Poslední temný rytíř

Comics recenze

Když se mluví v comicse o Batmanovi z nové 52, většinu lidí napadne hned jméno Scott Snyder. Jeho Joker, sovičky, Batmanovy začátky a spousty dalších rozhodně ne špatných příběhů. Čas od času je extatický řev fanoušků vynášejících Snydera do nebe tak hlasitý, že přes něj přeslechneme jméno Greg Hurwitz. A to je škoda.

Jim Gordon musí zasáhnout u dalšího případu. Banda zlodějů drží rukojmí a Jim sám se vydá vyjednávat. Za dlouhá léta ve službě už mu ale tečou nervy a tak se rozhodne vyjednávání ukončit rázným způsobem, tedy kulkou pro každého z únosců. Na scéně se objeví Batman a vzhledem k tomu, že není žádnej amatér a vořezávátko je mu jasný, že tu něco nehraje. Záhy zjistíme, že to není skutečný komisař Gordon, ale Clayface, který už delší dobu likviduje svoje zločinecké kumpány. Přes velké množství lapálií a za pomoci udělátek Lucia Foxe, se nakonec Batmanovi podaří Clayface polapit a opět vsadit do Arkhamského ústavu. V cele sousedící s Clayfaceovým vězením, sedí magor, který je velkým fanouškem Basilových filmů (Basil Karlo je Clayfaceovo civilní jméno). Tato situace nám poskytuje skvělý pohled na postavu Clayface. Poznáváme Basilovu minulost a osobnost, dočkáme se zlomového momentu kdy se Basil zaplete s Penguinem a následné proměny z Basila Karla na Clayface.

Následující dva sešity uvádí příběh zvaný Beze slov, který je opravdu beze slov (kdo by to byl řekl) a na následujících cca 50 stranách nás tak nečeká jediná bublina. A je to dobře. Hurwitz nám totiž servíruje silný lidský příběh o chudé rodině, která se vydává po tragédii hledat štěstí do Gothamu. Padnou ovšem za oběť skupině organizovaných lovců lidí z Gothamské mafie. Neskutečně intenzivní příběh v tichosti plyne a neskutečně působí. Zážitek je to tak intenzivní, že poněkud oslabuje konec knihy a příběh s novým Man-Batem, který není vůbec špatný, ale Beze slov je zkrátka vrchol, překonávající možná i Snydera (jakkoliv těžké je srovnat krátký příběh a dlouho běžící ongoing sérii).

Po Výtvárné stránce náš čekají doslova hody. Polovinu knihy totiž kreslil geniální Alex Maleev, jehož kresby u nás zná snad každý a mnoho čechů se s ním mělo možnost i setkat při jeho návštěvě Prahy, během které jsme s Alexem stihli udělat ROZHOVOR. Jeho kresba a pozadí vytvořené Hurwitzem dodávají i takovému tuctovému záporákovi jako je Clayface nový rozměr.

Smutná zpráva kterou je nutné sdělit je fakt, že čtvrtým bookem bohužel série Dark Knight (nebo Temný rytíř chcete-li) v rámci aktivity New 52 končí. Po více než rozpačitém a průměrném prvním díle, převzal takktovku od Paula Jenkinse právě Gregg Hurwitz a předvedl nám, že Batman se dá pojmout svěže, zajímavě a že se mu dá stále hodně ublížit! V každé jedné knize Dostává Batman i bruce Wayne neskutečný zápřah a příběhy rozvíjí rovnoměrně nejen hlavního hrdinu, ale také padouchy a tao je něco co se nevidí často, tak kvalitně zpracované, jako v sérii Dark Knight. 

KOUPIT V COMICS POINTU!

Batman: Temný rytíř 4: Proměny 

Název originálu: Batman - The Dark Knight, Volume 4: Clay 

Vydal: BB/art Komiks 

Rok a měsíc vydání: 2016/9

Vydání: 1.

Vazba: paperback

Format: 168 x 258 mm

Počet stran: 176

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Partneři