Thanos: Lom bohů

Comics recenze

Neměnnou konstantou úspěchu v literatuře či filmu je motiv poraženého hrdiny. A je celkem jedno, jestli se jedná o klaďase či superzáporáka. Prostě je dostaňte na kolena a uvidíte, jak si hned získají vaše sympatie. Po porážce ale často následuje cesta zpět na vrchol. Tu nyní musíme absolvovat i my s Thanosem.

Thanosův návrat z první knihy sice byl velkolepý, lae jen do okamžiku, kdy se k němu štěstěna obrátila zády. Toho ihned využil jeho syn Thane, který zosnoval plán na porážku Šíleného titána, což se mu podařilo do puntíku. Nyní vidíme Thanose jako zlomeného, umírajícího smrtelníka na zpustošeném Titanu. Znovudobytí moci je ve hvězdách...

... Až do okamžiku, kdy se k Thanosovi přidají nečekaní spojenci. Starfox, Tryco Slatter a Nebula. Trojice, která dopomohla Thanosově porážce ho nyní zkusí dostat zpátky na vrchol! A od prvního sešitu je jasné, jak celé dobrodružství skončí. edy rámcově. Přesto nás nečekají žádné velké zvraty, prostě jen čtyři sešity čekáme na ultimátní bitku mezi Thanosem a jeho synem. A přestože stále platí, že pod scénářem je podepsán Jeff Lemire, nepřidává to komiksu na vyšší umělecké hodnotě.

Od začátku je nám předložen jasně narýsovaný příběh, který nám krom jisté dávky mysticismu a antických odkazů, stěží nabídne něco víc. Linka je vskutku přímá, bez zbytečných odboček či ohrožení hlavního (anti)hrdiny. Jediná těžká zkouška, kterou musí v komiksu zvládnout, je v podstatě k smíchu, byť Lemire chytře manipuluje s čtenářovými sympatiemi k padlému Thanosovi. Je to dáno možností vidět Thanose jako oběť, byť si stěží představím někoho, kdo by si svůj úděl zasloužil více než právě Avatar smrti. O pár překvapivých momentů také není nouze, ačkoliv slouží čistě k potvrzení faktu, že Thanos je stále stejný Bad motherf.cker jako v první knize. O pokoře si tak můžeme nechat jenom zdát.

Ostatní hrdinové jsou zde čistě do počtu - oproti první knize sledujeme pouze a jen Thanose. Zbytek jen poskytne kosmickou loď a užije si nezávazný sex. Z Thanose je ale stále cítit kus poctivé práce. Co na tom, že děková linka letí jak Shinkansen rovnou k cíli, takhle nějak si představuji dobrý mainstreamový komiks. Nečekat nic zásadního, prostě si sednout a užívat si akční jízdu.

K pocitu mainstreamu napomáhá i kresba, kterou nyní obstaral Germán Peralta, který nevyužívá ani pop-artový rastr, natož složitější kompozice, jak tomu bylo u jeho předchůdce v první knize (Mike Deodato jr. zůstal jen u coverů jednotlivých sešitů). I v tomto ohledu pokračování Thanosovo ztrácí dech v porovnání s první knihou.

Thanos: Lom bohů je už "pouze" průměrným pokračováním povedených eskapád Šíleného titána. Komiks sám bohužel nedosahuje kvalit první knihy, je to v podstatě čekání na velkou rodinnou rubačku. Jeff Lemire se nepouští do žádných příběhových eskapád a servíruje nám rychlou, akční jednohubku, kořeněnou zapomenutlenou kresbou bez specifických osobních rysů. Obálka je trochu zavádějící, ale budiž. Nudit se s knihou nebudete.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Thanos: Lom Bohů

Jeff Lemire, Germán Peralta

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 5/2019

Překlad: Štěpán Kopřiva

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 136

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Kam dál?

Comics recenze

Thanos se vrací

Partneři