Hilda strikes back!

Comics recenze

Po velkén  úspěchu komiksu Hilda ( držitel ceny Muriel za nejlepší překladový komiks roku 2016) nás nakladatelství Paseka nenechalo dlouho čekat na pokračování. A i když u většiny filmů platí, že druhý díl je slabší než ten první, s knihou Hilda se vrací se tohoto problému bát nemusíte.

Pokud jste byli první knihou stejně nadšeni jako já, hned na začátku vás musím upozornit, že druhý díl si nese svou dávku originality a vtipu a rozhodně v ničem nezaostává za jedničkou. Snad jen s malou výjimkou: přesunuli jsme se z liduprázdných skandinávských hor do městské zástavby ( pro zasvěcené: Hilda se vrací tak navazuje na album Hilda a půlnoční obr, které bylo otištěno v první knize. A všichni víme, jak to dopadlo. Pro nezasvěcené: Koukejte si to přečíst!), která ale - přes svou povrchovou civilizovanost - poskytuje stále dost místa pro mytologii. Jak nám ukáže Luke Pearson v příbězích Hilda a ptačí slavnost a Hilda a černý pes.

 Nebudu zbytečně dlouze rozepisovat dějovou linku obou alb. Bohatě si vystačíte s vědomím, že v prvním z nich - Hilda a Ptačí slavnost - se Hilda během hry se svými spolužáky začne starat o mluvícího ptáka a ztratí se ve městě. Jednoduché a všeříkající. Přesto z toho dokázal autor na čtyřiceti stranách vykouzlit zcela nový svět, i když s civilizací si ve svém universu plném obrů a trollů moc hlavy nelámal; stačí jen, že ve městě Trollbergu je dostatek zvonic, protože trollové zvony jak je známo nesnáší a potulují se tak jen za městskými hradbami. A skutečně - Pearson často pokud může zakomponuje trolly do lesů a horských úbočí, často umně skryté nebo lehce zaměnitelné s balvany. Jen jedním tahem připomínajícím nos pak dodá kamenům na životě. Fantazírujícího čtenáře tak láká nejenom možnost sledovat Hildino dobrodružství s ptákem, který zapomněl létat, ale užije si také výtvarnou stránku celého alba, protože na velkých panelech nepřestane hledat trolly, obry, skřítky a jinou kouzlenou havěť.

Druhé album - Hilda a černý pes - pak přináší do Hildina světa nový rozměr, a tím je napětí. Předchozí příběhy taknějak krásně pročítáte a i když o dobrodružství není nikdy nouze, teprve záhadná zjevení obřího psa v ulicích Trollbergu dávají Hildě dávku strašidelnosti. V recenzi na první knihu jsem příběh Hilda a troll ( první kniha) přirovnával k filmu Trollhunter v dětském světě. Hilda a černý pes má naopak prvky ze Psa Baskervilského od A. C. Doyla. Autor v Hildě a černém psovi umně staví příběh a gradaci napětí na několika rovinách. Hilda ze svého pohledu se snaží ubytovat domácího skřítka, zapadnout do skauta a má starostí nad hlavu s plněním bobříků. Hildina maminka  je oproti tomu vystrašená z tajemného mostra, které obchází městem, straší a žere lidi. Vše sledujeme prostřednictvím Hildy, tudíž bobříci a skřítek - bezdomovec je přednější, než zprávy v televizi nebo novinách. Luke Pearson si ale dokázal udržet kontrolu nad dějem a vše končí jak jinak než dobře - a překvapivě.

Hilda se vrací je prostě dokonalá. Krásná, originální a opět nesmírně poetická, správné čtení na dlouhé zimní večery. Nebo na jakékoli večery, pokud máte rádi dobrodružství. Byť ty se na Hildu lepí bez jejího přičinění, často se dívenka ocitne ve víru událostí, aniž by o to nějak prosila. Ale svým dětsky originálním přístupem k řešení veškerých problémů si vás jistojistě získá. Tak jako si získala mě. Luke Pearson je prostě borec!

 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH VYDAVATELSTVÍ PASEKA

Hilda se vrací ( Hilda)

Luke Pearson

Vydavatelství: Paseka

Rok vydání: 11/2016

Překlad: Martina Knápková

Formát: 215 x 288

Počet stran: 112

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Úžasná Hilda

Partneři