Sebevražedný oddíl 2

Comics recenze

DC rebirth už zaútočil na českého čtenáře a upozaďuje stále vycházející New 52 řadu. Jedním z posledních přírůstků je druhý book Sebevražedného oddílu s názvem Vzestup Baziliška. Pojďme se na něj podívat dříve, než k nám dorazí Suicide squad rebirth.

Vzestup Baziliška je knihou, jejíž hlavní dějová linka je v podstatě taková žádná. Tedy dalo by se něco najít. Je potřeba chytit Resurrection mana. A bývalý člen Sebevražedného oddílu chce zabít svojí exšéfku Amandu Wallerovou. 

Pokud nevíte kdo nebo co to je Resurrection man, je to metačlověk, jehož schopnost tkví v tom, že je nesmrtelný. Tedy, on jde zabít, ale pak ožije a má novou superschopnost. A vy nevíte jakou. Zní to jako povedená taškařice, kdyby to ve výsledku  nebylo tak suchopárné a korektní. Nakonec ani tu motorovou pilu neuvidíte v akci a Resurrection man přijde (jen) o ruku. Druhou část knihy strávíme hledáním pomysleného špiona v řadách Sebevražedného oddílu a zabíjení magora jménem Regulus, který hned po svém nástupu na stránky rozbije všem hubu. Když se mi ale podařilo dočíst komiks až sem, nemohl jsem přestat, byť se četba zvrtává ve stéle větší a větší zmatek. 

On je zmatečný už samotný příběh. To, že chce někdo zabít šéfku Suicide squad není tak hrozné, protože samotný Sebevražedný oddíl by se k  malému lynči rád přidal. Pokud by tedy neměli implantovanou v krku nanobombu, kterou ovládá sama Wallerová... Což vám připomene zhruba  každou čtvrtou stránku. Wallerová je vůbec hrozná - vlídného slova neutrousí, pořád se jen mračí a nestydí se měnit podobu z černošky na bělošku podle toho, který kreslíř si zrovna vytáhl Černého petra a musel dělat Sebevražedný oddíl. Poslední sešit sice popisuje Wallerovou jako "drsňačku s dobrým srdcem", nicméně po celoknižní buzeraci byste k jejímu zhasínání rádi přiložili ruku k dílu. Největší doménou komiksu se tak stává otázka, zda Wallerová opravdu natáhne brka či nikoliv.

Což je na takovou skvadru silných postav dost málo. Tým se plácá odnikud nikam s vyjímkou Deathshota, který je na stránkách vidět nejvíc a na zločinného živla je trochu moc velký moralista. Nejvíc mě ale zamrzel fakt, že King shark nemohl nikoho sežrat... A krev abys na těch sebevražedných misích pohledal! Vůbec celý komiks vás přenese o dvě dekády zpátky do minulosti, kdy o sobě padouchové mluvili ve třetí osobě, hrdinové měli potřebu vysvětlovat jak po padouchovi skočí a všichni se vůbec šklebí jak při ledovém klystýru. Laserové střely i kulky létají na všechny strany, byť je to jen pro efekt a za celou dobou se nám dostane jen dvou useknutých rukou a podpadku v oku. Což je málo, nemyslíte?

V recenzi na první díl jsem sice psal, že se jedná o přímočarou akci, jenomže to jsem netušil, že i přímočará akce může být přímočará až moc. Jsou v komiksu chvíle, kdy si scénáristi nevěděli rady s tím, jak ukončit tu kterou bitku. Nakonec to vyřešili kulišácky tak, že tajné superhypermoderní padoušké základny v tropické jeskyni samozřejmě mají po stěnách rozvěšené požární hadice a po zemi se tam všude válí meče. U toho jsem se opravdu nasmál, byť to nemělo být účelem.

Sebevražedný oddíl: Vzestup Baziliška je tak špatný, jak jen může být. Nudná, nezáživná akce s hroznou kresbou umocněnou faktem, že sekvenční umění se místy chaoticky ztrácí a zbytečně ruší čtenáře. A co jiného by měl mít akční komiks než dobře čitelnou akci?! Sebevražedný oddíl: Vzestup Baziliška tímto nejspíše uzavírá kapitolu Suicide squad New 52. A věřte mi, že plakat po této sérii opravdu nebudu.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS POINTU

Sebevražedný oddíl 2: Vzestup Baziliška (Suicide squad vol. 2: Basilisk rising)

Adam Glass, Daniel Abnett, Andy Lanning a kol.

Vydavatelství: BB Art

Překlad: Martin D. Antonín

Rok vydání: 3/2018

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 162

Provedení: Paperback, Hardback (500 ks), Limitovaná edice (52 ks)

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Sebevražedný oddíl

Partneři