Informátor pro Tommyho i čtenáře

Comics recenze

Unwritten. Série mající na svém kontě hezkou řádku ocenění. Ačkoli Tommyho tajná identita vzbudila v mnoha čtenářích rozpaky, druhá kniha s podtitulem Informátor nám ukazuje, že se nám dostala do rukou další výborná práce z rukou Mika Careyho. A začíná jít pěkně do tuhého!

Tommyho Taylora a sérii samotnou již nebudeme představovat (pokud jste s ním ale ještě nepřišly do styku, přečtěte si recenzi na první díl). Po událostech, které vzaly rychlý spád na konci hlavní příběhové linky první knihy, se Tommy ocitá ve velmi ošemetné situaci. Jako mediální hvězda obviněná z několika brutálních vražd je převezen do vězení, kde si naštěstí rychle najde "přítele ve zbrani", totiž zlodějíčka Richarda Savoye, který se stává Tommyho kumpánem. Proti Tommymu se staví ředitel věznice, jenž ho nemá zrovna v lásce...

 "V těchto knihách dobro zvítězí nad zlem. Zlo se porazí samo. Dají se tady získat důležitá ponaučení."

U Informátora to máte těžké. V podstatě vše, co bych prozradil víc, by se již dalo považovat za spoiler. Spousta věcí, které na začátku vypadají fádně a nevinně se postupným čtením profilují jako důležité zejména proto, abysme pochopili jednání hlavních postav. A jestliže jste měli pocit, že Mezi řádky již trochu poznáváte a víte jak funguje, Mike Carey vás zde připraví o iluze. Je s podivem, jak silně působí zcela civilní mezilidské vztahy, které se před námi odehrávají. Ať se jedná o svět fantazie a reality, nebo pouto mezi otcem a jeho dětmi. Hnacím motorem ředitele věznice je deziluze a rozčarování, jež je v ostrém protikladu k dětsky naivnímu, ale snovému a přesvědčivému světu jeho dětí, pro něž je mladý kouzelník Tommy Taylor doslova božstvem. Tommy Taylor je v pozadí a působí jako průvodce (pokud se vůbec objeví). Překvapivé vystřízlivění se týká i nás, čtenářů. Mike Carey se totiž zamýšlí hlavně nad provázaností mezi světem literatury a realitou. Oba světy by mnoho fanoušků rádo vyměnilo, ale realita je tady a teď. A autor nám to ukáže tím nejdrsnějším možným způsobem.

Tím končí první část knihy. Tedy, žádné dělení neexistuje, ale lze říci, že ve zbývajících třech sešitech nás nechává Mike Carey vydechnout. A pošle nás i Tommyho do jednoho příběhu. A to doslova. Navštívíme známou archetypovou propagandu, kterou němci vytvořili z románu Žid Suss. Ve dvou kapitolách se dozvídáme skutečný původ Tommyho Taylora. Ono je nám to stejně zatím k ničemu, protože stále nechápeme souvislosti. Až poslední příběh nám ukáže, že za pozlátkem slunečného lesa se může skrývat pěkně mrazivý hnus.

Informátor, jež se dostal i do podtitulku knihy, je zastoupen v několika úrovních. Pro nás, čtenáře, je to blogger, jež se rozhodl psát o životě a pádu syna nezvěstného Wilsona Taylora. Wilson plní přední stránky tisku díky novému pokračování dobrodružství malého čaroděje. Informátor je ale také šedá eminence skrývající se v pozadí. Big Boss, který na nás promluví ze stránek knihy v obchodě nebo ze starého rádia. A pokud chceme přežít, musíme mu umět naslouchat.

 

KOUPIT ZDE

Mezi řádky 2: Informátor (The Unwritten 2: Inside man, The Unwritten 6 - 12)

Mike Carey, Peter Gross

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 4/2016

Překlad: Petr Kotrle

Formát: 167 x 258 mm

Počet stran: 168

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Tommyho falešná identita

Partneři