Fenomén Útok Titánů

Comics recenze

 V našich slovanských luzích a hájích už vyšla celá řádka proslavených manga děl. Death note, Naruto, Bleach, ale i drsnější Crying freeman a Gantz a to jmenujeme jen vydavatelství Crew, ale právě Crew přišla s comicsem, který se stal defakto přes noc fenoménem po celém světě. Řeč není o ničem jiném než o manze Útok titánů!

Před více než sto lety bylo lidstvo takřka vyhlazeno titány. Obrovskými humanoidy živícími se výhradně delikátním lidským masem.  Zoufalí lidé se spojili a vystavěli tři obří soustředné zdi vysoké přes 50 metrů. Několik generací vyrostlo za zdí aniž by se museli bát titánské hrozby. Jen pár obřích postav se míhalo v okolí vnější zdi a jediná smrt kterou přinesli byla sem tam ztracená, nebo zdecimovaná výzvědná skupina. Sto let mělo lidstvo klid, ale to brzy skončí.

Eren Jaeger je chlapec, který žije ve městě, které je na největší ze tří zdí. Obdivuje průzkumníky a jejich odvahu vzepřít se vězení, ve kterém musí žít a vydat se do boje s obry. Je plný ideálů, je odvážný a jeho nejlepší kamarádka je Mikasa, která nejen, že ho všude následuje, ale také se umí zatraceně dobře prát a místní partičky z ní mají docela strach. Mládežnickou idylku pokazí fakt, že s hlasitým PUF se objeví titán vysoký stejně jako do této doby nepřekonatelná zeď, která do hradby prokopne díru a děti tak sledují sežrání Erenovi matky a stovky dalších lidí. Od té chvíle je Eren rozhodnutý přidat se do armády a zasvětit život boji proti Titánům a případné v tomto boji položit život.

Pokud patříte mezi odpůrce Naruta, Bleache a dalších „mang pro děti! Případně asijským comicsem opovrhujete aniž byste nějaký četli, pak si troufnu říct, že tohle je manga pro vás! /tok titánů je jiný. Úvodní kapitola, kdy poznáme hlavní postavy, část jejich tragédie a následně kam je to dovedlo je součásti naprostého začátku. Již v první knize se děj posouvá přímo do akce a boje, kde se maličcí lidé snaží vzepřít něčemu, co na první pohled nemají šanci porazit. Boje jsou to vskutku brutální, kdy titáni trhají lidi na kusy a lidé z titánů odsekávají životně důležitá místa v pořádných sprchách krve. K boji s titány je používána unikátní technika, kdy vojáci využívají vystřelované kotvy, pomocí nichž defakto létají a o této technologii se dozvíte více v „mezihrách“ kterým byla věrná i manga. Jedná se zkrátka o stránky uvnitř kapitoly, kde autor vysvětluje různé historické a technologické reálie světa a které mě osobně velice baví.

Pokud je animovaný seriál věrný mezihrám, tak v jedné věci se zásadně odlišuje. V manze je přeskočena doba výcviku Erena a tím pádem si k některým vedlejším postavám hledáme cestu hůře, na druhou stranu nevadí nám tolik, když jim upadne ruka, noha, nebo jejich torz skončí v obřím chřtánu. Seriál se vedlejším postavám věnuje přeci jen trochu víc a tak si můžete u jejich smrti pořádně poplakat a nejste odkázáni jen na hlavní protagonisty, které nám určil autor mangy. Japonský comics je mimo jiné známý tím, že jejich autoři ovládají cliffhangery a útok titánů je v tom naprostý mistr!

Ať už se Vám líbí seriál, manga a nebo jste dokonce zatím nezavadili ani o jedno, tak můžu říct, že Útok titánů stojí minimálně za zkoušku, protože i když je to pořád manga, tak je jiná a celosvětově úspěšný fenomén se z něj nestal jen náhodou. 

KOUPIT 1. DÍL! 
KOUPIT 2. DÍL!
KOUPIT 3. DÍL!
PŘEDOBJEDNAT 4. DÍL!!!!

 

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Gantz 6 - v potu a krvi

Partneři