Batman: Rok Nula - Temné město

Comics recenze

Při odchodu z kina v temné uličce se stala hrozná tragédie. Událost, která vytvořila ikonu mezi hrdiny. Všichni víme, že toto byl ten spouštěč následujících událostí. Ale co přesně se stalo mezi tím než chlapec vyrostl do kostýmu netopýřího strážce veřejného pořádku? Již jsme se v minulosti setkali se skvělými zpracováními tohoto příběhu a tato nová neokoukaná varianta zapadá mezi ty chytré a poutavé originy Temného Rytíře.

"V minulém díle jste četli". Takhle by v ideálním případě měl začínat tento komiks. Jedná se totiž o druhou část příběhu Roku nula.  V té první jsme se setkali se skupinou Red Hoodů, kteří terorizují Bruceovo rodné město. Město, které má mladý Wayne nadevše rád. Město, které ho příjímá aniž by vědělo, kdo opravdu je. Město plné vzpomínek, plné utrpení. Přes to všechno jeho město. Takto by se dal ve stručnosti shrnout přerod mládence v maskách, které známe z Mission Impossible, v muže se symbolem, jehož záře vnese světlo spravedlnosti i do nejtemnějšího koutu hříšného města. Krom boje s Red Hoodem se v prvním díle setkáváme i s postavou Edwarda Nygmy, který sehraje velice důležitou roli v tomto příběhu, což nám naznačí již první scéna, kde se Batman nachází v zpustošeném Gothamu, nemálo podobnému lokacím z postapokalyptických filmů a her.

Král je mrtev ať žije král. Po odstranění Red Hooda ze scény by člověk očekával poklidný život obyvatel Gothamu, to by tu však nemohl být Riddler. Město je ponořeno do tmy, komisař Loeb hledá největší Gothamskou hrozbu, kterou spatřuje v maskoveném stážci a v ulicích obchází Smrt. Mohla by být situace vypjatější? Oproti předchozímu dílu, který se odehrával v pomalejším tempu a snažil se nám ukázat Bruceovu lásku k městu a jeho odhodlání k jeho záchraně, se zde vrháme po hlavě do akce. V Tajném městě nám mělo být načrtnuto zrození legendy, ale až zde se k tomu pořádně dostáváme. Při návratech do minulosti mladého Wayna se již nevracíme do jeho dětských let, ale do pokročilejšího věku, kde je teprve cítit vážný dopad smrti rodičů na jeho vyvíjející se mysl.

Právě s časovými linkami Scott Snyder pracuje naprosto bravurně. Vyhýbá se tomu, že by před nějakou scénou musel kazit vygradovanou atmosféru odbočkou od děje. Scény z minulosti  nám tedy podstrkuje nahodile, aniž bychom věděli k čemu se vážou, jaké bude jejich konečné rozuzlení a jaký budou mít dopad na aktuální dění. Flashbacky jsou navíc roztříštěné na malé fragmenty, tudíž nás baví jejich postupné odkrývání a dokážeme ocenit užaslý výraz archeologů, když po pomalé, ale fascinující práci odkryjí celou kostru pravěkého tvora. Vzpomínáte, že sem dříve zmínil první scénu z minulého dílu? Při pohledu na ni se nejednomu z nás zastavil dech a chtěli jsme vědět proč a jak jsme se zde ocitli. A ani zde nás Snyder nezklame a nabídne nám uspokojivé vysvětlení, která nám do sebe skvěle zapadá a my si užíváme jeho konsekvence.

Jak již napovídá název knihy je parafrází na legendární Rok jedna od Franka Millera. Autoři se však rozumně vyhnuli veškerému kopírování či parafrázím na toto nenapodobitelné dílo. Nejspíše uznale pokynuli hlavou a řekli si, že to udělají úplně jinak, což bylo určitě správným rozhodnutím. Kniha nám nabízí příběh, který dokáže strhnout pozornost a nutí odhalovat jednotlivé dějové linky. Několikrát se stane, že je čtenář příjemně překvapen zvraty, které jsou dobře promyšlené a posouvají děj dopředu k uspokojivému závěru. Děj je sice sto-procentně původní i přesto zde najdeme odkazy na klasická díla Batmanovského univerza, jako například krásně zpracované pomrknutí na Návrat temného rytíře.

Hádej, hádej hadači. Gotham ponořen do naprostého bezvládí v područí nedoceněného Nygmy čelí jeho prozatím nejzásadnější zkoušce. Najde se někdo, kdo dokáže odpověď na nejzáludnější otázku současnosti? Kdo se dokáže postavit rafinovanému Riddlerovi? Kdo ho dokáže porazit? Stačí k tomu jen postavit se mu v tváří tvář a položit mu otázku na kterou nezná ani nejlepší hádankář odpověď. Ať se to zdá snadným úkolem tak to nejednou zavaří i nejlepšímu detektivovi na světě. Edwardovi pohnutky jsou uvěřitelné a jeho plán je dobře promyšlený, proto cítíte zadostiučinění, když vidíte, že není tak snadné ho porazit. Jakoby, aniž by sám chtěl, vždy v nejnevhodnější okamžik vytáhnul žolíka z rukávu.

Kresba Grega Capulla pak jen podtrhuje skvěle promyšlený scénář. Jeho hlavní devízou jsou panoráma květenou obrostlého města, které ve vás vyvolává neodmyslitelný pocit, že na tomto místě nastal konec světa. Stejně tak fascinující a vůbec ne zkostnatělé jsou hororové výjevy při každém výskytu doktora Smrti. Vidět pak brečet malého Bruce je vyložená radost, už je z toho důvodu, že z obrazů emoce jen prýští.

To, že tento komiks rozhodně stojí za přečtení jste již nejspíše odvodili z předchozího textu, proč to tak, ale opravdu je? I přes všechny uvedené klady je hlavním lákadlem tohoto komiksu osudovost mladého Batmana. Snad nikdy nebylo dospívání této postavy popsáno takto depresivně. Při některých výjevech člověk je zaraženě hledí co všechno je Scott Snyder schopen Bruceovi udělat, aby z něj udělal ochránce, kterého ulice jeho domoviny potřebují. Samotnou třešničkou na dortu je pak závěrečné rozloučení při, kterém je člověk, emočně vyždímaný předchozím dějem, již opravdu naměkko. Tak skvělé rozloučení by mohl hlavnímu hrdinovi závidět i filmový Temný rytíř. Na poslední stránce vás už jen potěší, že s každým konce něco nového začíná a to, že tento hrdina rozhodně neřekl poslední slovo.

KOUPIT SE SLEVOU V CRWAVÉM OBCHODĚ!!! 

Batman: Rok nula - Temné město

scénář: Scott Snyder

kresba: Greg Capullo

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2016

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 256

Formát: 170 x 255 mm

Provedení: Brož, Pevná vazba

 

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Batmanovo Soví město

Partneři