Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi

Comics recenze

“Unikátní ztvárnění českých dějin v komiksu. Devět historických událostí, devět nejdůležitějších rozhovorů v dějinách našeho národa, devět předních českých komiksových tvůrců! Komiksový cyklus ČEŠI sleduje historické období od vzniku Československa (1918) až po okamžik, kdy se Československá republika rozpadá (1992). Každý díl je originálním výtvarným zpracováním jedné klíčové etapy moderních dějin naší země.” Tak hovoří oficiální anotace a přesně o tom komiksová série je. Koncem minulého roku přišel čas tuto sérii uzavřít léty 1938 a 1948.

Objasňovat události onoho prokletého roku 1938, mně osobně přijde zbytečné, ale kdyby to bylo zcela zbytečné, tak by nemělo smysl ani vydávání této knihy. Ono je totiž někdy dobré si připomenout jaký sračkopád na nás umí život prostřednictvím jiných lidí vypustit. Prezidentem byl tehdy Edvard Beneš. Člověk, který se svým státnickým dovednostem naučil u osoby, kterou k tomu každý z nás vidí jako nejpovolanější, tedy od předchozího prezidenta T. G. Masaryka. Beneš se ocitl v čele malého státu, který měl tu smůlu, že sousedil s Německem v době, kdy chlapík s černou mini housenkou pod nosem rozjel hru na pánaboha. Oči Adolfa Hitlera se tehdy na tu naší malou, ale významnou zemi upřeli a posedl je chtíč. Naši spojenci ze západu se tehdy společně sešli a jednali o nás…bez nás. Výsledek jistě všichni známe - postoupení Sudet Německé říši a to včetně tehdejšího prvotřídního opevnění. Nad Čechy a Moravou roztáhla svá křídla Německá Orlice a na dlouhých 50 let jsme se ponořili do stínu, který ač měnil tvar, neměnil krutost, a zlo které představoval. 

Tato smutná a děsivá kapitola dějin je nám podávána jasně, čistě a srozumitelně. Získáváme pohledy na vzniklou situaci očima Beneše, ale i jeho generálů, kteří jsou připraveni kdykoliv namířit zbraně na nejbližší hranici a čekat, kdy první německá helma vykoukne za obzorem a vystřelit. 

Scénář je velice šikovně zpracovanou lekcí dějepisu, které byla mimo jiné dána i lidská tvář a nejen letopočty pro zkoušení u tabule. Co je ovšem pro sérii Češi nejdůležitější je kresba a v posledních dvou dílech série jsou nám prezentovány opravdu mladé tváře české kreslířské scény a to ve mně vždy vyvolá trochu obavy. 

Při čtení prvních asi dvou stránek, které tvoří jakýsi úvod knihy, jsem měl pocit, že něco je špatně. Zcela mi neseděl styl a kresba především tváří a jejich podoba mezi panely mě trochu vyděsila. Hluboký nádech a pokračovat ve čtení k vlastnímu obsahu knihy. A možná to samé udělala i autorka kresby Štěpánka Jislová, protože hned na další straně to malé něco mizí. Jakási nejistota, která byla lehce patrná na prvních krůčcích knihy je tatam a Štěpánka hladce proplouvá náročným a citlivým příběhem. Především pak právě vyjádření emocí ve tvářích je jedním z chvályhodných aspektů její kresby. Osobně mě potěšili i surrealistické vsuvky, kdy například na Benešovi popraská kůže a spadne z něj jakási jeho síla, neoblomnost a naděje pro český národ. 

Rok 1938 tak nezůstává jako kniha pozadu za zbytkem série a mladá, talentovaná autorka se nemusí stydět nespolečnosti jmen jako je Dan Černý a Karel Jérie. Celá série Češi by se podle mého názoru měla stát součástí školních osnov jako povinná četba pro hodiny dějepisu i vlastivědy. Věřím, že tato série zanechá stopy v každém čtenáři a ačkoliv tím stale pokračuje trend toho, že český komiks řeší především vážná témata, tak tahle série rozhodně není zbytečná. Pro mě osobně toto zakončení mimo jiné znamená, že se konečně můžu podívat na seriál České televize - České století!

Scénář: Kosatík, Pavel

Kresba: Jislová, Štěpánka

Vydal: Mladá fronta, Česká televize 

Vazba: paperback

Format: 185 x 250 mm

Počet stran: 80

Cena v době vydání: 269 Kč

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Kam dál?

Comics recenze

Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci

Partneři