Okko

Comics recenze

Další díl Modré Crwe nám přináší komiks, který svým názvem trochu evokuje rýmovačku s předchozím titulem Ekhö, ale posouváme se přece jen na jinou metu. Okko je svět feudálního Japonska s nekompromisním kodexem Bushido, přátelskými duchy a množstvím katan ostrých tak, že Kevin Costner může s tím svým žabikuchem jít maximálně krájet cibuli. A to jsem se ještě nezmínil o démonech!

Ano! Okko je dalším dílem Modré Crwe, která má českému čtenáři poskytnout trochu toho evropského komiksu, na který by jinak stěží dosáhl. Ze slunného Španělska nás vydavatelství Crew zavede do Francie k pánovi jménem Humbert Chabuel (Hub), který se nám blíže představí hned na začátku v malém medailonku. Pro vás je důležité jediné - Hub je milovník filmů se samurajskou tématikou a prostředí Japonska mu vždy bylo blízké. Není tedy divu, že svůj svět zasadil právě tam. Svět Okko je rozdělen na cykly a my se setkáme s prvním z nich - Cyklem vody.

V perexu jsem vám ukázal všechny hlavní ingredience, které společně tvoří jádro tohoto komiksu. Potkáváme chlapce jménem Tikku, který má přehnanou starost (hraničící s voyerstvím) o svou sestru Rybičku, což je mladá gejša. Ta je záhy unesena a po jejích stopách se vydává nesourodá skupinka sestávající se z kluka, ronina, opilého mnicha (samozřejmě tlustého) a velkého bijce démonů Nobura. Já vím, je to klišé až na půdu, ale naštěstí si Hub odpustil nacpat tam ještě holku s katanama. Hm, což je asi tak všechno. Pokud vám řeknu, že na sto stranách nám autor dokázal podat pouze to, že holka byla unesena a pak zase nalezena, asi byste mi moc nevěřili. Jenže v podstatě se tam nic jiného neděje. Ani zpětné přemýšlení a několikeré prolistování mi nedalo jasnou odpověď na otázku, co dalšího se tam vlastně stalo. Ale i s tím si vystačíme. Většinou.

Svět Okko má ingredience, ze kterých by Akira Kurosawa radostí metal kozelce a vychrstnul by tucet filmů, ve kterých by se Toshiro Mifune mračil na všechny a každé jeho slovo by bylo perlou moudrosti. Hub oproti tomu zůstává chladným. Jeho Japonsko je exotické, zajímavé a hlavně uvěřitelné, ale já chci víc. Nechci stokrát přehraný příběh skupiny jdoucí z bodu A do bodu B. Okko ve mě zanechalo špetku zklamání z nevyužitého potenciálu. O to citelnější to je, když si vzpomenu na všechny silné momenty, které Cyklus vody obsahuje. Z předvídatelnosti ale komiksu nepomůžou. S nadsázkou lze říci, že příběh, který v jedné své povídce podobně popsal Mike Mignola na několika stranách je zde natažený a rozvleklý.

Grafická stránka komiksu je ale úchvatná. Hub pracuje s jednoduchou linkou, přičemž ale neztrácí cit pro detail. Japonci mají asijské obličeje, nejen šikmé oči, vše je vyvedeno s přesností mistra. Díky tomu Okko rozhodně stojí za druhé přečtení, protože až pak jsem měl možnost naplno si vychutnat i vizuál. Celostránkové kresby jsou zde sice vzácné, ale když už na ně narazíte, rozhodně na nich chvilku zrakem spočinete.

Okko: Cyklus vody je komiksem, kterému k dokonalosti chybí kousek. Humbert Chabuel nám předkládá příběh, který je předvídatelný a chvílemi i rozvleklý. Vše je ale vynahrazeno detailní a přehlednou kresbou, která komiksu vynesla místo v Modré Crwi. Na MDEK to sice není, ale snad v dalších cykles Hub přece jen zapojí své šedé buňky mozkové a nabídne nám něco hlubšího než jen přímočaré putování. Možností je pro to ve světě Okko dost.

 KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Okko: Cyklus vody (Okko: Le cycle de l´eau 1 a 2)

Humbert Chabuel

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 4/2017

Překlad: Anna Křivánková

Formát: 190 x 260 mm

Počet stran: 104

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Ekhö

Partneři