Batmanovo Soví město

Comics recenze

Po krutopřísném Sovím tribunálu, kde jsme mohli Batmana poznat tak, jak jsme to ani nečekali, přichází další kniha ze série New 52. Soví město od pánů Snydera a Capulla je opět velkým přínosem do batmanovské série a rozvíjí příběhy s tajemnou společností Sov, vládnoucí v Gothamu.

 

 Jak jsem předeslal v mé recenzi na Soví tribunál (k přečtení ZDE), Stvořil Scott Snyder a Greg Capullo opravdu nezapomenutelný příběh, který navždy ovlivní Batmana jak ho známe. V Sovím tribunálu jsme poznali mystérium kolem tajného spolku Sov – vládnoucí kliky, tahající za nitky mocných v celém Gothamu. Batman si musel projít peklem a bludištěm svých nočních můr, což ho málem stálo život. Soví tribunál končí v tom nejnapínavějším momentu, kdy trénovaní zabijáci Sovího tribunálu – Pařáti – útočí na Gotham, aby nad městem opět získali nadvládu.

 

Soví město ale těžko srovnávat s první knihou, která je prostě fenomenální. Druhý díl oproti tomu pomáhá zahrnout společenství Sov do historie Gothamu, poukazuje na dávné události a spojitosti s ostatními hrdiny nakladatelství DC, díky kterým se Pařáti a Sovy stávají neodmyslitelnou součástí Batmanova světa. Soví noc (velký útok Pařátů na důležité osobnosti Gothamu) je událost, která se prohnala všemi sériemi jen trochu spojenými s Gothamem (Batman, Nightwing, Batgirl, Red hood, Catwoman atd.). Materiálu k navázání na Soví tribunál je tedy mnoho. Crew nám v Sovím městě kromě pokračování New 52 Batmana nabízí i sešit Batman Annual č. 1, jehož hlavním hrdinou je Mr. Freeze. A je zde vidět, že se jedná o pořádného psychopata.

 

Scott Snyder je stále nepřekonatelný. Dokázal to na Sovím tribunálu a dokazuje to i na Sovím městě. Greg Capullo se v této knize podělil o prostor i s jinými kreslíři, např. Rafaelem Albuquerquem, jehož můžeme znát z Amerického upíra. Nechci psát jenom chválu, ale marně hledám nějaké nedostatky Sovího města. Ano, pokud budete srovnávat se Sovím tribunálem, Soví město je sice akčnější, ale chybí mu napětí a mystika, které dělají ze Sovího tribunálu tolik opěvovanou knihu. Nicméně se jedná o kritiku irelevantní, protože Soví město je stále výborným batmaním komiksem.

 

KOUPIT ZDE

 

Batman: Soví město (Batman: The city of Owls, Batman New 52 8 - 12, Batman annual 1)

Scott Snyder a kol.

Vydavatelství: Crew

Překlad: Štěpán Kopřiva

Rok vydání: 10/2013

Vazba: brožovaná, vázaná (500 ks)

Počet stran: 208

Rozměry: 175 x 275 mm

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři