Hrdý přísežný meč

Comics recenze

Druhá novela o serovi Duncanovi Vysokém a jeho panošovi Eggovi na sebe nedala dlouho čekat. Svět G. R. R. Martina je třeba stále oživovat, aby se všechen zájem netočil pouze kolem seriálu. Ale oproti první knize je zde výrazný posun k lepšímu. I když punc komiksu pro mladší čtenáře mu nikdo neodpáře.

 

 

Dvojici hlavních hrdinů potkáváme dva roky po událostech popsaných v knize Potulný rytíř. Duncan je přísežným mečem ve službách lenního rytíře sera Eustáce, vládnoucímu malému kousku země a snícímu o slávě dávno zašlých dní. Strašné sucho zhorší vztahy se sousední šlechtičnou zvanou Rudá vdova, což hrdý ser Eustác nehodlá jen tak překousnout. A to co začíná bojem o vodou, končí krví.

 

Obsahově je zde posun k lepšímu, tedy k dospěláckým Písní ledu a ohně. Hlavní zápletka je dobrá, nese i nějaké to překvapení, a ze tří příběhů, které o Dunkovi G. R. R. Martin napsal, se mi Přísežný meč líbí nejvíc. Máme zde náznaky politikaření, intrik i lží. Ale i na lásku dojde, protože co by to bylo za příběh, kdyby se v něm trochu vášně neobjevilo. Převod do komiksové podoby se povedl bez větších problémů.

 

Co se týče kresby, původní vydání první a druhé komiksové knihy od sebe dělí tři roky. Za tu dobu se Mike S. Miller posunul a upustil od hustého šrafování, které mi vadilo v Potulném rytíři. Kresba se díky tomu zjednodušila, prosvětlila a je snáze čitelná. Kde naopak šrafování chybí jsou dynamické sekvence. Tady totiž nefungují vůbec. Ale naštěstí je zde pouze jeden boj a jeho statičnost se dá s přimhouřeným okem přehlédnout. Přísežný meč je komiks, kterému v podstatě nelze nic vytknout. Na druhou stranu se ale nejedná o knihu, kterou budete chtít číst vícekrát. Na kresbě nic zásadního nenajdete a děj se pěkně odvíjí bez složitých kliček. Provedení od Crwe opět na vysoké úrovni. Až si musím postesknout, že se grafického ztvárnění nedočkala i třetí novela s Duncanem Vysokým.

 

KOUPIT ZDE

Přísežný meč ( The sworn sword)

G. R. R. Martin, B. Avery, M. S. Miller

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 10/2015

Překlad: Richard Podaný

Formát: 173 x 264 mm

Počet stran: 176

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Potulování s rytířstvem

Partneři