Hellboy slaví s Paskřivcem

Comics recenze

Série Hellboy se v českém překladu dočkala desátého dílu. Nakladatelství Comics Centrum toto jubilejno oslavilo tím, že na zahájení prodeje dotáhla Hellboye a dotáhl se i sud desetistupňového piva. Dobrou zprávou je, že není třeba být opilý, aby se vám Paskřivec líbil.

Původně vyšla kniha The Crooked Man and Others v roce 2010 a tehdy si dával Mike Mignola pauzu od kreslení. K němu se naplno vrátil až v rámci série Hellboy in Hell, díky čemuž mohlo na sérii Hellboy vynikat hned několik autorů.

V desátém booku se sešla povedená společnost, které vévodí Richard Corben. Toho lidé buď milují nebo nenávidí. Mohli jste jeho kresbu vidět například v komiksech Punisher nebo Hellblazer, ale hlavně se jeho um projeví v momentě, kdy má volnější ruku. Ragemoor například je toho zářným příkladem. No a příběh s Paskřivcem mu sedl jako prdel na hrnec.

Corbenovu práci jsme v Hellboyovi mohli vidět už v díle Pražský upír a další povídky. Ale v Paskřivci se teda vyřádil! Samotná podoba onoho tvora je ohyzdná a strašidelná, ale samozřejmě i na zbytek se dá vynadívat donekonečna. Jak se píše v úvodu knihy, nikdo neumí nakreslit pokroucené větve strašidelných lesů jako právě Corben. O ději více nepovím, je škoda cokoli vyzradit.

Druhou povídko je Ti, kteří se vydávají v lodích na moře. Moře = Abe Sapien. A není náhoda, že tenhle kus dostal na starost Jason Shawn Alexander. Ten si totiž nakreslil první book spin-offu s tímto sympatickým obojživelníkem. Poprvé si tak mohl vyzkoušet i Hellboye a zapojil do legendy kapitána Černovouse, který pátrá po své ztracené hlavě.

V kapli Molochově si nakreslil sám Mignola. Hellboye si tentokrát zavolá napomoc nešťastný muž, jehož partner se potýká buď s drogovou závislostí nebo s posednutím démonem. Hádejte, co z toho je v Mignolově světě pravděpodobnější. Ačkoli člověk smeká před Corbenem a užívá si Alexandera, Mignola k tomu Hellboyovi prostě sedne nejlépe. I jeho vzdálené postavičky zjednodušené na pár tvarů jsou tou nejlepší podívanou.

Book uzavírá Duncan Fegredo a jeho na slov skoupé Mateřské znamínko. Jako už tolikrát se ukazuje, že komiks beze slova mnohdy vyvolá více emocí, než bubliny narvané textem. A Mignola nám opět připomene, že na Pravou ruku zkázy bychom si měli dát pozor.

Desátý Hellboy je výborný. Pracuje se stejnými motivy jako jeho předchůdci a díky povídkovému formátu se dočkáme spíše point, než nějakých dějových zajímavostí. Ale ta Mignolova mozaika je tak obrovská, že sebemenší střípek skládačky potěší. Výhodou je, že znalost předchozích knih absolutně netřeba, takže pokud jste s Hellboyem ještě neměli tu čest, zkuste to. A pak si sežeňte ty předchozí.

!!!KOUPIT U COMICS CENTRA (s výraznou slevou)!!!

 

Hellboy 10: Paskřivec a jiné příběhy

Scénář: Mike Mignola, Joshua Dysart

Kresba: Richard Corben, Jason Shawn Alexander, Mike Mignola, Duncan Fegredo

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2015

Překlad: Jan Kantůrek

Provedení: hardback

Počet stran: 160

Formát: 170 x 255 mm

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Hellboy and the B.P.R.D. se představuje

Comics zajímavosti

Seznamte se s Hellboyem!

Partneři