Joker miluje Harley

Comics recenze

5150. V americké medicínské terminologii to je označení pro někoho, kdo je svým jednáním nebezpečný sobě nebo svému okolí. Prostě magor. Čtyřčíslí, které Harley nosí jako easter egg na své uniformě. To kdyby někdo zapomněl, že je to opravdu slečna cáklá. Koho jiného by taky mohl Joker milovat?

Harley Quinn: Joker miluje Harley je druhou rebirthovou knihou, kde kraluje mladá divoká koketa. Přestože se od minula v podstatě nic nezměnilo, zdá se že se přece jen blýská na světlejší (či temnější) časy. 

Joker se zde objeví, to vás můžu rovnou uklidnit. Nejznámější "Pochmurný žertéř" vyhledá svojí jedinou lásku a vyzná se, že chce být normální. Což samo o sobě smrdí. Naštěstí to napadne i naší jinak lehce naivní a spontální Harley, která tak připraví Jokerovi nezapomenutelné chvilky v Brooklynu. Krom toho navštívíme i nudistický resort plný kyborgů, a když začne jít do nudného, zaskočíme si k příšerákovi jako střiženému z Lovecrafových Hor šílenství. A k tomu vánoční speciál!

Jak vidno, příběhových odboček je zde víc než dost. Jak by také ne, když záležitost s Jokerem šla vyřešit podstatně rychleji, než jak nám jí autorská dvojice Palmiotti /Connerová servíruje. Nic naplat, nebudeme přece celou dobu jen plkat o starých dobrých časech s panem J., je třeba vložit tam taky trochu akce. Naštěstí má Harley po ruce Red toola, který i přes zjevnou zaláskovanost a nekňubovitost je schopen šroubovákem odjistit granát a udělat tak big bada-boom. Bohužel, ta charakterová ambivalence mezi Harley a Red toolem, která se mi tak líbila v první knize, mi tady chybí. Red tool má snahu moralizovat, ale pro Harley stejně nakonec udělá vše, co jí na očích/prsou uvidí. To jediné v čem se série trochu posunula, je vystavování Harleyna dekoltu na odiv. Což samozřejmě není na škodu. 

Mnohem horší je, že máme možnost vidět Harleyinu temnou stránku. Autorům to velmi dobře posloužilo k vyjasnění toho, že Harley není už jen druhořadá pipinka, která vyskočila z Jokerova stínu, nýbrž právoplatná hrdinka DC. A potom rychle zpátky do stanice Nuda. Sice se zde rozehrává dějová linka, která se plně rozvine v další knize, ale to na celkově slabším dojmu z knihy nemění zhola nic.

Nechci vyznít jako škarohlíd, ale Harley mi nesedí. Za celou knihu jsem narazil stěží na jeden dobrý vtip a nepomohlo ani to že se na stránkách mihnul nějaký ten vystřelený mozek a hladový Shoggoth. Ani druhá kniha vás nezbaví pocitu, že se jedná o nadbytečnou sérii snažící se ke komiksu přišpendlit spíše náctileté holky, než kohokoliv jiného. Trochu mě uklidňuje pocit, že třetí kniha bude mít (snad) opravdu co nabídnout. Ale očekávat od Harley něco víc než jen zapomenutelnou literární masáž je zbytečné. To vše navíc bez happy endu. Ach jo.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS POINTU

Harley Quinn rebirth 2: Joker miluje Harley

Amanda Connerová, Jimmy Palmiotti a col.

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 8/2018

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 144

Formát: 170 x 260 mm

Provedení: Paperback, paperback black edice, hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Staronová Harley

Partneři