Myší hlídka 2: Zima

Comics recenze

Stejně jako za našimi okny i v Myších teritoriiích léto definitivně skončilo. Podzim jak víme, byl bolestivý a těžký nejen pro myší hlídku, ale i pro celou Opevněnou Hůrku. A protože čas nejde zastavit, tak se podzim plíživě blíží ke svému konci.

Zima je roční období velmi zákeřné, nenápadně o sobě dává vědět tu ranními mrazíky, tam zase zavane o něco chladnější vítr a než se jeden nadá, tak se z oblohy sype sníh a přikrývá kraj bílou peřinou. Zima je krásná, ale také smrtící. Někdy i pro velké savce natož pak pro malé hlodavce jako jsou myši. A hle zrovna támhle se jich malá skupinka brodí závějí! 

Pět tvorečků s neskutečnou silou a houževnatostí bojuje proti počasí i živlům. Z Opevněné Hůrky nesou poslání pro další svobodná města Myších teritorií, a také musí doplnit některé zásoby, kterých se po Půlnocově zradě nedostává. Skupinku vede Justýn. Šedý hlídkař, který vždy staví rozum a chladnou rozvahu před vášeň a ukvapenost, vlastnosti, které naopak definují jeho nejlepšího přítele Straše, který mu vždy stál po boku. Mladý Boris, který dokázal zabít hadího netvora a tak se i přes svůj věk a krátkou dobu, kterou v hlídce strávil, zapisuje do jejích kronik. Po jeho boku kráčí starý myšák Čakan, též známý jako legendární Černá Sekyra. Tu přezdívku mu přinesla jeho zbraň, s jejíž pomocí již dokázal mnoho neuvěřitelných hrdinských skutků. Pětici pak uzavírá nová tvář, myška Sarika. 

Tato a další tři výpravy mají za úkol svolat vůdce měst na poradu, jež má vyřešit co bude dál s Myšími teritorii. Zima ovšem skrývá kromě samotného počasí nejedno další nebezpečí, o čemž se hlídkaři sami brzy přesvědčí. Na křídlech kolem nich totiž krouží smrt.

Stejně jako v první knize i zde autor, David Petersen, volí pro potřeby vyprávění nejklasičtější z klasických fantasy motivů – cestu. Oproti prvnímu dílu máme výhodu v tom, že není potřeba nijak představovat Myší hlídku a hlavní hrdiny a druhá kniha nám tak od začátku do konce nabízí ucelený příběh. Větší jistota je cítit i ze samotného autora. Tam kde v první knize i on sám poznával svět, který mu vyrůstá pod rukama, v druhé už ví mnohem více a může se plně věnovat rozpracování charakterů i detailů svého světa. Dozvídáme se tak mnohem více o historii, válkách, dalších zvířecích rasách jako jsou lasičky a netopýři a v neposlední řadě získáváme pojem o tom jak moc se liší jedno svobodné město myší rasy od druhého, v čemž hodně napomáhají i naprosto skvělé dodatky a bonusy. 

Větší jistota je vidět i v kresbě. Petersen se pouští do velice odvážných a epických scén a to jak bojových, tak i ve vykreslení prostředí i architektury a konečně se dočkáváme (mám dojem, že první) dvojstrany. Kresba získává ještě temnější nádech, než v prvním díle a přechod podzimu na zimu tak působí naprosto autenticky. Pro dospělého čtenáře možná až moc. 

Stále platí, že Myší hlídka je comics, který bez problémů můžete číst se svými dětmi a ony budou hltat každé slovo i panel, kde roztomilé myšičky bojují s nepřízní světa i osudu. To ovšem nic nemění na tom, že zážitek „dospěláka“ bude mnohem intenzivnější. Celou napínavou knihu pak uzavře naprosto dokonalý závěr a epilog po kterém samozřejmě zůstane natěšení na pokračování, ale také určitý pocit smutku a u někoho možná i „knedlík“ v krku.

Druhá kniha Myší hlídky příběhově přímo navazuje na předchozí díl. Vše co se odehrálo na Podzim tak jasně ovlivňuje i dění v Zimě. Pachuť zrady hrdinové neustále cítí na jazyku i cenu jakou zan í musí platit všechny myši z Opevněné Hůrky. A na každé stránce si tak uvědomujeme, že celé myší společenství kráčí po okraji útesu a stačí jen prudší závan větru aby vše skončilo strašlivou tragédií. 

KOUPIT v COMICS CENTRU ZA 420 KČ!

Myší hlídka 2: Zima 1152

Název originálu: Mouse Guard: Winter 1152 

Scénář a Kresba: David Petersen

Překlad z angličtiny: Jan Kantůrek

Vydal: Comics Centrum  

Rok a měsíc vydání: 2016/11 

Vazba: Pevná s přebalem

Format: 215 x 215 mm

Počet stran: 192

Cena v době vydání: 699 Kč

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Myší hlídka přichází!

Partneři