Skutečné Hory šílenství!

Comics recenze

Adaptací lovecraftova díla je bezpočet. Jen pár z nich se ale dočkalo světového věhlasu. Jedním z oceňovaných mistrů je japonský manga autor Gó Tanabe. Jak se můžete sami přesvědčit v druhé knize popisující miskatonickou výpravu za polární kruh. Konec tajemstvím, hrůza se dere na světlo!

V horách šílenství patří k nejrozsáhlejším pracím H. P. Lovecrafta - a také k těm nejčastěji interpretovaným. Napsal ji v pozdějším autorském období a trochu zde poodhalil závoj tajemství halící mýtus Cthulhu, děsivou knihu Necronomicon a veškerá slovně předávaná bájesloví a legendy. A zatímco jsme v prvním knize cestovali s profesorem Dyerem do neprozkoumaných útrob Antarktidy (odkaz na recenzi zde), nyní odhalíme tajemství halící Hory šílenství! 

Takže se připravte na spoilery: Osud první skupiny vedené profesorem Lakem je tragický. Jediný, kdo se nenachází mezi mrtvými, je Lakeův asistent Gedney. Ve snaze zachránit alespoň jeho vyráží profesor Dyer a jeho asistent Pabodie do nitra neprozkoumaného černého pohoří, kde narazí na rozvaliny titánského města a záhadu obestírající samotný vznik života na Zemi!

Už po dočtení první knihy jsem v recenzi psal, že Tanabe si hraje s atmosférou místa, staví pomalu a jistě svůj příběh, přičemž se dostane čtenáři pod kůži takovým způsobem, že před antarktickými vichry vás neochrání ani teplá deka. Pokud tedy platí, že první kniha byla o budování tajemné atmosféry a představení záhad, druhý díl je diametrálně odlišný. Zde naleznete všechny odpovědi. Zde se podíváme do doby, kdy si hutná polévka starohorních oceánů jen mohla nechat zdát o nějakém jednobuněčném životě na bílkovinné bázi. A kdy již na Zemi byli inteligentní tvorové! 

Je to právě výlet do světa dávno minulého, který je hlavním tahounem druhého dílu. A pokud jste četli předlohu, jistě víte co nás čeká. Vy ostatní se můžete těšit na pořádnou nálož weird fiction! Profesor Dyer i Pabodie ustupují do pozadí a dávají více prostoru Prastarým... a fantastickým dvojstranám, z nichž většinu bych si dokázal představit zarámovanou na zdi! Gó Tanabe zde naplno ukazuje svůj kreslířský talent, ze kterého vám klesne čelist. Jeho pojetí lovecraftova díla má nádech rigidity, ale dokáže ohromit svou epickou velkolepostí. Je to skutečná pastva po oči, kdy se během čtení zaseknete a budete se několik minut kochat výjevem, který se před vámi objevil jako blesk z čistého nebe. A když už se z tohoto snového výletu vrátíte, nezbývá vám nic jiného než postupovat hlouběji do mrazivého labyrintu opuštěných chodeb s vědomím, že za každým rohem na vás může vyskočit bubák. Autor sám tuze rád napomáhá vnitřnímu strachu čtenáře a napíná jeho nervy doslova k prasknutí, aby nás dovedl k hrůznému zjištění, jak to vlastně s těmi Prastarými dopadlo...

Víc nemám co dodat. Gó Tanabe prostě umí. Právem jsou jeho adaptace oceňované: To, co předvádí v Horách šíleství, je fantastické, makabrózní a děsivé zároveň. Jasně, jsem Lovecraftův fanoušek, ale stejně. Ačkoli adaptace, dokázal Tanabe zakomponovat do komiksu tísnivou atmosféru předlohy, tajemnou a hrozivou Antarktidu a k tomu všemu ukázat Prastaré v neskutečných obrazech. A já jen doufám, že CREW nezůstane jen u Hor šílenství a bude nás Tanabeho tvorbou zásobovat i nadále. Tohle je totiž masterpiece!

KOUPIT DRUHOU KNIHU V HORÁCH ŠÍLENSTVÍ H. P. LOVECRAFTA PŘÍMO U CRWE

V Horách šílenství H. P. Lovecrafta 2

Gó Tanabe

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 10/2023

Překlad: Vít Ulman

Formát: 165 x 235 mm

Počet stran: 336

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Nesmrtelná hrůza za polárním kruhem

Partneři