Daredevil: Rok jedna

Comics recenze

Daredevil u nás patří k hrdinům, kteří stojí trochu mimo hlavní proud. S příchodem divácky velmi kladně hodnoceného seriálu se ale jeho místo začíná měnit. Pojďme se tedy podívat na jeden z mála komiksů s Daredevilem, které u nás vyšly. A to pěkně od začátku, Millerovým Rokem jedna.

 

Daredevil je alter ego Matta Murdocka, který jako právník hájí zájmy chudých a nevinných v New Yorské čtvrti Hell´s Kitchen spolu se svým kamarádem Franklinem „Foggym“ Nelsonem. Jako malý kluk při nehodě oslepl. Daredevil nemá žádnou zvláštní superschopnost, pokud nepočítáme ostatní smysly vyladěné na maximum. Hnán touhou pomoci ubližovaným, se vzpomínkou na svého otce ( který raději položil život, než aby se vzdal), obléká rudou kůži a po nocích bojuje s gangstery a jejich hlavním králem, Kingpinem. Z nepřátel zmíním ještě neomylného Bullseye a Elektru, která je zároveň jeho životní láskou. Ale zpátky k našemu komiksu.

 Daredevil: Rok jedna je uzavřený, pětisešitový příběh o začátcích proměny Matta Murdocka v maskovaného mstitele. Můžeme sledovat dětství našeho hrdiny, osudnou autonehodu, při které přišel o zrak, ba i ninju-tsu výcvik pod dohledem tajemného Stickyho, který má s Mattem dlouhodobé plány. V době Mattových studií se seznámíme i s Foggym, se kterým si později založí malou právnickou kancelář ( takovou komiksovou obdobu filmu The Rainmaker). Poznáme svůdnou Elektru ( tu Frank Miller sám vymyslel), do které se Matt bezhlavě zamiluje a v neposlední řadě i Kingpina, kterému poprvé překazí plány.

 Daredevil se u nás dobře zapsal (vyjma jednoho strašného filmu). Komiksy s ďáblem jsou kvalitní čtení, zvláště omnibusy od BB artu považuji za ten nejlepší superhrdinský komiks, který se dá na našem trhu sehnat. V UKK vyšly příběhy Ďábel strážný a Znovuzrození, Netflix sklízí úspěch se zmiňovaným seriálem a Crew nám přinesla tento kousek. Který bohužel má své mouchy. Rok jedna je totiž plný patosu. Hrdinského, o objevování sebe sama, vyrovnávání se s křivdami z dětství a vzpomínkami na nevinnost. Což není pro každého. Ale i zde lze najít témata jako drogy nebo dětská pornografie. A závěr je nad očekávání povedený.

 Za komiksem Daredevil: Rok jedna není nikdo menší než Frank Miller. Ten se s Daredevilem zná již z dřívějška, když pracoval na dvou sešitech Spectacular Spider-mana. Tam se Daredevil objevil jako vedlejší postava. Millerovi se tak zalíbil, že v osmdesátých letech kreslil jeho vlastní řadu. Potom, ale Frank Miller přešel k DC a stvořil fenomenální Návrat temného rytíře. K Marvelu se později vrátil aby napsal scénář k tomuto komiksu. A teď jsem na rozpacích. Daredevil: Rok jedna není špatný komiks. Ale v podstatě nic zásadního nepřináší. Možná za můj odměřený postoj může i má averze ke kreslíři, kterým je John Romita jr. Ale než si začnete trhat vlasy, jeho kresba zde je ještě koukatelná. Hranaté obludnosti, kterými nás děsí v The Amazing Spider-manovi, tady nenajdete.

Pokud jste nečetli žádný český komiks s Daredevilem, začněte s tímhle. Kvalita všeho ostatního, co se vám s Mattem Murdockem dostane pod ruku, pak bude jen stoupat.

 

KOUPIT ZDE

Daredevil: Rok jedna ( Daredevil: The Man without fear)

Frank Miller, John Romita jr.

Vydavatelství: Crew

Překlad: Martin D. Antonín

Rok vydání: 2011

Formát: 170 x 255 mm

Počet stran: 160

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Batmanovo Soví město

Partneři