Tomie, ach Tomie!

Comics recenze

Sharon Stone, Angelina Jolie, Uma Truman či Goldie ze Sin City. Všechny tyto ženy mají jednu společnou vlastnost. Jsou to pravé Femme Fatale. Která z nich je ale lepší? Ani jedna! Přichází totiž Tomie. A to pro muže znamená konec příčetnosti.

Její jméno je Tomie Kawakami, pleť má porcelánově bílou, téměř průhlednou. Poznávacím znamením je její nadpozemská krása, ladný krok a kruté vystupování. Všichni muži, kteří jí poznají, podlehnou neodolatelnému kouzlu obklopujícímu Tomii a propadnou se do hlubin šílenství, ze kterého je jenom jediná cesta ven - rozsekání Tomie na kusy!

Pod tímto lehce ztřeštěným nápadem je podepsaný mistr manga hororu Džunži Itó. Pro českého čtenáře jméno dobře známé a zavedené, vždyť zde debutoval již v roce 2010 se svou lovecraftovskou Spirálou (kompletně ji vydalo nakladatelství CREW v roce 2021. Recenzi naleznete zde). Nyní se nád dostává do rukou kniha, z jejíž tloušťky se vám bude tajit dech stejně jako z krásné dívky na titulní straně. Jedná se o sborník, což trochu ubírá na atraktivitě, nicméně zde nalezneme rozvíjení kultu dívky, která je rozhodně něčím víc, než jen panenkou k pokoukání. 

Tomie totiž kvůli své ďábelské a zlé povaze skutečně končí zavražděná. Rozsekáním, spálením, zalitím do betonu... cokoliv si představíte. Vtip je ale v tom, že z každé odseknuté části vyroste nová Tomie. A nápaditý seriál je na světě! 

Itó často říká, že ke psaní jeho svébytných hororů ho inspirují sny a události, které se staly v jeho dětství. Ani u Tomie tomu není jinak. Bohužel se jednalo o tragédii: Itóův spolužák ze základní školy zemřel pod koly autobusu. Džundžiho tato nehoda silně zasáhla a představoval si, jaké by to bylo, kdyby onen kamarád druhý den ráno přišel zpátky do školy a tvářil se, jako by se nic nestalo... První povídka, která představuje Tomii právě v této události, znamenala pro Itóa cestu k vysněnému povolání komiksového scénáristy a kreslíře. 

Tomie vycházela časopisecky, proto ten kratší, povídkový formát. Trochu jí to ubírá na kráse: Námět přímo vybízí k delšímu a zevrubnějšímu zpracování. Což ale neznamená, že by autor s takovou démonickou femme fatale nepracoval. Tomie se časem vyvíjí, stejně jako náš vztah k ní. Není to jen křehká dívenka s poněkud netradičními regeneračními vlastnostmi. S počtem přečtených stránek se Tomie mění z krásky v sukkubu, démona a její přítomnost na stránkách komiksu - spolu s vytřeštěným, nepřítomným pohledem mužů kolem ní - nevěstí nic dobrého. Džundži Itó zde rozvinul spoustu nápadů, transformoval Tomii ve všechny myslitelné hrůzy na cestě k šílenství. Tomie více připomíná cizopasníka - parazita, živícího se mužskou touhou, hanbou a citovou bolestí. A fakt, že její konec je sakra bolestivý, jí nebrání v psychickém týrání a mučení všech samečků, kteří uvízli v jejím podmanivém pohledu. 

Onen krátký formát příběhu, který (většinou) nemá přesah do vícero povídek je v podstatě jediná věc, kterou lze Tomii vytknout. Jinak jsem dostal vše, co může Džundži Itó nabídnout. Krásný mix hororu a thrilleru. Hrůza, psychické týrání i makabrózní proměny rozsekané Tomie jednoho nenechají chladným. Tak si dejte pozor, aby svým démonickým pohledem neuhranula i vás. Já jsem již nadobro ztracen!

KOUPIT TOMII PŘÍMO U CRWE

Tomie

Džundži Itó

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 8/2022

Překlad: Anna Křivánková

Formát: 145 x 215 mm

Počet stran: 748

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři