Lazarus 2: Selekce

Comics recenze

Pozdvihovací selekce. Největší událost, během níž se dostane hrstce vyvolených ta čest povznést se z chamradě na sloužící. A dostat se tak pod ochranná křídla jedné z vládnoucích rodin. Povznesení rodiny Carlylových se uskuteční v Denveru. A dohled nad statisícovými davy má na starosti naše milá Forever.

Joe a Robbie Barretovi jsou chamraď. Žili si na svém, odříznutí od drsných měst, žebrání a nesvobody. Ale nyní ani oni nemají na výběr. Musí se dostat do Denveru. A musí úspěšně projít selekcí. Je to totiž jejich jediná šance na přežití.

Forever Carlylová se zatím snaží rozklíčovat nebezpečí možného teroristického útoku na její rodinu. A času rozhodně nemá nazbyt!

Druhá kniha sic-fi série Lazarus, pod kterou jsou podepsaní maestrové Rucka a Lark, je na světě! První book nám představil rodinu Carlylových a jejich Meč: geneticky modifikovanou ženu jménem Forever. Ačkoliv jsme s Forever poznali i nějaký ten boj, rozhodně bych netvrdil, že tempo vyprávění je kdovíjak zběsilé. Právě naopak. Greg Rucka s Michaelem Larkem sází hlavně na pomalé budování světa neradostné budoucnosti.

Druhá kniha se nese ve stejném duchu, pouze s jedním malým rozdílem: Boj je zde až na posledním místě (rozuměj: veškerý žádný). V knize s podtitulem Selekce totiž budeme zakoušet dětství Forever a její výcvik na Lazara. Podíváme se na to, jak ve světě ovládaném mocnými funguje "obyčejná" rodina. A navrch zkusíme zmařit atentát. Na sekání hlav už místo nezbylo. Druhý book se tak tváří jako intermezzo, ve kterém budeme poznávat nové postavy. Rodina Barretových si mě získala rychle. Prostě parta lidí, kteří nemají jinou možnost, než úspěšně projít Pozdvihovacím procesem. Přesto si zachovávají svou čest a dekorum, díky kterému je snadné jim fandit. Na konci je čeká Rodina Carlylových nebo život žebráků. Nic mezi tím neexistuje. 

Také dětství Forever nebylo ve znamení her a příjemného nicnedělání. Z Forever jednou bude Lazarus, hry zde nemají místo. Věčný drill a trénink spolu s chladnokrevným pošlapáváním dětských citů mě utvrdilo v tom, že rodina Carlylových jsou jen bezcitná prasata. Přesto o nich Forever nepochybuje. A svého otce miluje nade vše. Byť se jí anonym snaží namluvit, že to není její skutečná rodina, ani její otec.

Druhý Lazarus se nese na vlně čistokrevného thrilleru, který si háčkuje čtenáře skrze vybroušené dialogy. Za celých pět sešitů zde budeme svědky pouhých dvou akcí, což ale neubírá příběhu na atraktivitě. V Selekci se hodně mluví a málo střílí; Greg Rucka zde využil prostor zejména pro užší sepjetí se čtenářem. V budoucnu si toho střílení a sekání užijeme až až. Nyní ale musíme vyrazit na cestu do Denveru. Pozdvihovací proces začne za pět dní a nás čeká nebezpečná cesta!

KOUPIT KOMIKS LAZARUS 2 PŘÍMO U CRWE

Lazarus 2: Selekce

Greg Rucka, Michael Lark

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 8/2023

Překlad: Michael Talián

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 128

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Lazarus

Partneři