Povídky Ondřeje Neffa v komiksovém kabátě

Comics recenze

Na jedné straně legenda české sci-fi, na druhé nováček v komiksovém oboru. Michal Suchánek se jednou Ondřeje Neffa zeptal, jestli by nemohl nakreslit komiks podle jeho povídek. A Neff kývl. Vznikly tak Děsivé radosti. První ryze český komiks vydaný jedním z velkých komiksových nakladatelů u nás – CRWí.

Soubor obsahuje tři povídky. Dvě silné a jednu výplňovou. Všechny se odehrávají ve vzdálené budoucnosti a obsahují hned několik sci-fi subžánrů. Ke každé se v závěru vyjádří Ondřej Neff a my tak máme možnost nahlédnout pod pokličku jeho tvorby.

Suchánek si vzal za úkol zpracovat poměrně komplexní svět do komiksových panelů a bublin s textem. Na místě tedy byly mírné obavy, jestli si neukrojil příliš velké sousto. Ukrojil, ale zvládl ho se ctí.

Kresba je pečlivá, líbivá a výrazná. Místy statická (hlavně akce se občas příliš „nehýbe“), ale většina komiksu odsýpá na výbornou. A hlavně se na něj opravdu hezky kouká, což můžete posoudit sami.

Co se scénáře týče, ten si Suchánek zpracovával sám. Neffovy povídky mají neskutečnou sílu. Hlavně ta poslední, která se věnuje zároveň úpadku moderní společnosti a zároveň paradoxům v cestování v čase. Když si uvědomíme, že Neffovy texty vznikly před třiceti lety a stále jsou aktuální, jednoho skoro až mrazí.

Ale ani ostatní příběhy nejsou k zahození. Jitro pro strašnou radost mapuje xenofobii a strach z neznámého. Promítá se tam také záliba v sexuálních odchylkách a korupce. To vše na pozadí milostného mezidruhového příběhu mezi člověkem a ufonem. Potěší také pointa.

Nápad za všechny prachy je i podle Neffa takovou doplňkovou povídkou, ale obsahuje atmosféru, akci a strach z umělé inteligence. Navíc se zde vyskytuje letmý humor, který ovšem spíše vyvolá pocit, že by ho tam mohlo být víc.

A o poslední jsme si už řekli, to nejlepší přichází v Konec dobrý, všechno dobré. Kromě silného tématu a výborné pointy tu skvěle funguje kresba. Suchánek umí kreslit nácky! Možná by se jich měl držet v nějaké své příští práci.

Podtrženo sečteno, máme tady český komiks, který vyšel ve standardním formátu, na standardním papíře, s výborným scénářem, vydařenou kresbou a slibuje plnohodnotný zážitek. Teď jen doufat, aby měl Michal Suchánek čas i na další tvorbu, protože začal výborně.

 

!!!KOUPIT ZDE!!!

 

Děsivé radosti
Michal Suchánek a Ondřej Neff
Vydavatelství: Crew
Rok vydání: 2015
Formát: 170 x 255 mm
Počet stran: 124
Provedení: Paperback

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Povídky Ondřeje Neffa v komiksovém kabátě

Partneři