Druuna 3

Comics recenze

Do třetice všeho dobrého i zlého! V případě třetí Druuny v edici MDEK bohužel platí to druhé. Sice nás čekají ladné křivky Druunina těla, ale o pořádnou soulož ani zmutovanou rukou nezavadíš. 

Chtěli jste třetí Druunu? Tady jí máte! A dobře vám tak! V knize najdete poslední tři alba z produkce Paola Eleuteriho Serpieriho a jeho kozatou černovlasou divu pobíhající v kulisách, které tak dobře známe z předchozích knih. Chudák Druuna se hned na začátku probouzí ze stáze v rozbité kosmické lodi uprostřed rozpadlého města, které obývají mutanti a stroje vedoucí mezi sebou věčnou válku... Ale co vám o tom mám povídat, vždyť to je v podstatě stále ta stejná písnička!

Druuna pobíhá všude možně jen v těsném tílku a nitěrných kalhotkách a bohužel si klade stále stejné nesmyslné otázky typu "Odkud pocházím? Jak jsem se proboha dostala do téhle šlamastyky? Kam mám jít?" Naštěstí se nám nabízí dostatek pohledu na Druunu, díky čemuž dokážeme potlačit zaúpění a s nadějí na nějakou tu prasárničku otáčím stránky dál. Jenže ejhle! Paolo nám ke stáru zřejmě trochu vyměkl, protože první album obsažené v knize - Zapomenutá planeta - nám nabídne pouze dvě soulože! Po zbytek opusu jsme nuceni sledovat nejenom cestu samotné Druuny, ale i její myšlenkové pochody. Bohužel... Opravdu vás zajímá jak to skončí? Stále doufáte že je Druuna něco víc než jen óda na ženské tělo??

Druhé album s názvem Klon je asi tou nejnudnější Druunou, kterou jsem musel překousnout. Černovláska je v džungli, ve vězení, ve starobylém sídle a to jí android způsobí požitek jen jednou! Pro nás čtenáře to má neblahý účinek, totiž že je více místa na hledání podstaty lidství a interpretaci jsoucna. A to v takové míře, že už mě neobměkčil ani pohled na bujné poprsí hlavní hrdinky. Spíš než to jsem dychtivě listoval abych už viděl světlo na konci tunelu. Tedy konec alba.

Paolo Eleuteri Serpieri je vynikající kreslíř. Jeho Druuna je jako živá, na vykreslení křivek jejího těla si dal hodně záležet, stejně jako na prostředí starobylého města a vyjádření celkové atmosféry dekadence, která je z komiksu cítit. Bohužel, ačkoli je Serpieriho ruka s tužkou naprosto fenomenální, v momentě kdy sedne ke scénáři, jde všechna jeho snaha do kopru. Druuna nemá hlavu ani patu, vývoj příběhu, o který se Serpieri dříve snažil, zaniká a jako čtenář jsem se přistihl, že jsem na tom vlastně stejně jako Druuna. Také jsem si kladl otázky typu "Kde to ta Druuna zase je? Proč tam je? Co tím kua chtěl Serpieri říci?" Mám strach, že uspokojivou odpověď na poslední otázku nám může dát pouze autor samotný. Svým vyprávěním ale Serpieri udělal medvědí službu: Druuna je nádherně nakreslená pitomost. 

Ano přátelé, Druuna je hrozná kravina. S jedinou vyjímkou. A tou  je třetí - a zatím i poslední - album s názvem Anima. Celé vyprávěné beze slov, velkoformátové panely vzdávající hold Moebiovu Arzachovi. A najednou to funguje! Druuna nemele hovadiny a my se můžeme jen kochat tichou surrealistickou krásou, kterou Serpieri přenesl na papír bez zbytečných křečí ve snaze dát Druuně vyšší smysl. Pokud jsem vám odradil od třetí Druuny popisem předchozích dvou alb, Anima je ten jediný a největší důvod, proč by vás Druuna  měla zajímat. Krásná a fascinující tečka ve které je místo na přirozený sex, napětí i vtip. To vše propracované do nejmenšího detailu. V Animě se Serpieri naplno rozjel a vytvořil komiks, který si právem zaslouží přídomek "mistrovský". Nádherně namalované, skvěle kompozičně zmáknuté a je vidět, že bez keců se dostává Druuna na úplně jinou úroveň. Škoda, že takováhle nebyla Druuna od prvního alba!

Druuna 3 je knihou zatím posledních alb, které Paolo Eleuteri Serpieri s Druunou vytvořil. První dvě vás budou každou stránkou nutit k zavření a odložení knihy (popřípadě budete mít chuť zacpat Druuně konečně pusu... Jedno čím) kvůli všem těm hloupým dialogům a zbytečným monologům. K pohodě čtenáře také nepřispívá fakt, že některé grafické listy jsou v tak mizerné kvalitě, až jsem měl strach že vidím rozmazaně... Ale je to poslední album Anima, která vás přinutí zjihnout při pohledu na Druunin úsměv a nevědomky se culit jak malej kluk. V tu ránu jsou všechny prohřešky odpuštěny a já tak můžu s klidem říci, že třetí Druuna je prozatimní hezkou tečkou. Ani nechci vědět, jak hluboko by byla Druuna bez Animy.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Druuna 3

Paolo Eleuteri Serpieri

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 6/2018

Překlad: Michaela Šmakalová

Formát: 195 x 265 mm

Počet stran: 192

Provedení: paperback, hardback s přebalem (500 ks)

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Druuna 2

Comics recenze

Druuna

Partneři