Mýty 11 - Válka a střepy

Comics recenze

Po půl roce opět zpátky do pohádky, Crew nám servíruje další díl série Mýty – tentokrát s pořadovým číslem 11 a podtitulem Válka a střepy. Zbraně jsou připraveny, hrdinové odhodláni, nepřítel v minulém díle přišel o část sil, ale jak vše dopadne? A kdo se vrátí a koho válečná vřava nadobro pohltí? 

V první řadě pozor, recenze odkazuje na několika místech na předešlý děj a nerad bych vás ochudil o jakékoliv překvapení, takže pokud ještě nemáte načteno, tady raději skončete a skočte si nejdřív dočíst předchozí díly.

Díky nakladatelství Crew jsme se dostali do poloviny celé série, neboť jedenáctá kniha přináší původní sešity 70-75 z celkových 150. Na stránkách knihy jsou nám tentokrát předloženy hned 3  příběhy, úhledně řazené od nejkratšího po nejdelší a doplněné skicářem Marka Buckinghama a galerií obálek alternativních autorů (kdy například vojáci od Erica Powella, geniálního to tvůrce Goona, jsou více než povedení).

Prvním a zároveň nejkratším příběhem je Království nebeské, kde se autor zaměřuje na přípravy k válce a občanům mytické komunity je nabídnuto žít v Mucholapově království, které si tak bravurně vybudoval v předešlém díle. Druhý příběh se zaměřuje na Popelku a její další špionážní misi s cílem vyzvednout a přivézt zpět do Mýtova velmi důležitou a cenou zásilku, která má našim hrdinům pomoci v boji s nepřítelem. Zbytek (a většinu) knihy pak pro sebe zabírá hlavní příběh, se stejným názvem jako celý svazek – Válka a střepy, rozdělený do 4 kapitol (nebo spíš 5, ovšem poslední je kratší epilog). Sledujeme několik zásadních dějových linií – Wolfiho a jeho boj a fazolový stonek, Krásného prince a Sindibáda v jejich snaze zničit brány nepřítele, které používá k přechodům mezi světy, Modráka (který je zároveň vypravěčem), cestujícího mezi všemi bojovými a příběhovými liniemi či dění v hlavním městě celého císařství. Naštěstí nás nečeká žádná nemyslná řež a Bill Willingham zde ukázal promyšlenost svého světa a scénáristické nadání.

Většinu kresby v celé knize má opět na starost Mark Buckingham, který nás již provází delší dobu. Tady bych si dovolil odkázat se na předešlou recenzi Mýtů č. 10, kde jsem již o jeho kresbě psal. V novém díle opět dokazuje své kvality, ať už se jedná o příběh Popelky na tajné misi, kdy se mu povedlo skvěle vykreslit akční scény a mimiku postav, tak hlavně v hlavním ději, kde nejen výborně vykresluje jednotlivé postavy a důležité dějové sekvence, tak i velké válečné scény, které jsou rozvrženy na celé dvoustrany a několikrát se mi stalo, že jsem jejich prohlížením strávil několik minut a ještě se i vrátil a kochal se. Příběh Nebeské království po grafické stránce vytvořil Henrichon. Celá jeho kresba je diametrálně odlišná, zaměřuje se na detaily jednotlivých postav, hraje si se stíny a více používá inkoustové linky. Celá kresba na mě pak působí mnohem více dospěle (a možná i vyspěle) a musím říct, že se mi opravdu líbí, skoro škoda, že nedostal více prostoru a nevytvořil více příběhů ze světa Mýtů.

Jakoby si Willingham konečně uvědomil, že vše nemůže být jen pohádka s dobrým koncem a ne všechno vždy dokonale vyjde. Tímto problémem trochu trpěly předchozí díly, ale tentokrát je nám tento „neduh“ částečně vykompenzován (nejsem zrovna psychopat, kterýpotřebuje krev a mrtvoly, ale přeci jen víte jak to je – když se kácí les, musí pár těch třísek lítat). Rozhodně vás tentokrát čeká nejeden zvrat a překvapení, a když se jednou začtete, nebude chtít Mýty 11 odložit, takže za Mýtov, za Farmu, za Domovinu, huráááá na nepřítele!

 

Koupit v nakladatelství Crew!!!

 

Mýty 11: Válka a střepy (Fables Vol. 11: War and Pieces)

Scénář: Bill Willingham

Kresba: Mark Buckingham, Steve Leialoha, Niko Hendrichon, Andrew Pepoy

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Počet stran: 192

Přeložil: Ludovít Plata

Provedení a formát: brož, 167 x 250 mm

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Mýty 10 - Dobrý princ

Comics recenze

Mýty: Legendy v exilu

Partneři