Po úspěšném crossoveru "Batman/Želvy nindža" bylo jen otázkou času, kdy se objeví pokračování. Rok po ukončení první šestidílné minisérie tak na stránky komiksu opět pospolu zavítají netopýr a želváci. Důstojný návrat či nastavovaná kaše?
Původní crossover byl jasným kalkulem s jednoduchou rovnicí "milovaný Batman + milované TMNT", mířeným na fanoušky s cílem pobavit (a utrácet, jak jinak). Což se zadařilo - kooperace ukecaných plazích teenagerů a zapšklého Temného rytíře byla svěží a dynamická, byť o nějakém hýkání smíchy a plácání se do kolen jsme si mohli nechat zdát.
Ostatně dějová linka druhé knihy je ještě jednodušší něž tomu bylo v jedničce: Donatello prochází existencionální krizí a napadlo ho, že by mu s tím mohl pomoci Batman. Jenže ten má zrovna dost práce s třískáním Banea, takže když Donatello otevře interdimenzionální portál, nečeká na něj maskovaný mstitel bezpráví, nýbrž maskované steroidové hovado zvyklé pronášet suché pseudofilozofické hlášky. Takže zatímco Bane se ocitne v New Yorku, který pouze čeká na to, aby mohl čelit jeho hněvu, Donatello je v Gothamu a propadá se do větší a větší deprese. Samozřejmě se děj velmi rychle přesouvá zpět na Velké jablko a Batman s Robinem se přidávají s cílem zkrotit to samolibé maskulinní monstrum.
Možná se vám zdá, že k popisu Banea používám příliš hrubé výrazy, ale když na vás poprvé vybafne ze stránek komiksu, nic jiného vás ani nenapadne. Celá druhá kniha se nese ve znamení extrémní svaloviny, kterou Freddie E. Williams II vykresluje s detailností hraničící s obsesí. Rozepisovat se o kresbě hned po úvodu sice nenám ve zvyku, bohužel nic jiného na komiksu neuchvátí.
Souhra charakterových kontrastů, která se mi tolik líbila v první knize, se totiž nekoná. Kooperace mezi užvaněnými želváky a vážným Batmanem se vytratila neznámo kam a čtenáři tak nezbývá nic jiného, než sledovat posmutnělého Donatella a sebestředního Banea, protože právě tyto dvě postavy dostávají na stránkách nejvíce prostoru. Ostatní se kolem pouze točí, ať je to na straně dobra Netopýr, Robin, ba i celá newyorská a gothamská parta, na straně zla nemůže chybět klan Noha spolu s Rocksteadym a Bebopem. Ale ani množství akce, soubojů a velkých dvoustran plných mutací či olbřímích svalů nepotlačí nudné zývnutí, které čtenáři nejednou roztáhne obličej. Bane je svým machiavelismem ad absurdum ("Nadýchám se prachu z vašich kostí") nudný po prvních několika stranách, Michelangelův humor zmizel, o ostatních členech bandy je škoda mluvit. Jediné, co lze na komiksu pochválit, je větší jednotnost. Již nemám pocit, že se jedná o nesourodou směsku držící pohromadě díky několika oslím můstkům.
Také je třeba si uvědomit, že cíl, který si komiks vytknul, je v podstatě splněn. Batman/Želvy nindža II vás jistě pobaví. Abych ale odpověděl na otázku položenou v perexu: Důstojný návrat se bohužel nekoná. Z komiksu je cítit nastavovaná kaše, kterou zvedá pouze detailní kresba Freddieho E.Williamse II. Právě ta mě přiměje vzít knihu do ruky znova. I když to bude čistě pro potěchu oka.
Batman/Želvy nindža 2
James Tynion IV, Ryan Ferrier, Freddie E. Williams II
Vydavatelství: Crew
Rok vydání: 2/2019
Překlad: Darek Šmíd
Formát: 170 x 255 mm
Počet stran: 160
Provedení: Paperback, hardback (500 ks), hardback s limitovanou obálkou
Autor: Robin Podéšť RaptoR
Želví polévka z Gothamu