Menu číslo 1: Nabušená specialita šéfkuchařů

Comics recenze

Kevin Eastman a Peter Laird. Dvě jména u nás zatím neznámá, která si ale rychle vydobijí respekt díky čtyřem želvám, které ovlivnili dětství každého z nás. Ale zapomeňte na vtipně barevné želvy v divném autě. Tohle jsou nabušení drsoňové. A ke všemu i ninjové!

Želvy ninja: Menu číslo 1 jsou skutečné želvy ninja. Prazáklad, který scénáristi zjemnili, napumpovali veselýma barvama a vpustili na televizní obrazovky. Odtud také většina z vás čtveřici mutantů zná. Eastman a Laird ale nechtěli potěšit dětské dušičky. Původní undergroundové dílo vzniklo vlastě jen pro potřebu obživy obou tvůrců. A buďme rádi za nouzi, která je před třiceti lety donutila vzít do ruky tužku a pustit uzdu své fantazii. Díky tomu vznikl temný komiks, kde želváci vypadají tak trochu strašidelně a nebojí se rubat nepřátele hlava nehlava.

 Ale vezmeme to popořádku a začneme nošením dříví do lesa. Kdo vlastě ti želví ninjové jsou? Jmenují se Leonardo, Donatello, Rafaelo a Michelangelo. Tajnému umění ninjutsu je učil jejich mistr Tříska, kterého stejně jako želvy zasáhla podivná látka (samozřejmě zeleně světélkuje a má všeobsahující název Mutagen), díky které zmutovaly do své nynější podoby. Bojují za ochranu nevinných a proti všudypřítomnému klanu nepřátelských ninjů zvaném Noha. V jejich čele stojí Třískův odvěký nepřítel Trhač. K želvákům se časem přidá i atraktivní April O´neill a samozvaný ochránce spravedlnosti Casey Jones. Tohle všechno znáte i ze seriálu. Menu číslo 1 vám ale nabídne i něco víc než jen seznámení s postavami. Začíná se pěkně zostra. A tempo si želváci drží až do konce.

 Želvy ninja: Menu číslo 1 jsou drsným komiksem, který si získal věrnou čtenářskou základnu. Ale byl to prodej práv, díky kterému se z želvích milovníků pizzy stal světový fenomén. TV seriál již byl zaměřen na dětské publikum a díky jeho popularitě vznikla spousta nových želvích artefaktů – komiksy podle seriálu, knížky, oblečení nebo akční figurky (kdo nechtěl mít doma figurku želvy ninja s padáčkem a harpunou?!). Celý mediální úspěch byl tak velký, až zatlačil předlohu do pozadí. Naštěstí pro nás ale nejsou původní ninjové zapomenuti. Comics centrum nám Želvy ninja Eastmana a Lairda nabídne ve čtyřiceti svazcích. A opravdu je co nabízet. První kniha obsahuje tři sešity plus jeden bonusový příběh. New York je ošuntělé město, kde se obrovská želva s páskou přes oči zamění za mafiánského zabijáka. Na kresbě celkově převažuje tmavá barva a výrazné inkerování, díky čemuž se želvy dostávají na jinou úroveň než jednoduché linky typické pro dětský komiks (díky násilí mají Želvy ninja Eastmana a Lairda věkovou hranici v USA 18 +! U nás Comicscenturm vyjednalo 15+). Oba tvůrci se inspirovali mj. i Frankem Millerem, který v té době vydával Ronina a již měl zvučné jméno. V komiksu najdeme odkazy i na jiná velká díla, např. Duna od Franka Herberta, hlášky z Drsného Harryho apod. Eastman a Laird ale ukazují i celkový nadhled (Záporáci o sobě mluví ve třetí osobě, Tříska má v knihovně titul "Care and keeping of your turtles" ...:) a cit pro kompozici. Komiks se čte opravdu jedním dechem a zpracování je vynikající. Želvy ninja: Menu číslo 1 vám rozhodně neuvízne v hrdle. Nebojte se, že byste po posledním soustu měli nepříjemnou pachuť v ústech, spíš budete mít chuť na dezert!

 

KOUPIT ZDE

Želvy ninja: Menu číslo 1 (Teenage mutant ninja turtles: The Works volume 1)

Kevin Eastman, Peter Laird

Vydavatelství: Comics centrum

Překlad: Marek Barányi, Richard Klíčník, Václav Dort

Rok vydání: 6/2015

Formát: 233 x 155 mm

Počet stran: 154

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics zajímavosti

CRWECON 2015

Comics recenze

Žabí Mor

Partneři