Gotham Central: V rajonu šílenství

Comics recenze

Pro Gotham central je typická jedna věc: Přítomnost maskovaných hrdinů i záporáků vás trochu ruší. Gotham central je nejlepší bez Batmana. Navíc, z Batmana se stává v očích policistů prachsprostý kriminálník. Ale kde hledat pomoc pro zraněného policistu, když musíte jednat s geniálním šílencem?

Jsem rád, že u nás taková klasika, jakou Gotham central po právu je, vychází. Ed Brubaker a Greg Ručka dokazují, že je možné napsat superhrdinský komiks pro dospělé čistě tak, že maskované postavy vytlačíte na okraj, ale podržíte si je natolik blízko, aby čtenář neustále cítil jejich přítomnost. Stejné to mají členové policejního sboru v Gothamu. Po nepovedené akci, kterou řídil Batman a při níž zemřelo několik policistů, se stává Netopejr veřejným nepřítelem č. 1. Načasování nemohlo být horší, protože při výkonu služby se zranil strážník Kelly, jehož tělo začalo mutovat... A vypadá to, že Catwoman zavraždila známého kněze. Batmanova pomoc by GCPD jistě uvítalo.

Ba ne, neuvítalo! Policisté jsou na Batmana stále nabroušení a tak nezbývá nic jiného, než si vyhrnout rukávy a pustit se do staré dobré detektivní práce. A to i v případě, že musíte jednat s takovým psychopatem, jakým Dr. Alchemy bezesporu je. Policisté musí držet při sobě a pro záchranu Kellyho udělají cokoliv. Do rukou se tak čtenáři dostává to, co Ed Brubaker spolu s Ruckou umí nejlépe: Noirový thriller, kde se občas objeví nějaký ten batarang.

Gotham central si stále drží svou kvalitu. I když přítomnost řekněme supersil je více patrná nežli v předchozích dvou knihách, opět je nám servírován veskrze civilní svět a světské problémy všech zúčasněných. Povídkový rámec, které Brubaker a Rucka nastavili, se k obsažení téměř čtyřiadvaceti detektivů hodí lépe nežli dlouhý příběh s několika dějovými linkami. Kniha V rajonu šílenství obsahuje devět (!) sešitů série a nabízí nám čtyři samostatné epizody, které propojuje právě Oddělení závažných zločinů Gothamské policie. Autoři dokázali vystihnout podstatu věci - to když zapojují do děje i osobní linky hlavních hrdinů, čímž udržují to správné sepjetí se čtenářem. Čtení této série je ale radost sama o sobě. Gotham Central nepotřebuje cliffhangy, nepotřebuje výbuchy, a jak jsme svědky v jednom sešitě, nepotřebuje žádnou akci. Je to mistrovské dílo bravurně vystavěné na dialozích.

Psát recenzi na Gotham central je práce trochu konzistentní: Brubaker i Rucka totiž patří k autorům, jejichž jména jsou synonymem kvality. To platí i zde. V rajonu šílenství drží laťku stále vysoko, je to jakási komiksová obdoba fenomenálního seriálu The Wire: Špína Baltimoru. Jen s tím superhrdinským nádechem. A jak jsem již psal v recenzi na druhý díl, od detektivního dramatu, který nám oba  páni nabízí, nás přítomnost všech superhrdinů i superpadouchů ruší. Byť právě to je to koření, které dodává Gotham centralu punc exotiky.

Kresebně stále vede Michael Lark a Stefano Gaudiano, jejichž jednoduchý, přímočarý styl se k sérii výborně hodí. Nováček přichází s příběhem V rajonu šílenství: V sérii poprvé hostuje Jason Shawn Alexander, který kreslil např Abea Sapiena, Hellboye, nebo jiného pekelníka - Spawna. Nemusíte se ale obávat kresebních eskapád, Alexanderův styl je sice detailnější, nicméně do světa Gotham central skvěle zapadá.

Gotham central: V rajonu šílenství si naší pozornost zaslouží. Výborně napsané drama. Postavy kterým prostě musíte fandit i stín netopýřích křídel nad hlavou dělají z této série naprostou pecku. Už aby vyšla poslední čtvrtá kniha! 

KOUPIT GOTHAM CENTRAL V COMICS POINTU

Gotham central: V rajonu šílenství ( Gotham central 23 - 31)

Ed Brubaker, Greg Rucka a kol.

Nakladatelství: BB art

Překlad: Richard Klíčník

Rok vydání: 10/2019

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 224

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Šašci a blázni v Gothamu

Partneři