V recenzi na první album jsem hádal, že dětem se Mimoni v komiksu budou (snad) líbit. Právě slůvkem "snad" jsem se nemohl více minout účinkem, protože Mimoni s přehledem obsadili první místo v prodejnosti titulů od Crwe. Tudíž zde máme druhé album s podtitulem Příšerná panika. A i když vyšlo před měsícem, je spolehlivě nejprodávanějším Crwáckým komiksem posledního měsíce!
Mimoni nás zaplavují na každém kroku, jak už jsem si i já, popkulturní barbar, všiml. Od trafik po cukrárny, supermarkety, papírnictví atd., všude vládne žlutá záplava. Mimoni jsou IN, ačkoli některé děti neví, co že to ti Mimoni vlastně jsou. Ale nechme to nyní stranou. Jak jistě víte, nemám rád čistě komerční počiny, což komiks Mimoni rozhodně je. Ale i já musím uznat, že oproti prvnímu albu s názvem "Banán" je zde posun k lepšímu.
Tou základní ingrediencí, jež přece jen trochu obměkčila mé kritické oko, je příběhový rámec, do kterého je zasazené celé album. Na začátku dojde k nehodě, během níž je jeden z Mimoňů zasažen podivnou látkou PX-41, jež v něm probudí pana Hyda, roztomilý žluťák roztomile zfialoví a popadne ho neutuchající touha po ničení a žraní. Hulk, Gremlins, Dr. Jekyll a pan Hyde, Critters, to vše v podání pánů Renauda Collina a Stéphaneho Lapusse. I tak jednoduché základy, jako je hledání léku na šířící se nákazu fialových nenažranců, dělají z druhého alba přece jen lehce stravitelnější kus než u alba prvního. Ono nestačí jen na začátek a konec dát navazující stripy. V "Příšerné panice" tak nečekaně potkáváme fialové divochy i v průběhu čtení, kdy je na nich vystaveno dost vtipů.
Další novinkou je rozšíření mimoňských aktivit i mimo jejich tajnou podzemní základnu. Můžeme tak sledovat Mimoně mexikánce, Mimoně stavějící hrady z písku během krásného dne na pláži apod. Na druhou stranu je ale zřejmé, že tvar žlutých brambor lze aplikovat v podstatě na cokoli a díky tomu vytvářet nepřeberné množství vtípků. Toho snad budeme ušetřeni, protože společný prvek v podobě příběhové linky, ba ani rozšíření působiště Mimoňů nedělá nic s faktem, že vtipy zůstávají konstantní a oproti prvnímu albu v podstatě stejné. Jednoduché, rychlé, naivní, ale občas i pro děti hůře pochopitelné.
Nic z toho ovšem nemění fakta, která jsem předestřel na začátku recenze. Mimoni táhnou. Jejich síla je obrovská, zástupy nekonečné a dychtivá dětská srdíčka plná očekávání. A dokud tomu bude tak, budou se Mimoni stále dál a dál psát, kreslit a v neposlední řadě i prodávat.
Mimoni 2: Příšerná panika ( Despicable me Minions)
Stéphane Lapuss, Renaul Collin
Vydavatelství: Crew
Rok vydání: 11/ 2015
Překlad: Richard Podaný
Formát: 210 x 296 mm
Počet stran: 48
Provedení: Paperback
Autor: Robin Podéšť RaptoR
Mimoni 1: Banán!