Berlín 1: Město kamene

Comics recenze

Sociální drama obyčejných obyvatel na pozadí turbulentního období konce dvacátých let ve Výmarské republice. Přesně to je komiksová řada Berlín a její první díl Město kamene. A z některých paralel k současnosti vás bude mrazit.

Jason Lutes je sice Američan odkojený na klasických superhrdinských komiksech Marvelu a DC, ale pro své zásadní dílo si vybral právě v nadpisu zmíněné období přelomu dvacátých a třicátých let dvacátého století v Berlíně. Pokud aspoň minimálně znáte historii, je vám jasné co se v té době dělo. Německo prohrálo první světovou válku a musel vítězům platit obrovské reparace, krize se postupně prohlubovala, občané byli nespokojení se situací a východisko hledali, kde mohli, především v sílících extremistických hnutích v podobě nacistů a komunistů, kteří nabízeli zdánlivé východisko z temnoty. Vše ještě urychlila hospodářská krize. Všichni víme, jakou tragédií tohle všechno nakonec vyvrcholilo. O známých historických postavách a událostech má povědomí každý, kdo si prošel základní školou, ale jak na tom byli obyčejní obyvatelé německé metropole, ve které se střetávala chudoba a extremismus s bohatstvím a avantgardním životem na straně druhé? Tuto cestu si právě autor komiksu vybral a snaží se čtenáři předložit svůj pohled do historie.

Děj Města kamene není vůbec snadné uchopit. Zvlášť z toho důvodu, že Lutes buduje hned několik zdánlivě absolutně nesouvisejících příběhových linek, které spojuje v podstatě jen město a události v pozadí. Pomyslní „hrdinové“ si žijí své vlastní životy v různých společenských a sociálních vrstvách. Prožívají svá vlastní osobní dramata a zklamání. Jako třeba novinář Kurt Severing, který se snaží psát a orientovat se v prostředí velkoměsta a společenských změn. Studentka umění Marta Müllerová ocitající se v naprosto neznámém prostředí velkoměsta. Matka Gudrun vypovězená manželem s dcerami z domu pro své komunistické přesvědčení, židé snažící se vypořádat se sílící vlnou antisemitismu a mnozí další. Čtenář tak sleduje historické drama vývoje meziválečného Německa a jeho směřování k extremismu a hrůzám, které ho čekají, ale očima jeho obyčejných obyvatel a nikoliv jak tomu tradičně bývá prostřednictvím známých postav historie. Jednotlivé linky se postupně více a více prolínají a zapadají do sebe a vy vidíte, jaký génius se v autorovi skrývá, neboť jeho příběh má jasně danou linku a on přesně ví, kam chce směřovat.

První kniha i přes výše uvedenou chválu bohužel trochu trp, a to hlavně z počátku, neduhem prvních dílů – autor se snaží hned na úvod všechno začít, vrhne čtenáře do děje a nedá mu odpočinout. Jedna důležitá scéna střídá druhou a vy se musíte poměrně rychle orientovat, abyste se neztratili v množství postav a děje. Tohle je výtka tak napůl. Na jednu stranu jsem se neměl ani vteřinu čas nudit a téměř 200 stran mi uteklo neskutečným tempem. Na druhou stranu je to přesně ten typ komiksu, u kterého nemůžete jen tak odbíhat nebo který si přečtete ve vlaku cestou do práce. Na tohle si zkrátka musíte udělat čas, v klidu si sednout a nerušeně číst. Odměna za to je ale obrovská. 

Jason Lutes si kromě scénáře vzal na starost i kresbu. Pro svůj Berlín zvolil čistou jednoduchou jemnou černobílou kresbu, která zcela ideálně plní svůj účel a doplňuje příběhové drama a historii. V černých linkách si autor vyhrává nejen se svými postavami, ale i s městem samotným a občas ani netřeba slov a příběh je skutečně vyprávěn pouze „tichým“ obrazem. Jediným problémem může být jistá podobnost hlavně ženských hrdinek, které vám sem tam splývají, a vy se musíte skutečně soustředit na to, která část příběhu je právě vyprávěna. Ale jak jsem psal výše, tohle je komiks, u kterého se chcete soustředit na každičký detail.

Berlín 1: Město kamene je neskutečně zajímavým počinem a až se stydím, že jsem se k němu dostal až teď, když původně vyšel u BB artu již před lety. Lutesovo sociální drama na pozadí historických událostí lze bez debaty zařadit mezi taková díla jako třeba zasazením související Maus, a to se v prvním díle příběh teprve rozjíždí. Někdy ve spletitých cestách Berlína zabloudíte, ale i v těch chvílích se budete ztrácet rádi, a to i přestože příběh vlastně není hezký, i když dobře vyprávěn a naopak vás čeká tíseň, chlad a špína, ze které ani vaše srdce rozhodně nezůstane z kamene. Některé příběhy a události by neměli zůstat nepovšimnuty a zapomenuty a komiksové řada Berlín právě o nich vypráví. Nechte se tedy unést na vlně tragické nostalgie v Berlíně, protože jak napsali v časopisu Time: 

 

„Berlín bude nejdelší a nejvytříbenější historický román v komiksovém médiu. Lutes si osvojil přirozený, čistý, evropský styl kresby, který připomíná Hergého Tintina… Tato kniha je stejně hutná jako ty nejlepší romány.“

 

A já se pod tohle mohu po přečtení jen podepsat.

 

Koupit v Comics pointu!

 

Berlín 1: Město kamene

Autor: Jason Lutes

Kresba: Jason Lutes

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2019, 2. vydání

Překlad: Viktor Janiš

Počet stran: 216

Formát:  145x210 mm, pevná vazba s přebalem

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Storm: Kroniky Pandarve

Partneři