Synonymem každého velkolepého boje o moc je pomsta. Pomsta kvůli zabití starého krále, pomsta kvůli závisti... Vyberte si sami. Jodorowsky si vybral. Pomstu kvůli zlomeným srdcím a zmařeným láskám. Pomstu kvůli pýše krále Alvara. Jež se snad dočká i vykoupení.
Jak sám podtitul druhé knihy napovídá, o pomstu a o vykoupení zde není nouze. Zatímco první kniha byla ve znamení eskapád kolem krále Alvara, nyní nastupuje na scénu mladá krev: totiž Alvarův syn Vaal, jenž má za úkol po dlouholetých bojích pojmout za ženu dceru krále sousední země a nastolit dlouho očekávaný mír. Jeho budoucí snoubenka cítí k Vaalově slabosti - vzniklé z incestního vztahu otce s dcerou - čisté opovržení a nechce se vzdát svého panenství bez boje. A nyní pozor, virbl, a na scénu vstupuje Alvarův vnuk Aram. Vychovaný vlky, majíce za matku Alvarovu dceru Sambru, se kterou sdílel Alvar lože z čisté lásky a již proklál mečem z čisté nenávisti. Trochu složité? Samozřejmě, psal to Alejandro Jodorowsky!
Královská krev ve svém pokračování povolává na pomoc sílu z říše magických stvoření. Nejedná se tak o historický komiks s nádechem fantasy, jak tomu bylo v případě prvních dvou alb: Nyní vstupují na scénu vlkodlaci a upíři. Z čistě příběhového pohledu to sice vyvolává nejapné otázky typu "Proč?", nicméně když dojde na ukázky vyššího duchovního světa našich hrdinů, je vše jasné. Protože Jodorowsky. A nic z jeho díla nelze nahlížet pouze jednoduchou optikou. Ale stejně, to hledání skrytých významů a kosmických metafor jednoho odradí. Tím spíš, že první kniha byla ve znamení neutuchající akce, popř. neustáleho překvapování čtenáře. Pokračování (konkrétně třetí a čtvrté album obsažené v druhé knize CRWE) oproti tomu zpomaluje tempo a více se zaměřuje na duchovní stránku celého díla. Což není u Jodorowského nic nového, nicméně velké drama z temného středověku se nekoná, míst pro přemýšlení také není mnoho a dosažení nirvány pomocí splynutí duší a jejich spojení s vesmírem je nám servírováno hezky přehledně a stravitelně (o pochopitelnosti nemluvím). Starý král Alvar již není tím divochem co býval a těm mladým to čtenář zas tak nevěří. Ostatně některé základní kameny, typické pro Jodorowského tvorbu, známe již z dřívějška.
Pokud ovšem pohlížíte na Královskou krev jako na "trochu divné dark fantasy", zcela určitě nebudete zklamáni. Stále platí, že Jodorowského svět se s nikým nemazlí, stále se najde dostatek krve pro zaprasení panelů a na odříznutá varlata také dojde (stejně jako na sex, nebojte). Přestože hlavní aktéři oproti staré gardě nepůsobí nikterak velkolepě, pořád se můžete kochat bojem dobra se zlem, reprezentovaným právě řežbou mezi vlkodlakem a upíry. A že se jedná o divé bestie, které si neberou žádné servítky, tím si můžete být jistí.
Dalším nepopiratelným plusem je kreslíř Dongzi Liu. Ten si stále drží svou kvalitu a v jeho podání působí Jodorowského představa středověku opravdu temně a chmurně. Ledabylost, která mě trochu zarážela v prvních dvou albech, je tatam a já se mohl v klidu kochat Liuovo prací, která se od prvních dvou alb ještě zlepšila (ačkoli jsem nevěřil, že je to vůbec možné).
Královská krev: Pomsta a vykoupení je hrdým dokončením série, jakou se sice Alejandro Jodorowsky do našich myslí nesmazatelně nezapíše, ale díky které na něj můžeme nahlížet nejenom jako na autora mnohovrstevnatých komiksů s vyššími principy, nýbrž také jako na autora dospělé a drsné fantasy. Ta sice opravdu má potenciál nechat čtenáře přemýšlet nad významem díla, ale syrové podání jí svědčí mnohem lépe. Hlavním tahounem komiksu přesto stále zůstává Dongzi Liu, jehož umění je vskutku famózní. Za mě rozhodně velmi přijemné překvapení.
KOUPIT KRÁLOVSKOU KREV: POMSTU A VYKOUPENÍ PŘÍMO U CRWE
Královská krev: Pomsta a vykoupení
Alejandro Jodorowsky, Dongzi Liu
Nakladatelství: CREW
Rok vydání: 6/2020
Překlad: Richard Podaný
Formát: 310 x 233 mm
Počet stran: 120
Provedení: Hardback
Autor: Robin Podéšť RaptoR
Jodorowského Královská krev