Punisher MAX: Bullseye

Comics recenze

Jason Aaron nám stále dokazuje, že ačkoliv dokáže napsat poutavý mainstream, jeho hlavní doménou jsou drsné příběhy. Po Kingpinovi se nám v MAXovském vesmíru představí další psychopat. Bullseye.

Dlouholetým pisatelem Punishera byl Garth Ennis. Ten ho ostatně dovedl do marvelovské odnože komiksů pro dospělé s přízviskem MAX. Když se pak Garth Ennis rozloučil se psaním Punishera, motalo se kolem neúprosného zabijáka několik scénáristů, než si k němu našel cestu Jason Aaron. A tomu se podařilo něco, co nikomu před ním: Kvalitativně překonat Ennisův run.

Punisher: Bullseye přímo navazuje na první sebraný book s názvem Kingpin (recenze na tuhle pecku zde). Z bodyguarda podržtašky se stal největší hlavoun newyorského podsvětí, kterému ovšem Punisher neúnavně dýchá za krk. Na scénu tak vstupuje Bullseye. Díky vytetovanému terči na čele je to už od pohledu magor. Když Bullseye promluví, jen vaše podezření o magorovi potvrdí. Krom toho vám ale ukáže neuvěřitelnou odhodlanost splnit jakoukoliv zakázku. A schopnost nikdy neminout cíl. 

Bylo jen otázkou času, kdy někoho napadne postavit proti sobě největšího zločineckého zhasínače a největšího gangsterského hitmana. Jsem rád, že to byl právě Jason Aaron. Rovnou zapomeňte na vše, co o muži jménem Bullseye víte. Aarovnův zabiják je obsedantní psychopat, který pro pochopení myšlenkových pochodů svých obětí neváhá zabíjet nevinné. Je to ten typ génia, ze kterého vám bude naskakovat husí kůže. Jednání Bullseye je (většinou) mimo naše chápání, přesto nese ovoce a dokáže se i Punisherovi dostat na kobylku...

Víc nebudu prozrazovat. Zatímco v první knize hrál Punisher poněkud vedlejší roli, zde se již jedná o plnohodnotný duel, jehož je Kingpin pouhou figurkou, snažící se marně zastavit rozjetý vlak Bullseyeova řádění. Jason Aaron nám předkládá akční thriller, který svou syrovostí předčí vše, co jsme doposud v Punisherovi viděli. Punisher již není pouhým nástrojem, který prohání mafiánské rodiny mlýnkem na maso. Britalita Aarovonova Punishera je pochopitelná v kontextu příběhu, který nám autor předkládá. Tento Punisher MAX je moderní, mrazivý a scénáristicky sakra dobře napsaný. Kvalitativně se tak nemusíte bát žádných eskapád oproti první knize. Aaron nasadil laťku hodně vysoko a kupodivu je to sociální interakce vedlejších postav, které Aaronova Punishera vynesly do výšin Ennisova kata. Zkrátka přidáním mezilidských vztahů, byť na jedné, dvou stranách, vytvořil Aaron našeho antihrdinu uchopitelného a jeho vesmír jednoduše uvěřitelný. Punisher je starej, Bullseye naopak mladej, vyšinutej a na vrcholu sil. Ano, tohle dopadne hooodně krvavě.

Kresebně opět starý pardál Steve Dillon, jehož musím opět pochválit. Přidáním tenké linky do jeho poněkud fádního stylu se mu podařilo nejen pohlavně rozlišit muže od žen, byl navíc schopen přikreslit vrásky na zachmuřený obličej Franka Castla či pekáč buchet na Bullseyeovo břicho. Jinak jeho modus operandi zůstává stejný, jednoduchá linka Punisherovi svědčí, byť šplíchance krve vypadají přece jen trochu neumětelsky :)

Punisher MAX: Bullseye je napínavým pokračováním Kingpina. Jason Aaron si zde nebere žádné servítky a krom krvavé jízdy nám nabízí i promyšlený thriller kdy je jasné,, že Frank Castle nikdy nemusel čelit tak těžkému soupeři, jakým je samotný Bullseye. Syrové, skvěle napsané, pro mě opět pohlazení po mé chlapské dušicce. 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS POINTU

Punisher MAX: Bullseye

Jason Aaron, Steve Dillon

Nakladatelství: BB art

Rok vydání: 9/2019

Překlad: Richard Podaný

Formát: 165 x 260 mm

Počet stran: 144

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Punisher MAX: Kingpin

Partneři