Kick ass 3

Comics recenze

Nářez je zpátky. Zpátky v ulicích, zpátky v zeleném overalu. Jen si se světem musí poradit sám, protože Zabijačka hnije ve vězení. A jak si myslíte že to nerdům půjde bez té nejlepší z nejlepších? Ano, většinou to je k smíchu. I když to asi nebylo Millarovým záměrem.

Sérii Kick ass mám rád. Zpočátku se mi líbila myšlenka satiry a parodie všech těch nudných superhrdinských komiksů, kterých vychází mraky. To by ale Kick ass nesměl psát Mark Millar, aby se tam časem neobjevily temné hlubiny, které na čtenáře vyskočí v tu nejneočekávanější chvíli. Tím se Kick ass dostal na zcela jinou úroveň, protože už nešlo jen o bezduché kydlení mafie - mezi kostýmované hrdiny se drala realita skutečného světa. Což posloužilo jako základní stavební kámen celé série. A je to jen dobře.

Po mírném zklamání ze Zabijačky jsem se s očekáváním pustil do čtení třetí knihy. Zabijačka je ve vězení, Dave Lizewski a Liga Věčné spravedlnosti jsou stále jen bandou nerdů, kteří posunuli cosplay na vyšší úroveň a New York chce opět ovládnout mafiánský boss a banda zkorumpovanejch fízlů. Sledujeme tak dvě dějové linky: Mindy ve vězení a Davea na svobodě, jak se každý pere se strastmi všedního dne. A díky uvěznění Zabijačky je to ta nejméně krvavá kniha z celé série. Stále ale platí, že je to vtipné, akční a plné hutných hlášek jak to máme rádi již od prvního Nářeza.

Jenže po dočtení ve mě kniha zanechala ambivalentní pocity. Jasně, je to komiks, který i přes úctyhodnou tloušťku přečtete rychle. Hlavně díky mistrně napsanému scénáři plnému cliffhangů a zábavy. Na druhou stranu je to pořád ten starý Kick ass. A to i přes všechno to, co potkalo Davea Lizewskiho v minulosti. Jak jsem již předestřel, hlavní devízou, kterou vám  může Kick ass dát je odpověď na otázku, proč v reálném světě neběhají maskovaní hrdinové. Odpověď je nasnadě. Skutečný svět je sakra zábavnější než ten komiksový! A také sakra nebezpečnější. Neustálý střet realita vs. sny bandy geeků je v Kick assu upozaděna, byť je to právě prolínání těchto dvou světů co u vás vyvolá mrazení. Nicméně ani umučení otce a zatčení Zabijačky nemá na Nářeza pražádný vliv a dál je to stejné pako jako kdysi. Jen s tím rozdílem, že má přítelkyni. A hnedle je jasné, že muchlování pod peřinou je mnohem lepší než navlíkat na sebe spandex. Odklon Zabijačky si vyžádal, že Nářez sám musí utáhnout příběh mimo zdi věznice. Což je v jeho případě jen takové motání se na místě do doby, kdy konečně stane opět po boku Zabijačky a vydají se pokosit pár záporáků. Autor nám sice nabízí něco jako  konfrontace uvnitř Věčné spravedlnosti a Daveho pocity viny z toho, že se rozumově trochu posunul, ale nemohl jsem se zbavit pocitu nedotaženosti všech myšlenek, které Millar v Kick assu předestřel. Komiks má na to pokládat si hluboké otázky, trochu rozumovat a hloubat. I když to od něj nikdo nečeká, o to větší hodnotu by to mělo. Takhle je to "jen" Kick ass jak ho máme rádi... Tedy většinou.

Stále také platí, že charaktery se dají označit jen jako ploché a nezajímavé. Zvláště u Zabijačky mě to zamrzelo, protože je to právě ona kdo by si zasloužil něco lepšího než toporné snahy o prohloubení vztahů skrze vězeňského psychiatra. Nakonec jsem dospěl k závěru, že asi ani sám autor nemá ohledně Zabijačky jasno. Mark Millar si prostě vysnil malou holku s katanama. Vlastně proč ne, ani Sucker punch nedává mnoho smyslu, hlavně že je na to hezký pohled. 

Kresbu opět obstaral John Romita jr. A jak jsem byl z jeho Amazing Spider-mana zhnusen, ke Kick assu jeho styl patří. Romita jr. umí vyobrazit násilí explicitně a překvapivě dynamicky. Jediné co mě štvalo je Mindy, protože bez kostýmu Zabijačky se jí šeredně zvětší hlava. Připomíná tak spíše hydrocefalickou palici a díky tenkému krku (ano, Romina jr. opravdu nakreslil i krk) by mě nepřekvapilo kdyby se na některém panelu hlava zvrátila do strany...

Kick ass 3 je staronovým počinem uzavírajícím řádění Davea Lizewskiho v zeleném munduru. Přestože se jedná o skvělý a zábavný komiks, čekal jsem jistý posun v chování hlavních hrdinů, když už ne jejich hlubší charakterové vykreslení. Takhle se nám nabízí pouze to co máme na Kick assu tak rádi. Pořádný Nářez!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Kick ass 3

Mark Millar, John Romita jr.

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 6/2018

Překlad: Darek Šmíd

Formát: 160 x 260 mm

Počet stran: 232

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Zabijačka

Partneři