Berlín 2: Město kouře

Comics recenze

Život v Berlíně se pomalu vzpamatovává z prvomájových oslav komunistické strany, hlavní hrdinové řeší své osobní tragédie a historie pomalu spěje ke svému tragickému vyústění v nástupu nacistické strany k moci. Z Města kamene se stává Město kouře.

Hned na začátek si dovolím krátký spoiler, bez kterého je ale těžké nějak popsat děj Města kouře, a proto pokud jste zatím nečetli první díl, tenhle odstavec přeskočte, vážně. Město kamene skončilo tragicky. Prvomájový průvod, respektive demonstrace, komunistické strany se změnil vlivem okolností v prvomájový masakr, při kterém policie začala střílet do lidí. Nejen že to ovlivnilo osud celého města a jeho obyvatel, ale samozřejmě to zasáhlo i hrdiny Lutesova díla. A co tedy bude dál?

Novinář Kurt Severing se zmítá ve vztahu se začínající malířkou Martou Müllerovou a zároveň dostává jednak úkol napsat článek o prvomájových událostech, a pak se také musí vypořádat se zhoršující se a gradující okolní politickou situací. A co teprve když musí na pár dní odjet, to se jeho život změní doslova o 360 stupňů. Marta zatím začíná žít živým avantgardním životem berlínské smetánky. Slavná černošská jazzová skupina započíná své turné ve městě, ale jak asi čekáte, rasová nesnášenlivost na sebe nenechá dlouho čekat. A nebude to jediný problém. Malá Silvie přišla o matku a bloumá bezcílně hladová městem. A to samozřejmě není vše, neboť stejně jako v prvním díle Jason Lutes vypráví několik dějových linek, vzájemně více či méně nebo třeba vůbec propojených, svázaných pouze společnými kulisami titulní evropské metropole. V zásadě ale lze s čistým srdcem říct, že je znát postup doby a temněji laděný příběh, do kterého stále více proniká radikalizace a napjaté ovzduší, které sálá z jakoby nenápadných zmínek jednotlivých postav příběhu o vývoji Německa – ať už se jedná o sílící národní socialisty nebo stárnoucího prezidenta využívajícího zvláštních práv ve snaze nějak stabilizovat situaci. A samozřejmě nesmíme zapomenout na hospodářskou krizi, odstartovanou černým pátkem na burze v New Yorku, která ovlivní situaci v Německu víc, než si myslíte.

Jak jsem již psal o předchozí knize Město kamene, Jason Lutes si vybral zajímavé a bohužel i tragické meziválečné období, které se ale rozhodl proti jiným autorům vyprávět očima běžných civilních obyvatel metropole. Žádné známé osobnosti, žádný Hitler. Ano, o všech nějak slyšíte, ale pouze zprostředkovaně, tak jak by je vnímal normální člověk a právě tahle civilnost posunuje celý komiks o několik pater výš. Čtenář tak sice vidí kulisy mocenského boje a proměny a radikalizaci společnosti, ale zároveň jsou mu předkládány osudy a osobní dramata lidí, jakým je i on sám. A když ne on, lidé v jeho okolí takřka určitě. Lutes tak vytváří obraz města 30. let, který ale má až neskutečný přesah a klidně by se mohlo v mnoha ohledech jednat o dnešní dobu, kdy jediná změna by nastala v kulisách, ale jádro by se nezměnilo. A vlastně tak jako mnohé z postav tápu ve světě Berlínu, i v dnešní době je společnost rozdělená, tápající a toužící po změně. Najednou vám nepřijde tak snadné Německo a jeho obyvatele za některé události odsoudit.

Nedílnou součástí každého komiksu je samozřejmě kresba. O tu se Lutes opět postaral sám a její černobílé provedení ještě přidává na atmosféře doby minulé, stejně jako vytištění na tmavší papír. Stejně tak výtvarná stránka dotváří zkroušenou a houstnoucí atmosféru, podtrženou zamračením a nepřívětivostí obyvatel. Co snad jediné bych vytknul a co mi vadilo již minule, jsou postavy. Ty jsou sice skvěle zpracované a detailní, ale občas je těžké jednu od druhé odlišit, a když se někdo jen mihne nebo vrátí po delší době, lehce se zamotáte a ztratíte. Ale možná je to i vadou menšího formátu knih.

Berlín stojí za přečtení. Respektive Berlín by si měl povinně přečíst snad každý. V pozadí civilních příběhů uvěřitelných postav doutná a pomalu se formuje historie mílovými kroky spějící k tragédii nástupu nacistů a vyvolání hrůz světové války na základě událostí, které asi jen tak někdo nezná – ano, každý ví, že Hitlerova strana nakonec vyhrála volby a zmocnila se moci s hrůznými následky, ale je zajímavé sledovat její cestu, i když okrajově. A najednou, když si uvědomíte možnosti běžných obyvatel, zamrazí vás, protože oni těch možností opravdu mnoho neměli a ještě méně jich viděli. Jakou cestu jim ukáže třetí kniha s názvem Město světla?

 

Koupit v Comics pointu se slevou!

 

Berlín 2: Město kouře

Autor: Jason Lutes

Kresba: Jason Lutes

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2012

Překlad: Viktor Janiš

Počet stran: 216

Formát: 145x210 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Berlín 1: Město kamene

Partneři