Captain America coby nejsvědomitější agent Hydry trpělivě plánuje nastolení Nového světového řádu. K tomu bude potřebovat spojence a moc. A obojího má dostatek. Třetí kniha Steva Rogerse tak zvěstuje nadcházející velké události.
Steve Rogers se stal ředitelem S.H.I.E.L.D.u a navíc získal další svrchované pravomoci, kteréžto z něj dělají nejmocnější osobu na Zemi. A to i přes to, že mnohým se to zajídá. Ale lesk a čistota symbolu jménem Captain America přesvědčí kohokoliv, že se opravdu nemusí ničeho bát... Až na jednu osobu. Agenta Hillová zdrhla ze svého vězení a začala kolem Steva čmuchat. Což jí přivede k neradostným zjištěním. A nás čeká velké nabírání sil ve třetí knize s podtitulem Budování impéria.
Jak jsem psal již v předchozí recenzi, Captain America coby tajný agent Hydry pro mě nebyl láskou na první dobrou. Přesněji řečeno, trvalo mi jedenáct sešitů, než jsem si k němu vytvořil náležité pouto a začal si tuhle jízdu užívat. Po veskrze průměrné druhé knize jsem neočekával nic zásadního. A to bylo dobře. O to víc jsem si totiž mohl vychutnat vše, co mi scénárista Nick Spencer nachystal. Baron Zemo, Madam Hydra i Masters of Evil. Celá plejáda záporáků defiluje na stránkách komiksu čistě proto, aby nám ukázali, že se jedná o sílu, se kterou je třeba počítat. A která myslí své poslání opravdu vážně. Krom toho nás čeká pár opravdu hezkých překvapení, prolínání minulosti a současnosti, díky kterému se o to víc vcítíme do postavy Steva Rogerse. Je to nápadité, dynamické a napínavé. Zejména v tušení věcí příštích. A tím se dostávám k druhé stránce tohoto komiksu.
Jedním z mála hřebíků do rakve Steva Hydry je nepopiratelný fakt, že se jedná o komiks úzce provázaný s ostatními sériemi, které ovšem v Čechách nevycházejí ( a zcela jistě ani vycházet nebudou). Čtenář tak může být nemile překvapen unikajícími souvislostmi a chvílemi se může ocitnout mimo mísu. Přesto se nejedná o nic zásadního a celkovému uchopení světa, nad kterým se vznáší hrozba v podobě Hydry, to v zásadě nevadí... Zatím. Sem tam jsem sice našel do očí bijící hovadinu, ty ale byly promptně upozaděny silným osobním příběhem, který nám Nick Spencer předkládá ( agent Hydry vs. Americký hrdina). Z četby třetí knihy si tak odnáším pozitivní pocit. Stále platí, že se nejedná o žádnou pecku ze které si sednete na zadek, nicméně už nemůžu říct, že si Captaina nepřečtu dvakrát. Věřím tomu, že si všimnu drobných nyancí, které mi při první četbě unikly a které bych nyní při větším vhledu ocenil.
Kreslířů je zde opět celá řada, nicméně stálice Javier Pina přetrvává. Zde mohu vypíchnout snad jen sešit č. 16, který je oproti zaměnitelnému zbytku překvapivě ošklivý. Byť chápu, že tohle je čistě věcí vkusu každého čtenáře.
Budování impéria kolem Steva Rogerse je opravdu dobrou ukázkou trochu jiného mainstreamu. Máme zde spoustu záporáků, dost místa na vyprávění civilních příběhů, které dokáží chytit za srdíčko a v neposlední řadě i stupňující se napětí, na jehož vyvrcholení si ale budeme muset ještě počkat. Už aby k nám dorazilo Secret Empire!
KOUPIT CAPTAINA AMERICU STEVA ROGERSE PŘÍMO U COMICS POINTU
Captain America Steve Rogers 3: Budování impéria
Nick Spencer a kol.
Nakladatelství: BB art
Rok vydání: 9/2020
Překlad: Richard Klíčník
Počet stran: 160
Formát: 168 x 258 mm
Provedení: Paperback
Autor: Robin Podéšť RaptoR
Steve Rogers: Marie Hillová před soudem
Steve Rogers: Hail Hydra!