Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci

Comics recenze

“Unikátní ztvárnění českých dějin v komiksu. Devět historických událostí, devět nejdůležitějších rozhovorů v dějinách našeho národa, devět předních českých komiksových tvůrců! Komiksový cyklus ČEŠI sleduje historické období od vzniku Československa (1918) až po okamžik, kdy se Československá republika rozpadá (1992). Každý díl je originálním výtvarným zpracováním jedné klíčové etapy moderních dějin naší země.” Tak hovoří oficiální anotace a přesně o tom komiksová série je. Koncem minulého roku přišel čas tuto sérii uzavřít léty 1938 a 1948.

1948. Rok, který byl pro naši vlast kritický, protože zatímco se hašteřili poslanci demokratických a sociálně-demokratických stran, komunisté pomalu získávali moc. Velké dosazování členů KSČ na posty vysokých policejních činitelů v Praze zapříčinilo eskalaci  napětí a podání demise demokratických ministrů. Ti se domnívali, že prezident demisi nepřijme, odvolá Klementa Gottwalda a ustanoví úřednickou vládu a předčasné volby, v nichž by komunisté (pravděpodobně) nevyhráli. Zato komunistům stačilo jediné - přesvědčit Beneše, aby podepsal...

 Jak všichni dobře víme, Edvard Beneš demisi bohužel přijal. A zatímco později téhož roku umírá, Československo se odvrací od Západu a vrhá se postupně do náruče Sovětského svazu, vlády jedné strany, kolektivizace a totality. A tyto okamžiky je třeba si neustále připomínat. Nyní i díky knize Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci. Odpočinkové čtení ale nečekejte. Nejenom že se jedná o nejrozsáhlejší dílo z celého cyklu, také jde o knihu prostoupenou mrazivou atmosférou, která na náladě rozhodně nepřidá.

 Celých 128 stran sledujeme dvě dějové linky: Na straně jedné zde máme politické taktizování rozehrané mezi demokraty a "Klémou", jak předsedovi KSČ žoviálně říkají jeho spolustraníci. Na straně druhé sledujeme pětici dětí, které se snaží získat vysněnou klubovnu proti mnohem zlotřilejší bandě Bodláků. Zřetelný odkaz na Jaroslava Foglara a původní Rychlé šípy (které vycházeli do roku 1948) koresponduje s osudy dětí, jež se nenechají zlákat mocí a raději než pošpinit vlastní ideály, odcházejí do ústraní. Na první pohled se sice jedná o naprosto nesouvisející příběh, ale je to právě on, kdo nám ukazuje pravou tvář změny, která se jinak v komiksu vyskytuje pouze v náznacích. A tak, zatímco neustále sledujeme politiky dumající kolem stolu, děti prožívají ony čtyři dny, během nichž se celá kniha odehrává, mnohem pronikavěji a jasně poukazují na to, co na náš národ čekalo v budoucnosti ("Přichází nová doba a s ní i noví páni ulic. Ať je tento památný den svědectvím toho, že Bodláci jsou jednou provždy strážci sousedského pořádku."). Foglarovská naivita na jedné stravě vs.  brutální realita na straně druhé. Demokraté vs. KSČ.

 Ale do suchopárných popisků má kniha daleko. Pravda, pro větší sblížení  a sžití s příběhem by neškodilo, kdyby se nám jednotlivé postavy představily již na začátku. Vyhnuli bychom se zbytečnému dohledávání. Na druhou stranu autoři se nebojí překročit hranice všednosti a nabídnout nám netradiční pohled na Klementa Gottwalda, kterého představí v roli všemocného mistra, temného lorda. Darth Gottwald se snaží přivést na scestí mladou duši a vychovat si nového učedníka. Tato magická odbočka, stejně jako surrealistické pohledy na nahého Edvarda Beneše, působí excelentně a jsou dávkovány s citem. Díky tomu si udržuje kniha potřebné tempo a vyhýbá se nudě, podtrhuje pocit bezmoci před Rudou mašinou a zvláště na prezidenta dává nahlédnout v lidském světle.

 Autorem scénáře je Pavel Kosatík, který celou komiksovou sérii Češi napsal. Kreslířem je Karel Osoha, pro něhož to byl největší dosavadní výtvarný počin, jinak přispívá do fanzinů ( Bubblegun, Vějíř, Aargh!). Jak jsem již psal, celý komiks je vytvářen s citem. Osoha chytře zvolil pro umocnění napjaté atmosféry února 1948 nevýrazné barvy, mezi nimiž hraje prim padesát odstínů šedi. Což ovšem neznamená, že je komiks nepřehledný, právě naopak. Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci je připomenutím minulosti, ze které jsme se ještě úplně nevzpamatovali. A je jen dobře, můžeme-li si jí díky této knize oživit.

 

Scénář: Kosatík, Pavel

Kresba: Osoha, Karel "K-Os"

Vydal: Mladá fronta, Česká televize 

Rok a měsíc vydání: 2016/12 

Vazba: paperback

Format: 185 x 250 mm

Počet stran: 128

Cena v době vydání: 299 Kč

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi

Partneři