Ségry

Comics recenze

Mít sourozence je super! Tedy jen do chvíle než zjistíte, že pro své rodiče již nejste středobodem vesmíru, o hračky se musíte dělit a dostáváte nepoměrně méně sladkostí. I Raina se zprvu na malou sestřičku těšila. Ale zidealizované miminko se změnilo ve tvrdou soupeřku, mladší ségru Amaru.

Raina Telgemeierová se proslavila díky svým rovnátkům a autobiografickému komiksu Úsměv, který popisuje peripetie dospívání s kovovým doplňkem celkového vzezření. A hned zabodovala a získala cenu Willa Eisnera a hromadu dalších pochval. Po  šesti letech přichází prequel, nebo lépe řečeno spin-off. Před rovnátky totiž Rainu potkal hurikán jménem Amara. A sourozenecké boje můžou začít!

 

Komiksy Rainy Telgemeierové nejsou nikterak přelomovou záležitostí. Chladně řečeno, vlastně jsou docela nudné, protože jediné co v nich najdete, je popis každodenních problémů dospívající holky. Ale oproti strohé logice, která zavání odtažitostí, autorka dokáže čtenáře zaujmout, přidává totiž prvky lidem vlastní - cit, věrohodnost a uvěřitelnost. Protože přiznejme si jednu věc: Kdo z vás, sourozeneckých rodin, jste se nehádal s bráchou  nebo ségrou? Neřešily jste věčné ústupky od rodičů na úkor vašeho osobního prostoru pro blaho toho mladšího brášky? To jsme zažili asi všichni. A Raina Telgemeierová o tom dokáže vyprávět s přehledem a zkušeností léty prověřenou vlastním životem.

 

A díky tomu komiks Ségry vyhrál cenu Willa Eisnera za rok 2015. Síla autorky je právě v autobiografickém vyprávění. A byť její knížky neobsahují poselství přesahující vyměřený počet stran, jedná se o autentické a hlavně vtipné příhody. Komiks Úsměv byl koncipován jasně a s uzavřenějším dějem, totiž úraz - dospívání - sejmutí rovnátek. Čistě jen o Raině, její rodina ( nemluvě o sourozencích) byla až na druhé koleji. Ségry jsou oproti tomu koncipovány jinak, Raina se musí začít dělit s malou sestrou jak o pozornost rodičů, tak čtenářů. Jelikož -ruku na srdce - Amara je rozhodně tou vtipnější dívkou rodu Telgemeierových. Což samozřejmě Raina nese nelibě a vzniká tak množství konfliktních situací. Do toho všeh se ještě narodí malý bráška! Ale ani tato radostná událost nestmelí Rainu a Amaru.

 

Rámec je sice dán několikadenní cestou autem k příbuzným, zároveň je ale často doplňován flashbacky z dob narození Amary a prvních sesterských hádek. Ona rodinná soudržnost obou dívek přichází až s Raininým procitnutím ohledně krize, kterou si prochází  jejich rodiče. A také příhody s jedním zatoulaným hadem. Ségry jsou navíc - narozdíl od Úsměvu - komiksem, který je otevřen širší veřejnosti. Nemusíte se ztotožňovat pouze s Rainou a jejím dospíváním, zde naleznete i zmiňované sourozenecké nešvary, které můžete vesele kvitovat nejen jako jeden ze sourozeneckého duelu, ale také jako rodič věčně diplomaticky kličkující mezi znepřátelenými stranami.

 

Zpočátku mi vadilo, že knihy Úsměv a Ségry od sebe dělí šest let a Raina Telgemeierová nám nabízí v podstatě to samé. Neviděl jsem žádný posun, jako kdyby vydání obou  knih od sebe dělil měsíc. Na druhou stranu, proč se pouštět jiným směrem, když čtenáři si právě ono skromné vyprávění užívají nejvíc. Škodolibý Úsměv mladší Ségry totiž nemusela snášet jen Raina.

 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH NAKLADATELSTVÍ PASEKA

Ségry ( Sisters)

Raina Telgemeierová

Vydavatelství: Paseka

Rok vydání: 5/2016

Překlad: Michala Marková

Formát: 145 x 205 mm

Počet stran: 208

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Úsměv

Partneři