Kámošky až za hrob

Comics recenze

Pro lásku Billie Holidayový! Záleskautky pokračují spanilou jízdou českými luhy a háji druhým dílem s podtitulem Kámošky až za hrob. A buďte si jistí, že ani zde nebudete trpět nudou - ba naopak! Zmlátíme pár raptorů a navrch se naučíme plést náramek přátelství!

Těžko si představit lepší komiksovou sérii pro letní táborové čtení. Dobrodružství pětice kamarádek a jejich ustarané vedoucí na táboře pro drsňácký dámy plus jejich lapálie s příšerami skutečnými i mytickými nabírá na rychlosti a čeká nás uzavření příběhové linky z první knihy. A stejně jako v knize Střez se svaté kočičky, ani zde pro mě není hlavním tahounem luštění záhad tříokých monster.

Záleskautky nabízí všechno co si jen parta puberťaček na letním táboře může přát. Přátelství, lásku, tajemno i výpravu za dobrodružstvím. Ale jako na každém letním táboře i zde je hlavní devízou ono přátelství. Prostě "Kámošky až za hrob!" A přestože je rozlouskávání tajemství tahounem pro Záleskautky, jsou to hlavní hrdinky pro které stojí za to přečíst celou sérii. Ono luštění šifer v zaprášené jeskyni může být zajímavé pro mladší čtenáře, nicméně vztahy mezi holkama jsou tou esencí, která u komiksu udržela i mě.

V podstatě se budu opakovat jako u recenze na první knihu: Noelle Stevensonová a Grace Ellisová prohlubují pouta mezi děvčaty s neuvěřitelnou lehkostí a grácií. Často se tak stane, že právě charaktery jednotlivých hrdinek s klidem zadupou nebezpečnou situaci způsobem zcela nečekaným a ulítlým, jakoby autorky svému čtenáři říkaly, že o hledání pokladu v Záleskautkách opravdu nejde (byť obyčejnou táborovou bojovku vykreslily jako Velkou válku). April, Jo, Molly, Ripley, Mike a v neposlední řadě i vystresovaná vedoucí Jen mají tu pravou chemii, která vás bude ke komiksu neustále přitahovat. Líbí se mi přirozenost s jakou hlavní postavy jednají. Ono i to vyznání lásky tady proběhne bez zbytečných křečí a póz. Samozřejmě že komiks je feministický, stačí jen, že klení v Záleskautkách má za úkol seznámit nás s ženami, které dobyly svět. Pokud se zde setkáte s muži, jsou to nudní skautíci (přizdisr.či) nebo jejich mužný vedoucí (smrdí potem a měl by se oholit). Navíc jsme velmi lehce ovladatelní, jak jinak. Ale stejně jako příběh, i zde jde o feminismus přirozený, kdy je na první pohled jasné, že dámy jsou schopny všechny problémy vyřešit mnohem elegantněji než my. Až jsem se trochu styděl! :) Pokud bych ale měl najít nějakou slabinu, s přivřením jednoho oka musím ukázat na příběh. Ono to není špatné, ale míchání řeckých mýtů do tábora v hloubi lesa mi moc nesedlo. Jak jsem ale již napsal, příběhová linka není tím, co se mi na Záleskautkách líbí.

Kresebně je vše při starém. Brooke Allenová zůstává věrná svému rychlému karikaturnímu stylu, díky kterému Záleskautky získávají punc osobitosti a nezaměnitelnosti. Prim zde stejně jako v první knize hraje frenetické vykreslení akce a hlavně emoce! Emoce kam se podíváš! Hrůza v očích, vztek, potoky slz i poletující srdíčka; to všechno má v Záleskautkách své místo. A je jasně vidět, že s vyjádřením emocí si Allenová vyhrála nejvíc.

Záleskautky: Kámošky až za hrob jsou kvalitativně srovnatelné s první knihou, byť k příběhu samotnému mám jisté výhrady. Ale nerozlučná parka kamarádek mi moje pochyby s přehledem sobě vlastním vyvrátila. Až mě trochu mrzí, že jsem s nima na táboře pro drsňácký dámy nebyl taky. 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH PASEKY

Záleskautky 2: Kámošky až za hrob (Lumberjanes 5 - 8)

Grace Ellisová, Noelle Stevensonová, Brooke Allenová

Vydavatelství: Paseka

Rok vydání: 4/2018

Překlad: Martina Knápková

Formát: 160 x 246 mm

Počet stran: 112

Provedení: Hardback

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Střez se svaté kočičky Mirku Dušíne!

Partneři