Před Incalem

Comics recenze

Nic netrvá věčně! Bohužel i my tak držíme v rukou nejnovější přírůstek do edice MDEK čítající šest alb pod souhrným názvem Před Incalem. Obyčejný človíček a obyčejný betonový racek ve víru VPS, uisky a homeokurev. Jodorowského poslední příspěvek do světa Incalu své kouzlo neztrácí.

Nejednoho čtenáře Alejandra Jodorowského trápila velká otázka: "Co dělal John Difool předtím, než začal padat do hlubin Kyselinového jezera? Je jeho život zajímavý ještě něčím jiným?" Právě proto se začala v mysli našeho psychomagika rodit myšlenka na opus, popisující svět před nevyhnutelným setkáním našeho detektiva třídy R se svým osudem. Největší kritika soudobé společnosti a konzumního způsobu života tak spěje do svého finále, trochu netradičně popisem událostí před Incalem samotným. O nudu ale rozhodně nezavadíme!

Ehm, nemějte mě za škarohlída když trochu lakonicky prohlásím, že kniha Před Incalem popisuje život Johna Difoola před Incalem. Ale světe div se, ono to tak opravdu je! Budeme svědky Johnova nelehkého dětství, strastiplného dospívání, jeho prvního setkání s pyšnou Louz, jakožto i plnění složité cesty za získáním vysněného diplomu detektiva třídy R.

Kniha obsahuje alba "Před Incalem", "Soukromý detektiv třídy R", "Krúúúk", "Anarchopsychotismus", "Uisky, SPV a homeokurvy" a konečně "Ulička sebevrahů". Plně chápu, že názvy samy o sobě jsou poněkud matoucí, nicméně příběh samotný již takový není. A nebyl by to Jodorowsky, abychom nedostali do rukou něco víc než jen putování z bodu A do bodu B. Souborné vydání Před Incalem toho totiž rozehrává víc. Dovolím si trochu napovědět, že John Difool nebyl vždy takový nekňuba, jako si ho pamatujeme právě z Incalu (ostatně pokud jste četli knihu Poslední Incal, bylo vám to již jasné). Seznámení s Johnem a jeho životem si odbydeme v prvním albu, které nám představí i hlavní protagonisty celé knihy: Robota Kolbo-5, Deepa a Aristu Louz de Gara. A přestože všichni víme, jak to skončí ( John padá do Kyselinového jezera), Jodorowského spisovatelský um nás bude držet v napětí. Krom hlavní příběhové linky totiž autor opět na první pohled ledabyle zanechává na stránkách mnoho podnětů k zamyšlení. A to nejenom kvůli kastovnímu postavení společnosti jako takové. Svět Incalu, potažmo Šachtoměsta (kde se vše odehrává) je známé římské úsloví "Chléb a hry", ovšem na steroidech. Prefabrikovaná zábava skládající se z vytváření návyků na bazální potřeby masy (sex, krev, drogy) dává veškerou moc do rukou několika jednotlivců. I zde se ovšem najde odboj, který pomocí nové drogy pomáhá lidem znovubjevovat ztracený cit - lásku.

Zápletka typicky Jodorowská se ovšem komplikuje s příchodem Kolba-5, odpadlého robota, který začne Johna vyučovat mnohem lépe než laciné televizní estrády. Tato rebelie jednotlivce by zůstala bez povšimnutí, kdyby se John Difool sám se be nezeptal, kam se ztrácejí děti všech prostitutek... Skutečně již nechci prozrazovat víc. Alba souborně vydaná v knize před Incalem původně vycházela v letech 1988 - 1995. Z nemastného-neslaného začátku, kdy poznáváme obrysy hlavního příběhu, nás velmi rychle vytrhne syrovost a brutalita Šachtoměsta. Před Incalem nehraje primárně na akční strunu - stále máme dostatek času na zamyšlení se nad světem. Přesto nestoupá do filozofických a metafyzických výšin jako tvrdé jádro, tedy Incal samotný. Tato kniha je v rovině mezi Posledním Incalem ( čistá akce) a Incalem ( duchovno). Výborně se čte, hluchých míst je zde naprosté minimum a hlavně je to celek uchopitelný a pochopitelný, což je hlavním problémem Incalu samotného ( byť bez znalosti incalovského univerza budete o značnou část čtenářského zážitku ochuzeni). Alejandro Jodorowsky v průběhu let vybrousil dějovou linku tak, až mě z ní místy i mrazilo. Nebojí se vydírání, znásilňování, vykořisťování jednotlivce i násilí jakožto účinného prostředku k dosažení kýžených cílů ( což u Jodorowského není nic nového). Před Incalem je kniha plná znepokojivých otázek, na které si budeme muset zodpovědět sami. Přesto dbá na potřebné tempo a gradaci a my jsme tak ušetřeni unylého hloubání nad nesmrtelností chrousta ( což jsme mohli zažívat při četbě Incalu jako takového). Dokonce bych řekl, že  si můžete s chutí přečíst album Před Incalem a navázat na to Posledním Incalem bez větších problémů, protože tak jako tak budete pokračovat tam, kde jste skončili. Hádáte správně, je to pád do Kyselinového jezera :) 

Kresbu obstaral Zoran Janjetov. Srb, kterého známe hlavně díky jiné Jodorowského odbočce v "Incaloversu" - knize Technikněží. Zatímco celek Před Incalem kreslil Janjetov v letech 88 - 95 (pouze připomínám), Technokněží vycházeli od roku 98 do roku 2006. Českému čtenáři se tak do rukou dostává unikátní sbírka v podstatě veškeré tvorby jednoho jediného člověka, díky čemuž můžeme porovnat jeho tvůrčí vývoj - od fascinace Moebiem, po svébytný, až chorobně detailní přístup. Ostatně velký kreslířův posun zaznamenáte již v knize Před Incalem, v Technokněžích už pouze obrušoval hrany svého stylu. My tak sledujeme klasickou školu která do Incalovského celku výrobě sedí a se ctí rozšiřuje Moebiovův odkaz.

Kniha Před Incalem je posledním rozloučením Alejandra Jodorowského s universem, které se stalo největším příspěvkem tohoto moderního mystika komiksovému světu. Mix akce, mystična a filozofie je tentokrát rovnoměrně namíchán pro co nejjednodušší čtenářovo zažívání, byť se stále nebojí trochu pozlobit kritickým pohledem na soudobou společnost. Ostatně od Jodorwského nic menšího ani nečekám. Užijme si tedy poslední výlet do dekadentního Šachtoměsta a ať na počest Johna Difoola teče uisky proudem a všechna homeokurevská střediska jsou zdarma!

KOUPIT PŘED INCALEM PŘÍMO U CRWE

Před Incalem

Alejandro Jodorowsky, Zoran Janjetov

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 11/2019

Překlad: Richard Podaný

Formát: 190 x 260 mm

Počet stran: 308

Provedení: Paperback, hardback s přebalem (500 ks)

  

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Poslední Incal

Partneři