou odezvu, abych se staral, a za druhé mi stačí, že tu vychází aktuální série a na eventy sere pes.

Tolik stručný úvod do toho co to na nás kouká z novinových stánků. Kdyby jsme přistoupili k ději, který není nijak výrazný tak moc nevím jak to uchopit, abych vám neprozradil věci, které vás podle mého hlavně udrží při čtení. U podobných knih se to totiž má tak, že nejsou úplně tak špatné pokud nevíte nic z děje, protože alespoň to vás donutí se tím prokousat. Takže to vezmeme ve stručnosti a podrobněji jen pár prvních stran. Gotham je opět v úzkých. Skupina radikálů začíná utlačovat město. V první scéně sestřelí letadlo, které se nekontrolovatelně řítí na město. Temný rytíř sic rychle spěchá na pomoc, zjišťuje, že jeho možnosti jsou omezené a přemítá, že jednou pro záchranu města bude muset obětovat sám sebe. Nalomený není jen on, ale jeho věrná spojka Penny Jedna. Naskočit do nové knihy a snažit se ždímat emoce však není dobrý krok, neboť to může dopadnout tak, že to bude působit spíše komicky. Tolik k rychlému startu pana Kinga, kterému musí na pomoc Gotham a jeho sestra Gotham girl.

Tyto dvě postavy nemají nijak zvlášť originální backstory, ale to našemu ochránci nevadí a vezme je pod svoje křídla. Během toho se rozkrývá proč lidé mají potřebu zabíjet sebe i lidi v blízkém okolí a kdo za tím doopravdy stojí. Příběh v závěru začíná být přehnaně tlačen do extrému a občas je to i trochu nepřehledné. Narychlo se zjišťuje, jak to se sourozenci opravdu je a jediné co to udrží nad hladinou je samotný epilog, který je celkem hezkým zakončením. I přesto se pohybujeme na hraně těžkého průměru, který navazuje na poslední knihy z New 52, tudíž nás to zas tak moc nezaskočí, ale i tak je to nejslabší start ze všech nových Batmanovských sérií. Kresba tak také nijak nevystupuje a v podstatě sekunduje a není moc za co ji glorifikovat nebo ji zásadně kritizovat.

I tak je Znovuzrození hrdinů DC skvělý počin, který se za ty peníze určitě vyplatí. A jelikož nepředpokládám, že event Rebirtu bude obsáhnutý nějak moc dopodrobna tak si můžeme dát pauzu od kompletování všech knih a můžeme si vyzobat jen zajímavé série. Třeba jako tuto s Batmanam, která za to zatím rozhodně nestojí, ale zkuste věřit všem uctívačům Kinga, že se k té kvalitě dopracujeme.

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 269 KČ!

Znovuzrození hrdinů DC: Batman 1: Já jsem Gotham 

scénář: Tom King, Scott Snyder

kresba: David Finch, Mikel Janín, Ivan Reis, Matt Banning, Danny Miki, Sandra Hopeová, Scott Hanna, Joe Prado, Oclair Albert

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2018

Překlad: Petr Zenkl

Počet stran: 192

Formát: 258x168 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

DC Rebirth!

Partneři