Mýty 10 - Dobrý princ

Comics recenze

Tiše děti, přichází princ, a ne jen tak ledajaký, ale dokonce Dobrý princ! Crew vydává 10. díl série Mýty, právě s podtitulem Dobrý princ. A co že se tentokrát dozvíme? Jedna z vedlejších postav dostane zásadní roli a Wolfiho-Sněhurčina vlčí smečka oslaví narozeniny.

Mýty se díky nakladatelství Crew přehouply přes první třetinu a nyní nám je servírován již desátý svazek z celkových 22 vydaných v originále (nepočítáme-li všemožné pobočné série). Tentokrát se jedná o opravdu rozsáhlou věc, neboť kniha obsahuje celkem 10 sešitů, kdy celých devět je věnováno jedné hlavní linii a pouze jeden je krátkou odbočkou.

 Hlavní děj se točí kolem jedné vedlejší postavy – konkrétně dobráckého údržbáře Mucholapa – který není tak obyčejný jak by se mohlo doteď zdát. Samozřejmě nechci prozrazovat nic ze samotného děje a zkazit vám zážitek, ale vězte že na, tentokrát již hlavního, hrdinu čeká strastiplná cesta plná bolesti a překážek, kterou se snaží odčinit své špatné svědomí a ulevit svému srdci, které je opět zasaženo bolestí ze ztráty rodiny, která byla zabita před staletími při válce v domovině. Celý hlavní příběh má spád, rychle odsýpá a než se nadějete, je zde najednou konec. Celé dobrodužství je pak prokládáno fanděním ostatních obyvatel Mýtova, kteří vše sledují přes kouzelné zrcadlo a Modrákovými ůvýletyů díky kouzelnému plášti.

 Celý tenhle díl je v podstatě taková lehká odbočka a příprava na díly další, kde nás již čeká velká a nesmiřitelná válka s nepřítelem, který pevně v moci drží původní domovinu. Celý příběh nakreslil dvorní kreslíř série Mark Buckingham, jehož kresba ke všemu dokonale sedí, což má více důvodů, za prvé se série drží již delší dobu a proto zde máme tradiční vykreslení známých postav, za druhé kresba perfektně doplňuje scénář a někdy by skoro šlo vynechat slova a jen se kochat obrazotvorbou, za třetí je to práce s detaily, kdy je vidět, jak si Buckingham svou práci užívá a do každého “okénka” se snaží vtisknou maximum informací, ovšem bez ztráty jakékoliv přehlednosti a za čtvrté, si dle mě bere autor hodně z původních pohádek, mýtů a předloh a za zachování jisté tradičnosti se jim snaží vtisknout svůj osobitý styl. Krátkou jednosešitovou vsuvkou, která zbrzdí hlavní děj a skoro jsem jí chtěl přeskočit (ale tak mám svědomí a to mě umravnilo), je pak odbočka do „vlčího doupěte“ k Wolfimu, Sněhurce a jejich malé smečce, se kterými prožijete jedny narozeniny. Zároveň je tento příběh odlišný i kresbou, neboť si ho tentokrát vzal na triko Aaron Alexovich. Zpracování je oproti Buckinghamovi naprosto odlišné. Alexovich použil cartoon styl a celý příběh pak působí neskutečně dětinsky a odlechčeně. Osobně se mi tenhle styl nelíbil, přišel mi celkově takový plochý a jednoduchý, prakticky všechny postavy mi splynuly do jedné (kromě Wolfiho), ale na druhou stranu je pravda, že skvěle odliší oba příběhy od sebe a vystihne příběh narozeninové oslavy.

Mýty 10: Dobrý princ pro mě osobně mají, a to Mýty miluju, je to jedna z prvních sérii, kterou jsem u nás začal číst, jeden, ale celkem zásadní problém, který jsem si uvědomoval s gradující tendencí od prvního dílu – je to pohádka a ta má většinou jaký konec (pokud nebudeme brát v potaz děti strašící klasiky od H. Ch. Andersena a bratří Grimů)? No ano, dobrý.  A to je i problém téhle série -  má zvraty, má nepředvídatelné události, dobře se čte a má spád, ale vlastně vždy skončí tak nějak dobře, vždy to hrdinové zvládnou (což se třeba změní, kdo ví), ale zatím pro mě postrádá ten správný „wow“ efekt. Tohle není výtka, je to konstatování zjevného faktu. Ať tak či onak, Mýty jsou dobrá, čtivá a oddechová série, která vás vrátí do dětských let a připomene plno klasických pohádek a postav. A teď si jdu pustit Sněhurku a sedm trpaslíků od Disneyho!

 

Koupit v eshopu nakladatelství Crew!

 

Mýty 10: Dobrý princ (Fables Vol. 10 - The Good Prince)

Scénář: Bill Willingham

Kresba: Mark Buckingham, Steve Leialoha, Andrew Pepoy a Aaron Alexovich

Vydavatelství Crew

Rok vydání: 2016

Počet stran: 240

Přeložil: Ludovít Plata

Provedení a formát: Brož, 167 x 250 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Mýty a synové impéria

Comics recenze

Mýty: Legendy v exilu

Partneři